Článek
Podpořte své zažívání něčím prospěšným. Známe miliardy dalších důvodů, proč a jak začít den správně a se spokojeným bříškem.
Začíná to uvnitř
Jsme zdraví jen tak, jak jsou zdravá naše střeva. Konkrétně složení střevního mikrobiomu (dříve označovaného jako mikroflóra) má pro nás zásadní vliv. Mikrobiom informuje mozek nejen o tom, zda má v těle ukládat či spalovat tuky, ale například i jaké živiny potřebují prospěšné bakterie, aby nás mohly dostatečně chránit. Podle současných studií se dokonce přes 70 procent imunitního systému nachází ve střevech. I to je jeden z důvodů, proč bychom se měli zajímat o probiotika.*
Stejně jedinečné jako otisky prstů
Aby to nebylo tak jednoduché, střevní mikrobiom je u každého člověka jiný. Bakteriální profil střev je stejně jedinečný jako otisk prstu. Liší se tím, co jíme, ale je odlišný i podle místa, kde žijeme. Například celá řada Evropanů není na rozdíl od většiny Asiatů schopna štěpit celulózu z řas. Zajímavá je i rozdílnost střevního mikrobiomu dětí, které se narodily císařským řezem. Je u nich pozorován vyšší výskyt alergií a kožních nemocí.
Miliardy důvodů, proč začít svůj den s úsměvem
Miliardy probiotik, živá a milující směs ‚dobrých‘ mikroorganismů, pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. Probiotika ve střevech nežijí věčně a je nutné je doplňovat. Ideální je pravidelně si dopřát potraviny obsahující probiotické kultury. Je dobré do svého jídelníčku zařazovat potraviny jako kvašené zelí, salát kimči nebo zakysané mléčné výrobky s probiotiky, jako jsou například Activia jogurt či nápoj. Activia obsahuje jogurtové kultury a navíc unikátní probiotický kmen Bifidus Actiregularis v počtu 4 miliard na porci.
Začněte den lépe a dopřejte si zdravější snídani s Activií. Čtyři miliardy probiotik, výborná chuť a vápník pro váš dobrý pocit i uvnitř.
Co dělat pro spokojené bříško a dobrou náladu?
Střevní mikrobiom úzce komunikuje s naším mozkem. Má vliv nejen na naše zdraví, ale i náladu, chování a myšlenkové procesy. Mít pověstný vnitřní pocit tak získává zcela jasný význam. Náš střevní mikrobiom si povídá s naší myslí a my pociťujeme ono vnitřní chvění. Každá nervová soustava má svůj vlastní nervový systém, který tvoří přes sto milionů neuronů. Tento náš „druhý mozek“ tak neustále komunikuje s mozkem.**
V lidských střevech vzniká až 95 procent serotoninu, pověstného hormonu štěstí. Společně s ním se na přenosu komunikace do mozku podílí například i kyselina gama-aminomáselná (GABA), která je známá svou schopností navozovat pocit klidu, dále dopamin a celá řada dalších tělu prospěšných látek.
TIP: Zdravé ráno s křupavou granolou pro ideální start dne
Activia Zdravé ráno nabízí ideální snídani se spojením křupavé granoly a lahodného bílého jogurtu, který obsahuje čerstvé mléko a pět druhů jogurtových kultur včetně čtyř miliard aktivních probiotik.
Udělejte si malý kvíz a ověřte si své znalosti:
* Zdroj: Factors influencing the gut microbiota, inflammation and type 2 diabetes; Li Wen and Adrew Duffy; The journal of nutrition 2017
** Zdroj: ACV Fact sheets, ACV mechanism of action studies + Current understanding of gut microbiota in mood disorders: an update of human studies 2019