Článek
Postup
01.
Do vlažné vody rozdrobte droždí a mícháním ho nechte úplně se rozdrobit. Přidejte trochu mouky (jejímu výběru věnujte extra pozornost a v regálech najděte „mouku dvounulku“, označení 00 značí, že se jedná o výběrovou, extra jemně mletou mouku) a tu opět úplně rozmíchejte, aby se pak v těstu nedělaly hrudky. Nakonec zlehka vmíchejte i zbytek mouky a vypracujte hladké těsto. To překryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě pořádně nakynout.
02.
Troubu zapněte asi na 240 stupňů. Pracovní desku poprašte moukou, vyklopte na ni nakynuté těsto a rukama ho zlehka, ale důkladně dlaněmi propracujte. Těsto je krásně nadýchané, pružné a měkké. Rozdělte ho na dvě části a z těch vytvarujte bochánky. Ty položte (klidně vedle sebe) na plechy vyložené pečicím papírem, zalijte je olivovým olejem a nechte je ještě chvilku kynout.
03.
Když jsou nakynuté, prsty z bochánků vypracujte asi 2 cm silné placky, ty znovu polijte olivovým olejem, posolte hrubou mořskou solí a bříšky prstů oboje zapracujte do těsta – jako byste do něj chtěli dělat důlky. Takto připravené placky nechte podle chuti již takto hotové nebo na ně dejte pár oliv (případně jiných surovin), vložte do trouby a nechte je asi 10–15 minut péct dozlatova. Délka pečení záleží na troubě.
04.
Upečenou focacciu nechte vychladnout na mřížce, a pak ji nakrájejte na kousky. Pokud byste ji krájeli ještě horkou, těsto by se srazilo. Podávat ji můžete místo klasického pečiva nebo si ji máčet v teplém olivovém oleji a jíst jen tak. Je to lahoda!