Článek
Dnešním moderním bytům vládne sklo! A to jak v kuchyních, kde se začaly využívat skleněné obklady, tak v koupelnách, například jde o skleněná umyvadla, stěny u sprchových koutů... My se ale v tomto článku budeme zabývat nábytkovými skleněnými dvířky, kde trendem je využití transparentních, a tedy zcela čirých, průhledných skel nábytkových dvířek. Navíc se k tomu používají i stejně transparentní skleněné police. Efekt průhledného skla je pak umocněn osvětlením vnitřku prostoru.
Vedle trendových čirých skel můžete získat i skla různým způsobem upravená. Nejčastější jsou mléčná skla nebo skla matová. Jejich cena je ve srovnání s čirým sklem přibližně o 25 % vyšší. U nábytku, který vypadá jako historický, se často používají vitrážová skla, složená z drobných barevných sklíček tvořících ornament. Takové sklo už je malé umělecké dílo a jeho cena je až desetinásobná ve srovnání se sklem čirým.
Sklo má své výhody, ale...
Vnitřní prostor knihovny nebo pokojové stěny schovaný za prosklenými dvířky je uzavřený před okolím. Má to jednu velkou výhodu. Do vnitřního prostoru se dostane menší množství prachu. Z druhé strany je ale skleněná plocha dvířek průhledná a kvůli tomu citlivá na kontakt s jakoukoli nečistotou včetně dotyku vašich dlaní.
Na skle je jednoduše všechno vidět a vy budete muset dvířka neustále leštit. Usnadnění úklidu je tedy jen zdánlivé. Má tedy smysl pořizovat si takto vybavenou pokojovou stěnu či knihovnu? Odborníci říkají, že ano, ale jen za určitých podmínek!
Pozor na způsob otevírání dvířek
Abyste se vyhnuli neustálému leštění skleněného povrchu, je dobré minimalizovat jeho kontakt s nečistotami. Prakticky to znamená nedotýkat se rukama skleněné plochy. „Je dobré, aby otevírání i zavírání dvířek probíhalo pouze prostřednictvím pevného madla tak, abyste se skla vůbec nedotkli. Dotykové či takzvané tlakové otevírání, kdy zatlačíte na skleněnou plochu a ona se zaklapne, nebo naopak povolí a otevře se, je sice efektní, ale sklo pak bude zašpiněné. Takže doporučuji pevné madlo, a to z jiného materiálu než ze skla,“ říká Ing. arch. David Knotek.
Ať přiléhají!
Prosklená dvířka musí těsně přiléhat k rámu. „Je to jako u normálních dveří, kolem kterých by nemělo profukovat. Jsou-li skleněná dvířka jen na efekt, prach se dovnitř dostane, a vy se častému úklidu nevyhnete,“ radí akad. arch. Michael Horník.
Sklo dokáže být nebezpečné
Pokud budou skleněná dvířka otevřená, budou vyčnívat do prostoru, a vy je snadno přehlédnete. Můžete se ošklivě pořezat. Proto je vhodné, aby skleněná dvířka nikdy nechránila spodní patra skříně či knihovny. Měli byste je mít ve výšce vašich očí. Bezpečná výška je jeden metr od podlahy ke spodní hraně dvířek.
Zkontrolujte kvalitu!
Každé sklo použité pro výrobu nábytku musí být takzvaně netříštivé. Na to je zákon. Pro jistotu se ale ptejte a nechte si od prodejce ukázat takzvané „prohlášení o shodě“, tedy potvrzení o takto ošetřené skleněné ploše.
Takovéto sklo vypadá úplně stejně jako běžné okenní sklo. Je i stejně tak silné, ale pokud se rozbije, tak na rozdíl od běžného skla nevzniknou nebezpečné velké střepy. Skleněná plocha se sice zdeformuje, popraská a vznikne velké množství maličkých střípků. Ty však zůstanou držet pohromadě a nerozlétnou se po celé místnosti. Nedá se říct, že by tříštivé sklo cenu nábytku navyšovalo, protože levnější řešení bez netříštivé úpravy prostě neexistuje.
Jaké máte se skleněnými dvířky zkušenosti? Nebo se na ně teprve chystáte?