Článek
Cuketa je zelenina, kterou můžete dát snad do všeho, skvěle chutná ve sladkém perníku, slaných plackách i rizotu! Její chuť je těžko identifikovatelná, proto ji každá přidaná surovina mění, a tak vám nabízí nespočet úžasných cuketových variací.
V dnešním souboji se proti sobě postavily fotoeditorka a fotografka Greta a čtenářka Klára. Gretka upekla jemné nadýchané dortíky s ricottou, Klára se nemohla rozhodnout, a tak připravila jídla rovnou dvě – pikantní polévku a cuketové špagety se zázvorem.
Cuketové špagety s kozím sýrem podle Kláry
Na 4 porce potřebujete: 2 střední cukety, 100 g čerstvého kozího sýru, hrst slunečnicových semínek, kůru z jednoho citronu, asi 1 cm kořene zázvoru, červený pepř, sůl, 3 lžíce olivového oleje
Postup: Cukety podélně rozřízněte a pokrájejte na co nejtenčí plátky. Rozehřejte olivový olej a cukety na něm zvolna opékejte, dokud trochu nezhnědnou. K cuketám přidejte nastrouhaný zázvor a citronovou kůru, promíchejte a dál zvolna opékejte. Směs zasypte nadrceným červeným pepřem a slunečnicovými semínky. Na závěr dochuťte solí, promíchejte a nechte chvíli odpočinout. Podávejte jako předkrm nebo lehkou večeři s kousky kozího sýra.
Gretiny cuketové dortíky
Na 4 porce potřebujete: 1 velkou cuketu, 120 g ricotty, 4 keříková rajčata, 2 vejce, 1 cibuli, bylinky podle chuti (zde je tymián a oregano), hrstku bazalky, sůl, pepř, 2 lžíce olivového oleje, 50 g pancetty, 2 lžíce polohrubé mouky, máslo a polohrubou mouku na vysypání formiček
Postup: Očištěnou cuketu nakrájejte na kostičky, cibuli nahrubo a v pánvi na olivovém oleji je společně orestujte. Přidejte sůl, pepř a bylinky, pozor, ne bazalku, tu bude potřebovat později. Nechte zchladnout a rozmixujte společně s ricottou a vejci. Poté do směsi přidejte 1–2 lžíce mouky. Nakonec zvlášť orestujte pancettu nakrájenou na kostičky a vmíchete ji k těstu (pokud dáváte přednost vegetariánské verzi, pancettu vynechte).
Rajčata oloupejte a odstraňte vnitřní dužinu, kterou nechte v sítku okapat. Poté rozmixujte vykapanou šťávu se lžící oleje a hrstkou bazalky, osolte a opepřete. Formičky vymažte máslem, vysypejte moukou a naplňte směsí a přiklopte oloupanými rajčaty. Pečte 15–18 minut při 180 °C. Upečené dortíčky servírujte teplé, ozdobte rajčatovou omáčkou a lístky bazalky.
Klářin pikantní cuketový krém
Na 4 porce potřebujete: 400 g cukety, 0,5 litru zeleninového vývaru, 2 stroužky česneku, 1 cibuli, trochu čerstvého koriandru a bazalky, sůl, lžičku sušeného chilli, 100 g zakysané smetany, 90 ml smetany na vaření, 80 g parmezánu, 5 šalotek, lžíci másla, dvě lžíce olivového oleje, dvě lžíce balzamikového octa, lžičku třtinového cukru
Postup: Cibuli nakrájejte najemno, česnek na plátky. Na pánvi rozehřejte olivový olej a oboje zvolna opečte. Osmahnutou cibuli a česnek zasypte kostkami cukety a společně opékejte, dokud není cuketa dozlatova opečená. Zeleninovou směs zalejte vývarem a aspoň 5 minut povařte. Polévku osolte, dochuťte bazalkou, koriandrem a chilli. Na závěr do polévky vmíchejte zakysanou smetanu, smetanu na vaření a nastrouhaný parmezán, promíchejte a nechte provařit.
Na pánvi rozpusťte máslo a nechte na něm zesklovatět šalotky nakrájené najemno. Když jsou měkké, zasypte je třtinovým cukrem a nechte trochu zkaramelizovat. Na závěr k cibulce přilejte balzamikový ocet a nechte ho o třetinu zredukovat. Polévku podávejte se lžicí směsi z šalotek a ozdobenou bylinkami.
Máte rádi cuketu? Jaké jsou vaše oblíbené recepty? A pečete nějaký moučník s cuketou? Napište nám do diskuse!