Článek
Každá z vás má jistě fígl, kterým se snaží urychlit zaschnutí a zatvrdnutí čerstvě nalakovaných nehtů. Možná se vám v tom směru docela daří, možná jste ale už rezignovaly a patříte mezi ty, které jsou připraveny, že stejně alespoň jeden nehet musejí nakonec předělat. A tak je na místě otázka – dá se nějak urychlit schnutí, které se někdy zdá přímo nekonečné?
Pátrali jsme po tom, co zabírá ostatním, a máme pro vás pár fíglů, které jistě stojí za vyzkoušení. Jestli mezi nimi neobjevíte ten, který zabírá stoprocentně vám, rozhodně nám ho napište do komentářů, protože ostatní ho jistě také ocení!
Babské rady a zkušenosti
Určitě jste dostaly mnoho zaručených rad, jak donutit lak zaschnout. Je známý fakt, že rychleji schne v chladu – takže sáhněte po fénu a usušte ho proudem studeného vzduchu nebo můžete prsty ponořit do velmi chladné vody, třeba i s ledem (nehty ovšem nedávejte pod proud vody z kohoutku, mohl by vrstvu laku poničit a zdeformovat).
Zasychání také uspíšíte, když dáte lahvičku s lakem ještě před natřením asi na dvě hodiny do chladničky. V nouzi funguje i přestříkání deodorantem bez alkoholu, který lak také osuší a vychladí.
Rychleji schne tenká vrstva laku. Čím je lak hustší, tím méně vydrží a déle zasychá – takže své zásoby skladujte nejen na chladnějším a temném místě, ale i pevně uzavřené, aby z nich neunikaly těkavé látky, které udržují jejich konzistenci.
Co radí odborníci?
Už jste vyzkoušely všechny rady a nic nezabírá? Pak pro vás máme ještě pár tipů od profesionálů.
„Rozhodně vyzkoušejte urychlovač schnutí – stačí malá kapka na každý nehet. Jako bonus bude díky němu kůžička v okolí nehtů krásně hydratovaná,“ doporučuje Tomáš Vida, vizážista značky Dermacol. Radí používat i podkladový lak, který nehet zpevní a ochrání před případným zabarvením, barevné laky byste podle něj měly natírat maximálně ve dvou vrstvách.
Trik s ponořením nalakovaných nehtů do studené vody uznává i nehtová designérka Studia Fleur Ivana Černíková, která nabízí ale i další postup: „Po dvou až třech minutách od nalakování naneste rychlosušič laku, osobně preferuji ty s kapátkem nebo štětečkem, i když existují i varianty ve spreji. Pokud nemáte sušič, můžete použít olejíček na kůžičku. Sice neurychlí schnutí, ale vytvoří na nehtu olejový film a lak na dotyk tolik nelepí.“
Jako bonus Ivana Černíková přidává i radu, jak si poradit s rýhou v čerstvě nalakovaném nehtu: „Jemná rýha se dá zachránit tak, že nalakovaný nehet ponoříte na chvíli do odlakovače a velmi jemně poklepáváte na místo s rýhou – lak se zacelí.“
Lucie Švehlová, manikérka a pedikérka studia Bomton Florentinum, varuje hlavně před zbrklostí a snahou lakování příliš urychlit. „Zásadní je totiž i příprava nehtů, tedy úprava tvaru nehtů, kůžičky, odstranění záděr. Důležité je před lakováním nehty odmastit kvalitním odlakovačem a nanést podkladový lak. Pro lesk a závěrečné zpevnění použijte lak krycí. Existuje mnoho vychytávek, jako například rychlosušiče laků, které vše urychlí. Na závěr můžete nanést hydratační krém.“
Výrobky, které vám pomohou
Jak to tak vypadá, shodli se odborníci na tom, že není od věci investovat do přípravků, které mají schnutí a zatvrdnutí laku uspíšit. Na trhu jich najdete celou řadu – ve formě spreje, kapátka či se štětečkem. Několik příkladů vám představíme.
Jaké přípravky či metody na rychlé uschnutí laku máte vyzkoušené? Napište nám!