Článek
Postup
01.
Připravte si suroviny. Na paellu mixtu, nakombinujte asi 70 g choriza, 250 g kuřecích stehenních řízků, neloupané nevařené krevety a slávky. Pochutnáte si ale i na králíkovi, směsi mořských plodů nebo na vegetariánské verzi s vařenými fazolemi.

Do zeleninového základu jsem přidala kuře, chorizo, krevety a slávky. Zní to divoce, ale je to skvělá a léty prověřená kombinace!Foto: Eva Malúšová
02.
Na pánvi nechte vyškvařit kolečka salámu, podle potřeby přidejte i olej, a na tuku pak ze všech stran dozlatova opečte kousky kuřete. Vyndejte stranou. Nyní si připravte sofrito (= základ ze smažené zeleniny): v pánvi 20 minut opékejte najemno pokrájenou cibuli a papriky, podle potřeby přilijte další olej.

Nejprve opečte salám a kuře a poté ve výpeku restujte zeleninuFoto: Eva Malúšová
03.
Přidejte na kostičky pokrájená rajčata (nebo 400ml plechovku krájených rajčat) a nasekaný česnek a ještě pět minut restujte.

Nemáte pořádně zralá rajčata? Klidně použijte ty z plechovkyFoto: Eva Malúšová
04.
Nyní přidejte rýži, kuřecí, rybí či zeleninový vývar, víno, opečené kuřecí maso a chorizo a koření. Pokud nemáte šafrán, nic se neděje – skvělá je i kurkuma, která rýži hezky obarví. Nyní byste měli paellu přestat míchat, ale nikdo se na vás nebude zlobit, když vám to nedá, já to také nikdy nevydržím. Kdyby se tekutina odpařovala moc rychle, přiklopte jídlo pokličkou.

Rýži zalijte vínem a vývarem a nechte probublávat, ideálně bez mícháníFoto: Eva Malúšová
05.
Rýži přiveďte k mírnému varu, a když je téměř měkká (cca po 15 minutách), přidejte hrášek, a jestli je používáte, i očištěné krevety a mušle. Přiklopte a ještě asi pět minut duste, až krevety zrůžovějí a mušle se otevřou. Rozhodně rovnou vyhoďte otevřené syrové mušle a pak ty, co se naopak během dušení neotevřou!

Kdo chce, přidá ještě hrášek a zlatý hřeb v podobě mořských plodůFoto: Eva Malúšová
06.
Hotovou paellu podávejte se skrojky citronu a sekanou čerstvou petrželí.

Dovolená nedovolená, my si chceme pochutnávat celý rok!Foto: Eva Malúšová
Jak vybrat pánev na paellu
Nehodláte se vaření paelly věnovat ve velkém? Pak nemá smysl si pořizovat speciální nádobu zvanou paellera. Protože se tradiční paella nemíchá, bývají paellery dost velké, aby byla rýže v tenké vrstvě – ve 40cm paelleře uvaříte jen 4 až 5 porcí. Jestli vám tedy nevadí tyto tradiční postupy trochu porušit, určitě si vystačíte i s klasickou kvalitní nepřilnavou nebo těžkou nerezovou pánví, jakou jsem použila já (měla průměr „jen“ 28 cm). Nejvíc se mi osvědčily modely s poklicí, pod kterou mohou dojít mořské plody i jídlo odpočívat v teple, než všechny svoláte ke stolu.

Zní to morbidně, ale kvalitní nerezová pánev vás nejspíš přežije. Vybírejte praktičtější modely s poklicí a bez plastových součástí, abyste je mohli používat i v troubě. Na foto (zleva): Neta Fabini, průměr 28 cm, cena 2 299 Kč. WMF Cromargan, průměr 24 cm, cena 4 289 KčFoto: archiv firem

Nejsnadnější na manipulaci (ale také nejnáchylnější k poškození) jsou pánve s nepřilnavým povrchem. Velikost přizpůsobte množství porcí, které nejčastěji vaříte, a není na škodu zvážit i žáruvzdornou či odnímatelnou rukojeť pro zapékání v troubě. Na foto (zleva): Tefal Ingenio s odnímatelnou rukojetí, průměr 26 cm, cena 1 399 Kč. Fusiontec, průměr 28 cm, cena 4 619 KčFoto: archiv firem

Potrpíte si na správné postupy i efektní servírování? Investujte do speciální pánve na paellu – čím větší bude, tím víc porcí v ní uvaříte. Na foto (zleva): Profi Line Hendi, průměr 60 cm, cena 1 382 Kč. Vaca Smalt, průměr 50 cm, cena 850 KčFoto: archiv firem
Za zapůjčení pánve k focení děkujeme české společnosti Fabini.
Vozíte si inspiraci na vaření ze zahraničí? Co takhle kanárské papas arrugadas, mexické tacos con carnitas nebo třeba gruzínské chačapuri?