Článek
Nechce se vám vymýšlet nic složitého, a tak vytáhnete oblíbené černé džíny a stejně „barevné“ triko. Je vám tento scénář povědomý? No vida, takže první zkušenosti s monochromatickou módou už máte. Oblečení v jedné barvě se ale samozřejmě netýká jen černé a nabízí mnohem širší spektrum využití a pozor – i pozitiv.
Zatímco černá zůstává černou, ostatní barvy nabízejí velkou škálu odstínů. A právě kombinování různých tónů je to, co dělá monochrom zajímavým. Nemusíte tedy nutně hledat přesně stejnou modrou, jako mají vaše kalhoty. Naopak. Tentýž přístup doporučujeme zvolit i v případě použitých materiálů. Čím více rozmanitých textur zkombinujete (lehký satén nebo šifon, hrubou pleteninu, kůži, lesk, mat…), tím lépe pro váš celkový vzhled.
S výběrem bot a doplňků si hlavu nelámejte. Základ monochromatického looku je v samotném oblečení a dá se z toho těžit – kousky v jedné barvě nebo blízkých odstínech totiž opticky prodlouží postavu. Zjednodušeně řečeno, není nic, co by vás vizuálně „přeseklo“, a silueta se tak zdá delší a tím pádem i štíhlejší. Doplňky už proto můžete volit různé a je jen na vás, jestli je barevně sjednotíte (u výraznějších tónů se to ovšem nemusí vyplácet), nebo ne.
Mix odstínů
Nevíte, jak začít? Zkraje zkuste vsadit na některou z neutrálních barev, jako je například béžová. Ta nabízí velkou řadu odstínů a můžete je bez obav jakkoli mixovat. Kalhoty například spárujte s o něco světlejším body a bundou, která ještě více bledne. Boty už být v barvě nemusejí, v případě tělových odstínů ale existuje jeden důvod, proč se vyplatí u nich zůstat: obuv v tomto tónu totiž opticky prodlouží postavu.
Že vás béžová moc nebere? Stejně snadno si můžete pohrát i s tóny šedé, které dokážou působit luxusně. V obou případech byste mohly využít doplňky ve výrazných barvách, monochrom jde ale ruku v ruce s čistotou a minimalismem. Chcete-li proto u tohoto stylu zůstat, doporučujeme použít spíše další neutrální odstíny.
Hodinky Marc Jacobs
V oblíbené barvě
U nápadnějších tónů volte striktně jen ty barvy, se kterými jste sžité. Není nic horšího než obrovská barevná plocha, která vám vlastně vůbec nesvědčí. Když odstín přiložíte k tváři a něco vám říká, že to není ono, jděte od toho. Nevyhovující barva odsunutá dál od obličeje (například na sukni) takový průšvih není, když na ní však založíte kompletní look, můžete pohořet.
U výraznějších barev se také nenuťte do shánění totožných bot a doplňků. Jestli vám nestačí to, co máte na sobě, přidejte maximálně jen jeden další prvek.
Síla bílé
V případě bílé nemůžete, stejně jako u zmiňované černé, udělat žádnou chybu. Kompletní bílý look vypadá dobře za všech okolností, a protože se není tolik kam posouvat s odstíny, můžete si o to více vyhrát s různými texturami. Co třeba zapojit krajku? Stejně jednoduchým tipem je i sázka na kostýmy, ať už kalhotové, nebo ty s šortkami či sukní – s nimi vytvoříte monochromatický look naprosto bez námahy.
Když si to chcete usnadnit
A to nejjednodušší na závěr. Když se vám nechce vytahovat z šatníku dva různé díly, jděte do overalu, se kterým vytvoříte perfektní mono efekt. Výhodou je, že se nemusíte bát ani opravdu nápadných barev a pro skvělý účinek stačí, když přidáte jeden doplněk v barvě (podmínkou to ale není). Při výběru dalších prvků vám nicméně poradíme to samé, co u prvního příkladu. Chcete-li zůstat věrné monochromu, nechte být onu barvu hrdinkou outfitu a zbytečně ji nepřehlušujte.
Náušnice Skagen
Líbí se vám oblečení v jedné barvě? Napište nám!