Článek
Postup
01.
Den dopředu si připravte jednu středně velkou bramboru vařenou ve slupce.
02.
Z mléka odeberte asi polovinu, zahřejte ho na teplotu těla, rozdrobte do něj droždí, přidejte lžičku cukru a nechte asi 10 minut vzejít kvásek. Do mísy prosejte mouku a na jemno nastrouhejte oloupanou bramboru. Přidejte všechny další ingredience na těsto a vzešlý kvásek a vypracujte hladké, pružné a nelepivé těsto – možná budete potřebovat ještě lžíci mouky. Z těsta vytvarujte bochánek, posypte ho moukou a nechte kynout, až zdvojnásobí objem, bude to trvat asi 50 minut.
03.
Zatímco těsto kyne, připravte si náplň – v rendlíku na velmi mírném plameni zahřejte mléko a rozpusťte v něm povidla. Přidejte mletý mák, rum, koření a dobře promíchejte. Přidejte moučkový cukr podle své chuti a sladkosti povidel. Náplň má být hustá tak, aby se z ní daly tvarovat válečky, ale ne suchá – případně přidejte mléko nebo mák. Nechte zchladnout.
04.
Vykynuté těsto přesuňte na vál, podsypejte moukou a vyválejte na tenkou placku. Nožem rozřežte na obdélníky asi 10 x 8 cm velké. Z náplně vytvořte válečky velké asi jako prst, dejte na jednu stranu obdélníku, přikryjte ji druhou stranou a spoje dobře stiskněte. V rukou ještě poválejte tak, aby vznikl hezký hladký pirožek. Takhle připravte všechny kousky, přikryjte utěrkou a nechte ještě chvíli kynout.
05.
Rozpalte sádlo na střední teplotu. Množství sádla je orientační, záleží na velikosti vašeho hrnce – potřebujete asi 3 cm vysokou vrstvu, aby pirožky mohly „plavat“. Do rozpáleného sádla postupně vkládejte pirožky a zvolna smažte z každé strany do světle hnědé barvy. Hotové nechte okapat na papírových utěrkách a podávejte ideálně ještě horké.
Jaká povidla použít? Nejlepší je recept na švestková povidla pečená v troubě bez míchání.