Nábytek ze skla je v domácnostech zřídka k vidění a pořídit si jej vyžaduje dávku odvahy i fantazie. Proto jsou častějšími společníky jen skleněné doplňky. Jenže uznejte, není to škoda?
Článek
Tradiční nábytek je jistě krásný a funkční, ale takový celoskleněný stůl nebo křeslo jsou unikáty, které si nezadají s uměleckými objekty. Je ale také třeba přiznat, že opravdu kvalitní a bezpečný skleněný nábytek a doplňky nejsou levnou záležitostí. Odměnou za investici vám však bude originální interiér bytu.
Celoskleněné lustry nebo i svícny či jiné doplňky jsou nepřehlédnutelnými designovými prvky, které dokážou pozvednout esteticky celý prostor. Dnes jsme se zaměřili pouze na doplňky moderní, dalo by se říct až minimalistické.
Ušlechtilý materiál
Sklo je tvárný, křehký a estetický materiál, a zvlášť čiré nebo jen jemně tónované se vyznačuje vysokou světelnou prostupností. Jistě ale oceníte i další jeho vlastnosti – je hygienické, nehořlavé a v náležité úpravě také ohni- či nárazuvzdorné. Různé formy zpracování mu propůjčují charakteristický vzhled. Sklo nemusí být vždy a nutně chladně neosobní, může vzbuzovat dojem decentnosti, kultivovanosti nebo také rozverné hravosti. Krásné je v původní čiré a hladké formě, stejně jako efektně barvené či se sametově matným anebo reliéfním povrchem.
Malé i velké, vždy krásné
V tvorbě interiérů se kromě standardních výplní oken a dveří, můžete se sklem setkat stále častěji také v podobě funkčních výrobků, například nábytku střízlivých a jednoduchých forem, případně originálních organických tvarů. Různé možnosti technologického zpracování skla skýtají dostatečný prostor pro realizaci libovolných nápadů a v současnosti není problém vyrobit ani monolitický kus nábytku, jako je třeba stůl.
Mezi nejznámější způsoby zpracování skleněných výrobků patří vedle tradičního foukání také tažení, odlévání a ohýbání podle forem. Podle chemické nebo mechanické úpravy vznikají nejrůznější barevné a povrchové struktury, působením tepla se upravuje odolnost skla vůči lámání a poškrábání, vrstvením se zase stává pevnější a pružnější.
Skleněný obklad místo obrazu
Extrémně odolné tabule z tvrzeného skla nacházejí dnes uplatnění tam, kde by to dříve bylo nemyslitelné, například jako součásti stavebních prvků nebo avantgardních aplikací. O tom, které to jsou, se více můžete dozvědět zde.
„Skleněný obklad se na zeď instaluje za pomoci speciálního lepidla. Aby bylo sklo co nejlehčí, a tedy se s ním dobře manipulovalo a dobře na podkladu drželo, používá se jeho jednovrstvá varianta,“ doporučuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.
Sklo miluje světlo
Umělecky propracované kusy se stávají samostatnými díly, a vyžadují proto také odpovídající umístění a pozadí. Sklo, kterému dopřejete prostor a světlo, nechá vyniknout jedinečnost materiálu i originalitu tvaru.
Jednoduchá koule krytu svítidla vás sama o sobě neosloví, ale to, čím komunikuje, je dokonalé provedení detailů, které ji doprovázejí. Skleněné barvené prvky vytvářejí v interiéru neopakovatelné efekty a scenérie, které ještě umocňuje prostupnost světla.
Sklo hlavně dotváří prostor
Všechny výrobky ze skla, ať už se jedná o velký jídelní stůl anebo malý svícen, mají jednu společnou vlastnost – nezatěžují prostor zbytečnou hmotou, naopak jej odlehčují a provzdušňují. Přinášejí s sebou rafinovanou jednoduchost, moderního ducha a svým způsobem scelují interiér. Nepřetahují se o pozornost při kombinaci s jinými materiály a styly, naopak skvěle je doplňují. Umožňují realizaci nestandardních a vysoce efektních řešení interiéru.