Článek
Dýně je díky své neutrální chuti skvělá na sladko, naslano, do polévky i jen tak. V dnešním souboji se utkala naše kolegyně Andrea se čtenářkou Evou, která si na pomoc vzala svou roztomilou fenku Rózu. Andrea je v redakci známa svými vytříbenými chutěmi, proto jsme se na její výtvor velmi těšili. O to víc nás ale překvapila čtenářka Eva, která předvedla neuvěřitelně dobrý, originální a voňavý recept! Koho nakonec redakce zvolila vítězem?
Andrejčina dýňová polévka
Pro 4 osoby: 1 středně velkou dýni hokkaidó, 2 cibule, 1 l zeleninového vývaru, kousek čerstvého zázvoru, 3 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, 4 lžíce zakysané smetany na ozdobu
Postup: Cibule nakrájejte najemno a zvolna je opečte na rozpáleném olivovém oleji. Když zesklovatí, přidejte k nim na kostičky nakrájenou dýni a opékejte, dokud nebude poloměkká. Pak směs zalejte vývarem a vařte tak dlouho, dokud dýně nezměkne. Přidejte kousek oloupaného a nastrouhaného zázvoru, osolte, opepřete a rozmixujte do hladka. Nakonec polévku dochuťte podle vlastní chuti, ozdobte zakysanou smetanou a podávejte.
Dýňové koláčky podle Evy
Na 1 plech o velikosti 30 x 24 cm potřebujete: 500 g máslové dýně, 500 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, sůl, pepř, 180 ml mléka, 50 g parmezánu, 50 g čedaru, 4 plátky kvalitní slaniny, 3 snítky rozmarýnu, pečicí papír
Postup: Dýni oloupejte a nakrájejte na malé kostky. Pak ji dejte na pařák a asi 15 minut napařujte, dokud nebude krásně měkká. Přendejte ji do misky, přidejte mouku, sůl, pepř a kypřicí prášek a důkladně ji zpracujte do hladka. Uprostřed směsi udělejte důlek a přilévejte mléko a zpracovávejte, dokud se všechny ingredience krásně nepropojí. Hotové těsto dejte na plech vyložený pečicím papírem, zasypte ho nastrouhanými sýry a pokrájenou anglickou slaninou a pečte 20 minut na 170 stupňů. Nakonec upečený koláč posypte čerstvým rozmarýnem, nakrájejte ho na stejně velké kostky a podávejte.
Jaké dobroty připravujete doma z dýně vy? Podělte se s námi o vaše tipy a triky!