Článek
Zapuštěné vany jsou vhodné pro ty, kdo mají rádi komfort a obyčejné koupání chtějí proměnit ve wellness. Hodí se ale jen do prostorných, velkých koupelen, kde tato realizace vynikne a koupelna působí luxusně.
Umísťují se především do rodinných domů a do objektů, kde se na tento trend pamatuje již při jeho výstavbě. Do místnosti se samozřejmě ještě přidává sprchový kout pro běžnou každodenní hygienu. Takovou vanu lze umístit i do patra, potom se obvykle řeší zapuštěním do pódia nebo soklu. Tento stavební záměr by ale měl navrhovat zkušený projektant, aby nedošlo k porušení statiky stavby.
Jaké budou stavební úpravy?
Před případnou realizací je nutné vyřešit prostor pro zapuštění, to znamená vzít v úvahu rozvody odpadů, vody, vytápění. „Vanu lze zapustit přímo do podlahy, v tom případě je nutné zpřístupnit místnost pod vanou, například sklep, aby bylo možné umístit revizní dvířka pod podlahu,“ vysvětluje Ing. Pavel Huťka ze společnosti Teiko spol. s r. o.
Zapuštěnou vanu je nutné klasicky podezdít a ustavit pomocí výškově nastavitelných nožiček. „Doporučuje se vypěnit prostor mezi vanou a stěnou PUR pěnou, tady se ale musí dávat pozor, aby zůstal přístupný sifon,“ upozorňuje Pavel Huťka a dodává: „Také je možné vanu ustavit pomocí kovového rámu, jehož součástí jsou právě i výškově nastavitelné nožičky. V tomto případě se ovšem jedná o výrazněji dražší variantu než podezdění.“ Tento způsob ale není tak pracný a po usazení se pouze uzavře silikonem mezera mezi lemem vany a podlahou.
K výrobě zapuštěných van se používá především akrylát nebo je možné při stavbě domu v koupelně přímo vyzdít bazének.
Kolik za přepych?
„Samotná vana nemusí být drahá, záleží na tom, jaký model si vyberete. Zda zvolíte samostatnou, nebo upřednostníte hydromasážní modely, které vám dopřejí efekt proudění vody a relaxaci v bublinách, chromoterapii a podobné lahůdky," říká Aleš Brožík ze společnosti Ravak. V domech, kde se s nimi počítá již při výstavbě, majitelé volí i vířivé bazénky pro větší počet osob.
Nevýhody wellness koupelny
Nevýhody van je možné shrnout do několika bodů. K těm patří již zmíněné nároky na prostor pro zapuštění, možné naplavení nečistot z podlahy do vany, náročnější montáž a výrazněji náročná stavební připravenost než u klasického ustavení vany na podlahu. V článku Návštěva v domě, kde jen koupelna je velká jako obývák! se podívejte na praktickou ukázku zapuštěné vany. Čtěte také Hit nejen do koupelny: „Neviditelná“ sprcha! O co jde?.
Máte doma zapuštěnou vanu? Poraďte v diskusi čtenářům, čeho se při stavbě vyvarovat.