Článek
Petr žil se svou o čtyři roky mladší partnerkou skoro deset let. Mají spolu dvě dcery (7 a 4 roky) a ještě před pár měsíci fungovali jako spokojená rodina. Pak se Petr vrátil s dcerami z výletu, a jeho partnerka byla pryč. „Sbalila si jen část svého oblečení, nějakou kosmetiku a peníze, které jsem jí dal na provoz domácnosti. Nezvedala telefon a pak mi poslala zprávu, že už takhle žít nemůže, že není šťastná,“ popisuje Petr.
Ten si nejdřív myslel, že jde o nějaký zkrat a že se jeho přítelkyně za pár dní vrátí. „Už je ale pryč několik měsíců, nechce se mnou mluvit, nikdo o ní nic neví. Její rodiče žijí na Slovensku, ale u nich není, nikdy spolu moc dobře nevycházeli. Jednou volala kamarádce a řekla jí, že chce začít úplně jiný život, ale kvůli čemu přesně odešla, nevysvětlila,“ vypráví Petr.
S péčí o děti mu pomáhá jeho matka, která je již v důchod. Díky tomu, že Petr podniká, upravil si pracovní dobu podle svých potřeb. „Ale děti se samozřejmě ptají po mamince, a já nevím, co jim říct. Jsem zoufalý. Ničemu nerozumím, nikdy jsme neměli žádné velké potíže, nebo jsem si to alespoň myslel. Věděl jsem, že je špatná z toho, že nemůže už rok sehnat práci, ale finanční potíže jsme neměli, jsem schopen rodinu uživit,“ vysvětluje Petr.
Proč?!
Faktem je, že takové chování je pro ženu velmi netypické. Každý tak přemýšlí, co ji k takovému jednání vedlo. Možností je podle odborníků celá řada:
- Psychická porucha – „Napadá mě psychiatrická diagnóza, která mohla vygradovat právě souvislou péčí o dvě děti, omezeným společenským životem, malým množstvím kontaktů s lidmi a podobně,“ vysvětluje psychoterapeutka Lucie Horníková.
- Zkrat – Žena mohla být pod dlouhodobým tlakem, například si mohla připadat neschopná, protože nemohla najít práci. „Její mozek mohl být dlouhodobě přetížený a nápor nezvládl. Funguje to stejně jako syndrom vyhoření,“ říká kouč partnerských vztahů Lenka Černá z portálu Mujvztah.cz.
- Nechtěné děti – Takto reagovat mohou ženy, které otěhotněly neplánovaně, případně byly do mateřství donuceny partnerem.
- Domácí násilí – Petr samozřejmě tvrdí, že nic takového se u nich nekonalo, ovšem vyloučit nelze nic. Je ale pravda, že týrané ženy při svém útěku zpravidla berou i děti.
- Neschopnost komunikovat – Petrova partnerka byla ve vztahu evidentně nespokojená, ovšem nedokázala o tom mluvit. A když neřeknete, co vám vadí, druhý vám jen těžko může vyjít vstříc.
- Nový vztah – Možná se zamilovala a má nového partnera. „Klidně se mohla nechat zmanipulovat a ovládnout chemickým opojením,“ přemýšlí Lenka Černá.
Na prvním místě jsou děti
Pro muže je situace, kdy zůstanou z jakýchkoli důvodů s dětmi sami, mnohem složitější, než když se totéž stane ženě. „Muži totiž nemají pozici matky ve své přirozenosti,“ upřesňuje Lenka Černá. Nejhorší je to ale pro děti. Vyrovnat se s tím, že je opustila matka, není lehké. „Může jim to způsobit různé psychické problémy. Mohou mít sklony k úzkosti, trpět panickou hrůzou, že je opustí i otec a podobně,“ varuje Lucie Horníková.
Petr by se tedy měl soustředit především na ně. „Je potřeba jim dodávat hodně lásky a náklonnosti. Kdykoli budou mít otázky, je nutné na ně upřímně odpovědět. Musí vědět, že to není jejich chyba,“ radí Lenka Černá. Ale zároveň by Petr neměl zapomínat na formální stránku věci a vztah s partnerkou a dětmi vyřešit i po právní stránce, protože úřední šiml by mohl situaci ještě zhoršit.
Co vy? Dokázaly byste odejít od partnera i od dětí?