Článek
Se silikonem v různých podobách se můžete setkat asi v každé moderní kuchyni. Nejvýraznější a také nejvíce diskutované jsou pečicí formy, unikátních vlastností tohoto materiálu lze ale využít i v jiných souvislostech.
Odolá i extrému
Pokud je řeč o silikonu, jde vlastně o anorganicko-organické polymery. Jejich charakteristickou vlastností je vysoká odolnost vůči teplotám. Bezpečně udrží tvar při 230 °C až 260 °C, krátkodobě i 300 °C. Na druhé straně ale běžně vydrží teploty kolem -40 °C a v některých případech i extrémních -60 °C.
Zajímavostí je, že materiál odolává vždy celé stupnici teplot, takže můžete zmrazený pokrm i s nádobou přenést bez obav do mikrovlnky anebo rovnou do pečicí trouby. Nemusíte se bát, že by snad materiál praskl nebo se jinak poškodil.
Už se nepopálíte
Vysoké odolnosti vůči teplotám využívají nejrůznější podložky pod hrnce a chňapky. Předejdete jimi poškození kuchyňské desky i popálení rukou. Protože materiál je snadno tvarovatelný a lze jej barvit, jsou tyto předměty také velmi estetické, a to po celou dobu užívání, kdy je stačí jen pravidelně omývat, narozdíl například od dřevěné podložky, kterou postupně opálíte až do černa anebo látkových chňapek, jež se časem potrhají.
Na vál i na plech
Odolný a pružný materiál si velice rychle nalezl cestu do všech zákoutí běžné kuchyně. Například rovné hladké položky dokážou účinně nahradit pečicí papír, koláče se na ně zaručeně nepřipečou. Stejnou podložku můžete použít ale také jako vál a nemusíte těsto podsypávat moukou. Jediné, čeho je třeba se vyvarovat, je ostrá čepel nože, kterou měkký materiál samozřejmě proříznete.
Samozřejmě formy
Unikátní vlastnosti silikonu si mezi prvními povšimli výrobci pečicích forem. Už před téměř dvaceti roky se i na našem trhu objevily první měkké formy na bábovku.
Vzpomínáte? Byly modré a vzbudily vášnivé diskuse. Mnozí materiálu nedůvěřovali a je pravdou, že první produkty rozhodně nedosahovaly kvality forem současných. Dnes kromě bábovky můžete upéct muffiny, chléb, ale také vytvarovat čokoládu anebo vtipné kousky ledu, jež nažhaví každou party. Formy a formičky dnes nesvazuje téměř nic a pružný materiál dovoluje vyklopení i hodně složitých tvarů.
Kuchyňské nádobí
Kdo by nepamatoval mašlovačky z peří. Fungovaly pravda celkem dobře, ale radši nepřemýšlet nad tím, kolik bakterií se na nich dokázalo udržet. Silikonové štětce po použití můžete bezpečně umýt v myčce nádobí a vysoká teplota vody zabezpečí naprostou hygienu. Stejně tak je tomu i u stěrek, naběraček, metliček, pařáků nebo hrnců, které také bývají zhotovené ze silikonu, nebo mají alespoň silikonový potah.
Netečný vůči pachům
Při výčtu vlastností nejde pominout ani odolnost vůči přijímání a přenášení pachů. Až doposud bylo v kuchyni takto vnímáno téměř výhradně sklo. Silikon ale dosahuje stejných výsledků. A tak můžete v pečicí formě bez obav jeden den chystat česnekový chléb a nazítří už jahodovou buchtu. Tato vlastnost je výhodná ale například i u nápojových nádob anebo třeba i sítek na čaj nebo kávového filtru.
Jaké jsou vaše zkušenosti se silikonem v kuchyni?