Článek
Vybere si každý – tak by se dala stručně shrnout nabídka českých sklářských firem a také trendy v nápojovém a užitném skle. Společnosti se více než na strojově vyráběné hladké sklo, které umí ve světě leckdo, zaměřují na to, co má v tuzemsku dlouhou tradici a historii – ručně vyráběné kusy malované či zdobené různými technikami. A zájem je poslední dva roky velký, což českým sklárnám velmi pomáhá. Stejně jako spolupráce s předními domácími i světovými návrháři, jako jsou Jiří Pelcl, Rony Plesl, studio Olgoj Chorchoj nebo Jean-Marie Massau. A nejen díky nim zařívá české sklo svůj návrat na výsluní.
Zdobnost není jen výsada Východu
Zájem návštěvníků o české sklo byl celkově na Ambiente veliký, podle země původu se ale tradičně liší kolekce, u nichž se lidé zastavovali.
„I když stále platí to dělení, že lidé z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu a také arabských států obdivovali hlavně dekorované kolekce a západní Evropa preferovala hladké sklo, rozdíly mezi oběma skupinami se už trochu stírají, a například v Německu byl velký zájem o jemně dekorované kolekce,“ říká Petr Kaplánek ze společnosti Crystalex, která na největší veletrh spotřebního zboží připravila pět nových automatických souborů a více než padesát nových dekorací. Protože patří mezi světové špičky v malovaném sklu, nechybělo mezi nimi.
Historie se vrací se svou krásou
Jeho slova potvrzuje i Antonín Zderčík z Moravských skláren Květná. Ty zde představily jak kolekce hladkého skla od Patrica Illa, tak zde zároveň sklidily úspěch s kolekcí, která se začala vyrábět v šedesátých letech minulého století a byla velmi oblíbená více než dvacet let. Nyní opět patří k žádaným. „Jde o jemně zdobené sklo, kterým mohou české sklárny konkurovat hladkému strojově vyráběnému v zahraničí," říká Antonín Zderčík.
Ještě více do minulosti zavítaly sklárny Moser, které nejen na veletrhu Ambiente slavily úspěch s rozšířeným souborem nápojového a interiérového skla Splendid, které navrhl zakladatel společnosti Leo Moser před sto lety. Nadčasový design, provázání jemných broušených ornamentů a zlatých okrajů však zcela odpovídá i současným světovým trendům.
Je to dobrá zpráva, že se české sklo vrací na své výsluní. Podpořili jste ho také? Kde jsou vyrobené skleničky, které máte doma?