Článek
Skandinávský styl se před lety stal v oblasti zařizování interiérů naprostým fenoménem. Má to své oprávněné důvody – kombinuje hřejivé přírodní materiály s jednoduchým minimalismem, je praktický, funkční a přehledný a vaší domácnosti dodá svěžest a vzdušnost. Všechny tyto vlastnosti určitě oceníte v ložnici, která by měla být útulná a přinášet vám tolik potřebný klid. Co do té inspirované severskými zeměmi patří?
Světlé a neutrální barvy hrají prim
Protože v severských zemích bývají kratší dny, spojujeme si se skandinávským stylem bydlení především světlé barvy, které místnost projasní i během zamračených dní. Na stěnách tak nejčastěji najdete bílou, krémovou nebo smetanovou, na jednu z nich si ovšem můžete s klidným svědomím dopřát i nějakou výraznější barvu. Výbornou volbou je starorůžová, šedá i světlejší odstíny hnědé a zelené.
Toužíte dodat místnosti trochu přírodní atmosféry? Nechte si jednu ze stěn obložit světlým kamenem či jeho imitací, světlým dřevem nebo si na ni pořiďte tapetu či tapiserii s motivem lesa či hor v mlžném oparu.
Světlé dřevo na podlahu
Světlá by měla být i podlaha. Perfektní je ta dřevěná, skvěle poslouží bělený dub, jasan či javor, nahradit ho samozřejmě lze i levnější imitací v podobě plovoucí podlahy, parket a vinylu.
Vyhněte se celoplošným kobercům, mnohem lepší atmosféry docílíte za pomoci chundelatých kusových koberečků s vysokým vlasem. Zvolit můžete také kožešiny či jejich imitace.
Pořádně se zachumlejte
Jednou z nejpříjemnějších věcí, co můžete během podzimu a zimy udělat, je uvařit si oblíbený horký nápoj, zapálit svíčky a s knížkou nebo seriálem se zachumlat do měkoučkých plédů a peřin. Zkrátka a dobře vytvořit si svou příjemnou hygge atmosféru, kdy alespoň na chvíli zapomenete na tlak vnějšího světa a užijete si přítomný okamžik a domácí pohodu.
Správně zvolený materiál povlečení se odvíjí od roční doby, přičemž na podzim a v zimě je ideální flanel a stoprocentní bavlna. Hodit se vám budou také huňaté přehozy, které místnost zútulní a zjemní. Dobrou volbou jsou opět neutrální zemité barvy, třeba krémová, béžová a hnědá, sáhnout můžete i po různých vzorech.
Nezapomeňte ani na teploučké deky. Ty využijete nejen při odpočinku a během chladných večerů, ale posloužit mohou i místo přehozu. V ložnici oceníte hlavně hřejivou vlnu, bavlněné úplety či pletené kousky s výrazným vzorem nebo velkými oky. A pokud na vás dopadá stres a špatná nálada, dejte šanci zátěžové dece.
Kvalita na prvním místě
Nábytku by ve vaší ložnici mělo být co nejméně, tuto výsadu si ale bohužel většina lidí nemůže dovolit. Při jeho výběru tak alespoň dejte přednost přírodním materiálům, nejlepší je světlé dřevo, eventuálně to opatřené bílým nátěrem. Nábytek vybírejte s nenápadným a minimalistickým designem a ve světlých barvách.
Designově jednoduchá by měla být i postel. Před výraznými prvky rozhodně preferujte kvalitu, hlavně co se konstrukce rámu, roštu a matrace týče. Kromě nočního stolku vedle postele se vám bude hodit i taburet u jejích nohou, na nějž můžete odkládat deky, přehozy nebo na druhý den připravené oblečení. A jestli máte prostor navíc, zauvažujte nad pohodlným křeslem, ušákem nebo houpačkou.
Detaily dělají domov
Chybět by neměly ani měkké polštářky a další doplňky, na nichž se můžete co se výraznějších barev týče více vyřádit. Kromě nich sem patří například lampičky a svíčky, pokojovky a květiny, můžete si pořídit i řezané větvičky ve váze. Dobře budou vypadat třeba smrkové či jiné jehličnany, jeřabiny nebo čerstvé šípky.