Článek
Dnes zatracované, ale přesto hojně používané silikony mají své pevné místo nejen ve vlasové kosmetice (i v make-upech, olejích...).
Specifické vlastnosti, které není snadné ve složení vlasových přípravků nahradit – to je hlavní důvod, proč jsou silikony v tolika kosmetických přípravcích. Konkrétně u vlasů vytváří na jejich povrchu vodotěsný film, s jehož pomocí se stávají hladší a lesklejší. Mají dokonce pozitivní vliv při třepení vlasových konečků. Všechna tato pozitiva však doprovází i řada negativních účinků.
„Při dlouhodobém užívání přípravků s obsahem silikonů dochází k obalení vlasů tenkou neproniknutelnou vrstvou, která jejich strukturu doslova uzavře. Přes ní vlasy nejsou schopny přijímat výživu. Přirozená vlhkost postupně mizí a vlasy se stávají sušší, cuchají se a ztrácí lesk. Výjimkou není ani poškození samotné vlasové struktury,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.
Pozitivní účinky silikonů:
- vysoká tepelná odolnost je předurčuje k využití ve vlasové kosmetice která chrání vlasy při fénování, kulmování či žehlení,
- silikony zajišťují kluznost a zabraňují zacuchávání vlasů,
- poskytují UV ochranu před sluncem,
- dodávají vlasům lesk a hebkost.
Negativní účinky silikonů:
- vytvářejí na vlasech tenký film, přes nějž neproudí do vlasů žádná výživa,
- po delší době vlasy ztrácí potřebnou hydrataci a stávají se suššími,
- mohou poškodit vlasovou strukturu,
- mohou zatěžovat vlasovou pokožku a vést k pálení, svědění.
Jaké jsou alternativy?
„Většina silikonů není rozpustná ve vodě, proto se ve vlasech i na pleti postupně hromadí a časem na ně mají spíše negativní efekt – vlasy se začínají lámat, pleť se vysušuje, póry se zanášejí a tak dále. Existuje ale stále více přírodních kosmetických značek, které se snaží silikony nahradit přírodními látkami – například přírodními oleji a másly," říká MUDr. Iva Obstová z Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie v Česku.
Pro zdravé vlasy i pokožku nejsou silikony obecně ve velké míře škodlivé – jinak by je nemohla kosmetika obsahovat. Pokud máte ale citlivou pleť nebo pokožku hlavy, etiketu přípravků se vám vyplatí číst. „Jestliže je pokožka jakýmkoli způsobem narušená, citlivá, zarudlá, podrážděná či jinak poškozená, mohou přípravky s vysokým obsahem silikonů způsobit potíže a vést k její přecitlivělosti, k jejímu zarudnutí či pálení. Při dlouhodobém neřešení stavu až k seboroické dermatitidě,“ připouští Lenka Kašpaříková.
Naštěstí dnes můžete sáhnout po alternativě v podobě přírodní kosmetiky bez silikonů.
„Stejné účinky nabízejí i přírodní složky, například koncentrované výtažky z léčivé rostliny Limnanthes alba. Další přírodní látkou jsou proteiny obilí, které tlumí negativní účinky příliš agresivních přípravků na vlasy. Naopak hydratační a elastizační složku posilují mono a disacharidy v přírodní kombinaci s aminokyselinami. Zapomenout nesmíme ani na cenné peptidy získané ze semen léčivého stromu Moringa oleifera. Všechny uvedené komponenty vytvářejí přípravek, který tvoří ochranný film vlasů, dodává jim potřebné živiny, uhlazuje keratinové šupiny, navrací vlasům pevnost, pružnost a lesk,“ jmenuje Lenka Kašpaříková.
Sledujete etikety kosmetických přípravků, které kupujete? Vadí vám silikony v kosmetice?