Článek
Pokud se dá v interiéru považovat některý motiv za skutečně nestárnoucí klasiku, pak jsou to právě proužky a kroužky. Jakou nabízejí výhodu? Díky nim snadno a třeba i vtipně oživíte už trošku okoukaný domov.
Jak fungují proužky
Na oblečení nebo v interiéru, stále platí stejná pravidla: proužky rozšiřují nebo zužují daný prostor či samotný zařizovací předmět. Stačí jen myslet na optické klamy. Je váš byt příliš malý? Pak ho rozšiřte horizontálními pruhy. Vertikální pruhy stěnu naopak prodlouží, proto se hodí do místností s nízkými stropy.
„U velkých místností se nemusíte bát ani výraznějších pruhů či jejich barev. Pokud chcete opticky snížit výšku místnosti, zakončete tapetu či jinou dekoraci stěny zhruba 40 cm pod stropem,“ připomíná designérka Michaela Szilágyiová ze společnosti Free Architects. Naopak malým pokojům prospějí světlejší pastelové barvy.
Kam s nimi
Kamkoli chcete. Proužky se dají použít tradičně na stěny, ale i na drobnější interiérové doplňky, rovněž na nábytek a samozřejmě také na textilie. Navíc pruhy na stěnách patří mezi aktuální trendy bytového designu, za nejoblíbenější se považuje spojení bílé s modrou nebo s černou barvou. A pokud se k vám domů stylově nehodí nebo si je nedokážete představit na velké ploše, zvolte subtilnější pojetí, třeba na ložním prádle, koberečku, nádobí, dekoracích…
Kdy vsadit na kroužky
Kroužky působí hravě a mile, vzbuzují dojem útulnosti a ještě můžou interiéru dodat retro nádech. „Při správném použití navodí osvěžující i velmi uklidňující atmosféru, jelikož znázorňují kreativitu, schopnost myšlení a zároveň k vám domů přinášejí vyváženost, štěstí a stabilitu,“ uvádí Michaela Szilágyiová. A dodává, že pro oživení tmavšího příbytku je právě motiv kroužků jako stvořený.
Nejprve na menší ploše
Pro aplikaci kroužků rovněž platí: pokud na ně nejste zvyklí, nejprve si jejich dekor vyzkoušejte na povlečení, polštářcích, záclonách nebo kusovém koberci – zkrátka na takových interiérových prvcích, které lze snadno vyměnit za jiné. Stále se vám líbí? Pak se odvažte, obrazně i doslova, na dekorování větších ploch.
Spolu, nebo zvlášť
Proužky a kroužky k sobě dobře ladí, klidně je zkombinujte. „A přestože tyto grafické motivy jsou samy o sobě dostatečně efektní, dobře se snáší i s jinými vzory. Zejména květinové dekory skvěle vyniknou na pozadí proužků. Vždy je ale dobré dodržovat vzájemně ladící odstíny barev,“ nabádá Michaela Szilágyiová. Chcete-li se hned inspirovat, mrkněte ještě na článek Květinový vzor v bytě? Vyhrajte si s ním!
Plastické řešení
Oba motivy si můžete doma dopřát i v realistickém provedení, ať už se bavíme třeba o textilu, materiálech na bázi dřeva či o samotném dřevě. „Například nábytkové plochy z MDF desky lze opatřit jakýmkoli frézovaným motivem, tedy i libovolně velkými proužky či kroužky. Pokud máte rádi výrazné plastické dekory, zvolte složitější variantu hloubkového 3D frézování. Následně se nábytek povrchově upravuje, například fólií. Anebo lze vzor tvarovat do povrchové úpravy z akrylátu,“ nabízí tip Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Možností, jak použít klasické geometrické vzory u vás doma, je tedy spousta. Pravdou ale zůstává, že často postačí i jen několik proužků a kroužků, aby vaše domácnost prokoukla. Nikde není psáno, že zrovna váš interiér musí připomínat zebru.
Nebo snad máte jiný názor?