Článek
Máte rádi sklo v koupelně? Prosvětluje, činí spoustu předmětů nenápadnými, na jiné umí upozornit a rozhodně zvyšuje designovou úroveň celého prostoru.
Kromě drobných doplňků (mýdlenky, kelímky, poličky) nebo zástěn k vaně/sprše a zrcadel se v koupelně čím dál častěji uplatňují ze skla obkladové panely, více či méně otevřené zástěny, mozaiky, sklo se používá také na nábytek, někdy i v případě sanity, ale i na osvětlení či dveře.
Proč se ho nebát
Je praktické; většinou jde o hladkou plochu, jež se snadno udržuje. Sklo použité na větších plochách se předem zpevňuje (kalením neboli tvrzením), takže se při běžném provozu stává téměř nerozbitným. Snadno se kombinuje s jinými materiály. Barevné sklo nebledne a čiré zase rozjasňuje prostor. Pokud řešíte nedostatek světla, pomohou světlíkynebo dveře ze skla. V neposlední řadě může sklo do jisté míry převzít i funkci osvětlení.
Půvabné doplňky a zrcadla
Už jen výměnou drobných prvků koupelna prokoukne. „Pokud vybíráte více doplňků, dbejte na to, aby nebyly každý v jiném designu a provedení. Oblé tvary nekombinujte s ostrými, čiré sklo s matným a stejně tak pozor na sjednocení chromových částí,“ radí Petr Laube z Keramiky Soukup. Snadno vyměníte i zrcadla. Chcete-li místnost opticky zvětšit, použijte je bez rámů.
Jak se to má s nábytkem
Skleněné police jsou běžné, známé jsou i galerie s úložným prostorem, sklo se však používá rovněž u nábytku; nejčastěji jde o čelní plochy. „Může být nosičem grafického motivu, ale také LED diodového pásku, určeného do vlhkého prostředí,“ říká Zdeněk Blažek z Dřevojasu.
Šikovné řešení představují i skleněné desky. „Právě sklo a pak ještě umělý kámen jsou pro umyvadlové desky nejvhodnější. Ostatní materiály se běžným používáním poškodí nebo jsou citlivé na dlouhodobé působení vody,“ uvádí designérka Martina Šimková z Perfecto design.
Tradiční i moderní obklady
Stěny můžete obložit mozaikami. Chcete-li se o nich dozvědět více, mrkněte na článek: Nestárnoucí mozaika: Krásná je v koupelně, kuchyni i v obýváku!.Naopak mezi novější trendy patří velkoplošné skleněné obklady. V podstatě se jen přilepí na zeď (a jde to i na stávající keramický obklad, je-li rovný a technicky v pořádku). Nemají spáry, v nichž by se mohly udržovat nečistoty či plíseň, a lze je opatřit jakýmkoli motivem.
Sanita trochu jinak
Nejčastěji jsou k dostání skleněná umyvadla; i u nich platí, že se vyrábějí z bezpečnostního tvrzeného skla. „Běžné drobné nárazy umyvadlo nepoškodí. Pouze pokud ho zasáhnete opravdu silně, utvoří se v místě nárazu prasklina. V žádném případě se ale nerozpadne na kousky, stále drží tvar,“ uvádí Petr Laube.
Co se hodí k vaně i sprše
Zástěna může mít mnoho podob. Instaluje se napevno nebo jen částečně, také může být zcela pohyblivá. Kombinovat lze i pevný panel s otevíravým, různorodé jsou také tvary. Někdy skleněný panel funguje jako prvek, který do jisté míry člení prostor. Sklo lze vybírat v mnoha variantách – čiré, mléčné, zabarvené, pískované, s dekorativním motivem... Pokud vás zajímají podrobnosti, doporučujeme podívat se sem: Bydlení: Jaké sklo můžete mít doma a jak se o něj postarat?.
Aby se sklo snáz udržovalo, opatřuje se různými povrchy. „Například antiplakovou úpravou – pak se voda při stékání po skle spojuje do svazků, čili stéká rychleji, a proto po sobě nezanechává kapky. Usazeniny z vody se sice na skle částečně zachytávají, ale dají se snáz vyčistit,“ vysvětluje Martina Šimková.
A Petr Paksi dodává, že anti calc úprava zabraňuje tvorbě vodního kamene, srážení vody a páry, a tedy vzniku nevzhledných kapek a map. Zrcadla zase můžou být vybavena úpravou proti zamlžení.
Jak je vidět, sklo si s koupelnou dokonale rozumí. Teď už stačí si jen správně vybrat.