Článek
Pocházel z umělecké rodiny, jeho maminka byla herečka a otec muzikant, a tak nikoho asi nepřekvapilo, když Boris Rösner vystudoval DAMU. Prošel několika scénami a v roce 1987 získal angažmá v Národním divadle v Praze, kde zůstal až do své smrti v roce 2006.
Herecký matador
Přestože většina lidí má Borise Rösnera spojeného především s filmovými a televizními rolemi – V erbu lvice (1994), Sedmero krkavců (1993), Černí baroni (1992) –, exceloval především na divadelních prknech. Koneckonců ne nadarmo získal v roce 2004 Cenu Alfréda Radoka, Cenu divadelních novin a Cenu Thálie za roli Harpagona v Molièrově Lakomci.
Kdo ho znal osobně, mluvil o něm jako o charismatickém člověku, gentlemanovi a neskutečně milé osobnosti. O to větší paradox je, že byl velmi často obsazován do záporných rolí. Pravda, jeho ostře řezané rysy, výrazný hlas a fakt, že od mládí neviděl na levé oko, ho k tomuto „údělu“ tak trochu předurčily.
Manžel a otec
Své soukromí si vždy poměrně střežil. Život prožil po boku manželky Alice (68), s níž měl jedinou dceru Gabrielu. A třebaže měl řadu milostných avantýr, vždy se vracel domů. Jeho milovaná Alice se v minulosti přiznala, že i když o manželových záletech věděla, tolerovala je. Už od své maminky prý věděla, že muži umějí zahýbat, ale málokdy se kvůli tomu chtějí rozvádět.
Rodinná kletba
Bohužel, život populárního umělce až příliš brzy ukončila rakovina plic. Herec s ní statečně bojoval do poslední chvíle, ale nakonec přesně před patnácti lety ve věku 55 let navždy odešel.
On sám byl o svém brzkém skonu přesvědčený od mládí. Tvrdil, že nikdo v jeho rodině se nedožívá vysokého věku, protože na jeho rod byla před více než 300 lety uvalena kletba. Stalo se to, když jeho praprapředek Sixtus probodl v souboji svého švagra, manželčina bratra, kvůli milence. Sixtova žena se rozzlobila a manžela i jeho potomky proklela s tím, že nikdo z nich se nesmí dožít více než 55 let, což byl právě věk jejího mrtvého bratra.
Ať už na kletby věříte, nebo ne, pravda je, že například Rösnerova maminka zemřela ve třiapadesáti a jeho otec v devětačtyřiceti letech. A ani sám herec kletbu neprolomil, i když se mluví o tom, že rakovina ho zabila možná i kvůli jeho přílišné lásce k cigaretám. Nicméně on sám říkával, že prožil krásný život a se smrtí je smířen.
A tak to má být. Smrt není bubák, mluvte o ní, říká Sylvie Stretti.