Hlavní obsah

Sbalte si pohodlné boty, touhu poznávat i chuť odpočinout si. Zbytek už zajistí Liberecký kraj

Foto: Matyáš Gál

Objevte Liberecký kraj tak, jak jste o něm možná ještě neslyšeliFoto: Matyáš Gál

Že bez šplouchání moře, davu turistů či několikahodinového cestování není dovolená dovolenou, výlet výletem? A co když vám řekneme, že existuje kraj, který mění zažité rituály? Utečte daleko od hlučícího davu, pociťte hrdost při pohledu na nádhernou českou krajinu, nechte vítr ve vlasech odvát všechny negativní myšlenky a užijte si svobodu plnými doušky. Objevte Liberecký kraj tak, jak jste o něm možná ještě ani neslyšeli.

Článek

Toužíte zažít něco víc? Cestou necestou, polem nepolem, přinášíme vám několik známých i turisticky prozatím neobjevených krás Libereckého kraje.

Ráj to na pohled. A co teprve ten Český

Skaliska, skalní města, kaňony a nekonečná zeleň. Výjev jak z islandské pohlednice. Za podobnými výjevy však není nutné cestovat až daleko na sever. Stačí zamířit do Českého ráje. Jaké to je pocítit absolutní volnost, užít si dobývání vrcholů či pohled do krajiny, která nás přenese zpět do dob středověkých rytířů a hradních dam? Nabídka lezeckých či turistických tras je zde velmi pestrá. Nejznámějším klenotem jsou pravděpodobně Prachovské skály. Stejně působivé skalní útvary a klidnější atmosféru nabízejí Klokočské skály se zříceninou hradu Rotštejn. Dalším na seznamu méně navštěvovaných míst jsou Besedické skály s tajemnými jeskyněmi a vyhlídkami. Oblíbenou je i vyhlídka Sokol, odkud je nádherný výhled na Malou Skálu a údolí řeky Jizery. A co se zchladit v Bozkovských dolomitových jeskyních?

Turistický tip: Nováčkem turistických atrakcí je rozhledna Hamštejn. Otevřena byla teprve v loňském roce. Najdete ji na Zlaté stezce Českým rájem, a to na trase z Kozákova na Malou Skálu a na Frýdštejn. Svým tvarem připomíná raketu, a dokonce vyhrála v tradiční anketě Klubu Přátel rozhleden – pyšní se titulem Rozhledna roku 2023.

Foto: @josef_giuseppe_podzimek

Rozhledna HamštejnFoto: @josef_giuseppe_podzimek

Klapka, jedem… Krkonoše

Kdo by netoužil pocítit majestátnost a jedinečnost Krkonoš. Právě panoramatické výhledy či magičnost krkonošské krajiny jsou častým cílem nejen turistů, ale i filmových štábů. Zdejší ráz se nezapomenutelně vepsal do filmů, jako je Hoří, má panenko, Homolka a Tobolka, Sněženky a machři, Snowboarďáci, Jak vytrhnout velrybě stoličku či komedie století S tebou mě baví svět. Jak dnes vypadají místa, kde se slavné snímky natáčely? To se vydejte objevovat po svých, nechte se vyvézt lanovkou, vyrazte na kole nebo můžete využít i místní dopravu.

Na hranici s Polskem vás učarují Sněžné jámy. Tato ledovcová údolí s příkrými skalními stěnami i nádhernými výhledy jsou dostupná z Harrachova kolem Mumlavy a přes Krakonošovu snídani až k hřebenu, odkud se vám otevřou úchvatné panoramatické pohledy na Krkonoše. Neméně působivá je i rozhledna Štěpánka na hranici Jizerských hor a Krkonoš, která se nachází na vrcholu kopce Hvězda u Příchovic.

Gastronomický tip: Vyrazte na Krkonošskou pivní stezku, jedinou vysokohorskou pivní stezku v Evropě, kde na vás čeká jeden z krkonošských pivních speciálů v oroseném skle.

Foto: info@azfotky.cz

Sněžné jámyFoto: info@azfotky.cz

Jizerky: Tradice jako hodnota přírody i řemesla

Pěší turistika je jednou z nejodpočinkovějších aktivit, kterou v přírodě můžete podnikat. Objevovat totiž můžete krajinu do nejmenších podrobností a dostanete se i na místa, na která se jinak než po svých nedostanete. Přesně taková místa ukrývá Jizerská magistrála, rozsáhlá síť značených turistických tras pro pěší turistiku i cyklistiku. Do těla si dáte i tehdy, pokud vyrazíte na nejvyšší bod Jizerek – majestátní rozhlednu Smrk. A už jste slyšeli o Singltreku pod Smrkem? Tento komplex cyklistických stezek nabízí trasy různých obtížností – od lehkých pro rodiny až po náročné pro zkušené jezdce.

Jedinečnou tvář Jizerských hor podtrhávají chráněná rašeliniště, sklářská tradice osady Kristiánov, vodopády Velkého a Malého Štolpichu či přehrady s možností koupání. Například jablonecká přehrada Mšeno je právem přezdívaná Jabloneckým mořem a přehrada Bedřichov na Černé Nice se chlubí titulem nejvýše položenou přehradou v Čechách.

Tip pro rodiny s dětmi: Dobrodružství nejen pro nejmenší návštěvníky čeká na vrcholu Javorníku s unikátní a nedávno otevřenou turistickou atrakcí Obří sud. Dominantou zdejšího areálu je nezvyklá stavba obřího sudu, která slouží jako restaurace a vyhlídková plošina. V provozu je zde i bobová dráha.

Foto: Petr Zbranek

Jizerské horyFoto: Petr Zbranek

Turisticky jen lehce políbené? Lužické hory

Pokud se rozhodnete pro aktivní trávení volného času, zdolejte kopec Klíč, Luž či Hvozd. Právě o Hvozdu se traduje, že je králem Lužických hor, na jehož vrcholu stojí kamenná rozhledna s restaurací. Zajímavou a turisticky atraktivní zastávkou je také třetí nejvyšší bod zdejších hor Jedlová hora nedaleko obce Jiřetín pod Jedlovou. Pro zvědavce a badatele, kteří se chtějí něco přiučit, tu pak čeká Hornická naučná stezka Údolí Milířky.

Na své si ovšem přijdou i milovníci historie. Renesanční zámek Lemberk, který se nachází v Jablonném v Podještědí, nabízí hned několik prohlídkových tras. Učaruje vás legenda o svaté Zdislavě z Lemberka, která na zámku údajně konala zázraky, sál se vzácným kazetovým stropem s malovanými výjevy z Ezopových bajek nebo snad Zdislavina studánka, která se nachází nedaleko zámku?

Tip na výlet: Havran, Kozí hřbety, Sloní kameny či Ptačí kameny. To je jen malá ochutnávka kamenné zvěře v Lužických horách, které můžete navštívit. Mezi největší fenomény zdejších kamenných krásek však patří přírodní památka Bílé kameny, známé také pod místním názvem Sloní skály. Jedná se o izolovanou skupinu skal severně od Jitravy, které jako by sem ani nepatřily. Vyzkoušet můžete ještě jednu zdejší zajímavost – skalní tunel, který funguje jako zesilovač zvuku.

Foto: shutterstock.com

Renesanční zámek LemberkFoto: shutterstock.com

Hynku, Viléme, Jarmilo!

Kdo by neznal zvolání jedné z nejznámějších českých básní – Máj. Její autor Karel Hynek Mácha je se zdejším krajem nerozlučně spjat, a to nejen díky Máchově jezeru, největší vodní ploše v Libereckém kraji. Pokud se vydáte na výlet po pobřeží jezera dojdete do Starých Splavů, kde se majestátně tyčí Jarmilina skála. Jak asi vypadá skála zasvěcená osudu nešťastné hrdinky Jarmily, která zde čekala na svého milého loupežníka Viléma?

Máchův kraj však není jen příběhem o nešťastné lásce. Romantiku můžete prožít také nedaleko obce Jestřebí, kde se nachází stejnojmenná zřícenina hradu, či při prohlídce zříceniny hradu Starý Bernštejn. Na dramatičnost si pak potrpí známé Čertovy hlavy. Tyto gigantické skulptury vytesané do pískovcových bloků připomínají lidské tváře a jsou fascinujícím cílem pro výletníky bez ohledu na věk.

Návštěvnický tip: A co by to bylo za návštěvu Máchova kraje bez pořádného výšlapu na Bezděz. Pokud bude zdolání vrcholu pouze zahřívacím kolem, můžete se vydat dále na výlet po modré značce na Valdštejnsko, po červené Máchově cestě do Žďáru či na Housku nebo po zelené trase do obce Okna.

Foto: shutterstock.com

Čertovy hlavyFoto: shutterstock.com

Chcete se dozvědět o dalších možnostech trávení volného času? Inspirujte se na www.liberecky-kraj.cz nebo na sociálních sítích, kde najdete Liberecký kraj jako Region Liberec.

Inspirujte se na www.liberecky-kraj.czVideo: liberecky-kraj.cz

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Proženy.cz.
Související témata:

Načítám