Článek
„Stejně jako je v létě potřeba chránit pleť, zaslouží si vaši pozornost i vlasy a vlasová pokožka. Jejich ochrana je nutná kvůli škodlivému UV záření, ale i kvůli dalším agresivním složkám v životním prostředí,“ uvádí Martina Neradová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic a dodává, že vlasům škodí zejména mořská voda, chlór a vysoké letní teploty. Navíc jim neprospívá ani časté pocení a stahování gumičkami do drdolů a copánků. Vlasy se tím lámou a vysušují.
JAK ZKROTIT VLASY
1. Používejte speciální kosmetiku
Přes léto byste měly používat kvalitní produkty v podobě speciálních šamponů, kondicionérů, masek i vlasových olejů či sprejů. Některé značky označují tuto kosmetiku jako „sluneční“.
Jako prevence i dostatečná hydratace vám poslouží například lehounké sérum, které můžete používat přes den i na noc, nebo sluneční sérum, které chrání vlasy před chlorovanou i mořskou vodou a slunečním zářením.
Lesk, pevnost i hloubkovou hydrataci dodá vašim vlasům i všestranná bioaktivní látka D-panthenol či zpevňující sérum proti lámání vlasů.
Speciální produkty si můžete zakoupit i podle barvy vlasů. Blondýnky jistě ocení set šamponu a kondicionéru pro zářivou blond barvu a potlačení oxidace a žloutnutí odstínu. Tmavovlásky zase ocení kúru s dýňovým olejem.
2. Nesušte vlasy fénem
„Velmi agresivní je zejména kombinace mokrých vlasů od slaného moře a přímého slunečního záření. Proto se vám po koupání v moři vždycky vyplatí vlasy omýt vlažnou vodou, třeba pod sprchou na pláži, a následně je nechat volně proschnout,“ doporučuje dále Martina Neradová, podle níž je přes den nutná pokrývka hlavy.
Po příchodu z pláže je ideální vlasy šetrně propláchnout už šamponem a nechat rovněž volně proschnout. Rozhodně však nechoďte spát s mokrými vlasy, nedělá jim to dobře a pak se zbytečně krepatí. Pokud se neobejdete bez fénu, sušte vlasy alespoň na nízkou teplotu. Žehlení a kulmování se snažte také raději vyhýbat.
3. Vsaďte na regeneraci po umytí
Co je však povoleno, je používání přípravků na snadnější rozčesávání i hloubkovou regeneraci a hydrataci po umytí vlasů. K nim patří různé spreje, masky i kondicionéry. Hydratační masku můžete aplikovat 1x týdně, spreje a kondicionéry na snadnější úpravu použijte po každém umývání vlasů šamponem.
4. Zkuste detox i peeling
Máte pocit, že vaše vlasy už jsou poničené, ztratily lesk a potřebují v půlce léta nutnou dávku regenerace? Zbavte je nečistot, prachu i přebytečné mastnoty a dopřejte jim pořádný detox. K tomu vám skvěle poslouží různé šampony i vlasový peeling, který obsahuje přírodní sůl, přírodní exfoliační složky a vyživující bázi, která chrání vlasy. Zrnka soli se při kontaktu s vodou okamžitě rozpustí a chrání tak i barvené vlasy.
5. Dopřejte si olejový zábal
Na lámavé vlasy vyzkoušejte rakytníkový olejový extrakt, na vysušené vlasy bio arganový či makadamiový olej a s vypadáváním vlasů po létě vám pomůže zábal či revitalizační kúra s dýňovým olejem.
A jak takový zábal připravit? „Před umytím naneste na vlhké vlasy rostlinný olej lisovaný za studena, například jojobový, makadamiový či olivový, a následně zabalte vlasy do igelitu a ručníku. Udrží se tak déle vlhkost a olej vyživuje vlas do hloubky. Zábal ponechte nejméně 20 až 30 minut, případně přes noc. Poté důkladně smyjte olej šamponem,“ radí Jiří Harašta, majitel firmy Saloos s tím, že zábaly se doporučují aplikovat nejdřív v cyklu 3x za týden, potom 2x týdně a následně 1x za týden.
A jak pečujete v létě o své vlasy vy?