Článek
Věděli jste, že fazolí existuje až 50 druhů? „Tato významná luštěnina se nejčastěji vaří nebo mele na mouku, coby lusky jí jako zelenina,“ uvádí Ing. Iva Veselá z poradny Food Life a doplňuje podrobněji: „Fazole obsahují zhruba 20 až 25 procent bílkovin, 1 až 1,5 procent tuku, 55 až 62 procent sacharidů a 3 až 4 procenta vlákniny. Z vitaminů mají zejména provitamin A a komplex vitaminů B, vápník, železo, hořčík." Ještě váháte?
Mají svá plus
I když fazole nepatří u nás mezi příliš oblíbené, tvoří důležitou složku potravin mnoha národních kuchyní. Nebuďte konzervativní a sáhněte po nich také. Zvlášť nyní v zimě, kdy umí díky svému složení zahřát, vzhledem k obsahu vlákniny a bílkovin pomoci při hubnutí a zinkem zase prospět sexuálnímu apetitu ;-). Vyberete si?
Fazole červená ledvina: ideální k mexickým jídlům doplněné kukuřicí, tortillou nebo v kombinaci s hovězím masem. Jsou bohaté na hořčík a podporují funkci ledvin. Jsou lehce močopudné.
Fazole bílé: jsou moučnatější, proto se hodí spíše do polévek. „Můj osobní tip – rozmixujte uvařené bílé fazole, smíchejte s moukou a přidejte do jakéhokoli litého těsta. Moučník bude plný bílkovin a vsaďte se, že nikdo neuhádne, že v něm jsou fazole!" radí Iva Veselá.
Fazole mungo zelené:ochlazují organismus a odstraňují vlhkost. Jsou velmi vhodné ke klíčení. Klíčky obsahují mnoho enzymů a je vhodné si jimi posypávat saláty nebo i teplá jídla.
Adzuki fazole:jsou vhodné i pro přípravu sladkých pokrmů (s rozinkami) a dezertů. Posilují dráhu ledvin.
Ve většině případů se musejí všechny typy namáčet na několik hodin, proto je třeba na to myslet dopředu. Ušetřit čas můžete jejich variantou v plechovkách. Zkrátka jejich výhody, včetně nízkých nákladů, jsou neodolatelné... Pojďte tedy do kuchyně!
Červené fazole po indicku
Pro 2 osoby potřebujete:250 g červených fazolí, namočených noc předem (nebo fazole z plechovky), 2 velké cibule, 2 stroužky česneku, kousek čerstvého zázvoru, půlku lilku, 1/2 plechovky drcených rajčat, 1 a 1/2 lžíce kari, 1 lžičku kurkumy, 1 lžičku sladké papriky, 1 lžičku římského kmínu, trochu čerstvého koriandru, 2 bobkové listy, 2 hřebíčky, pár zrnek černého pepře, sůl, několik lžic oleje
Postup:Předem namočené fazole uvařte ve vodě, ve které jste je namáčeli, přidejte lžičku kurkumy, bobkové listy, hřebíček, pepř a nesolte. Vařte asi půl hodiny, nebo dokud nejsou fazole měkké. Nakonec sceďte.
Mezitím rozehřejte olej v hrnci, přidejte kmín, cibuli a restujte. Když začne cibule sklovatět, přidejte lilek, kari, papriku, česnek a zázvor. Chvíli duste, pak přidejte rajčata, dosolte a nechte pár minut bublat. Do směsi přidejte fazole a nechte povařit ještě asi pět minut. Nakonec dochuťte čerstvým koriandrem. Podávat je můžete s rýží nebo plackami čapátí.
Barevný salát z adzuki
Pro 2 osoby potřebujete:200 g fazolí adzuki, 1 čajovou lžičku mořské soli, 1 žlutou papriku, 4 kousky celeru, 125 g ovčího sýra, 125 g černých oliv, 1 červenou cibuli, černý pepř čerstvě pomletý, tabasco.
Postup:Adzuki fazole namočte v litru vody alespoň na 12 hodin. Ve vodě, ve které byly namočeny, je vařte 25 až 30 minut. Krátce před koncem doby varu přidejte sůl. Vodu slijte a fazole nechte vychladnout. Orestujte celer s cibulí, přidejte nakrájenou papriku. Smíchejte dohromady se sýrem nakrájeným na kostky a s olivami. Na závěr vmíchejte fazole. Salát okořeňte pepřem, několika kapkami tabasca a nechte chvilku odležet. Výhoda fazolí adzuki je především v tom, že stejně jako červená čočka nenadýmají.
Sladké adzuki s rýží
Pro 2 osoby potřebujete:2 hrnky fazolí adzuki, 1 a půl hrnku bílé rýže, přibližně 2 dcl mléka, 1 hrnek rozinek, sůl, 3 hrnky jablek nakrájených na kostičky
Postup:Rýži vařte v mléce do měkka, chytí nasládlou chuť. Předem namočené adzuki vařte asi 20 minut, přidejte rozinky a dalších 5 minut povařte. Nakonec přidejte jablka, povařte opět do měkka. Do vymazané zapékací mísy vložte vrstvu uvařené sladké rýže a vrstvu směsi adzuki. Pečte při 190 °C asi 10 minut. Podávejte teplé i studené.
Máte i vy nějaký osvědčený tip? Dejte vědět ostatním v diskusi pod článkem.