Článek
Stoupající hladina progesteronu způsobuje pokles naší energie a my toužíme po klidu a relaxaci. Ne vždy si ji můžeme dopřát v maximální míře, ale i malý večerní rituál může být někdy víc než wellness. Na chvilku se zastavit, najít si tiché místo, zavřít oči a pomalu, zhluboka dýchat, zacvičit si jógu nebo si vyjít na krátkou procházku. Zkrátka být chvíli sama se sebou a vnímat své tělo a jeho potřeby. Závěr dne pak zakončit vlažnou sprchou nebo koupelí a ponořit se do vůně bylin, které nás příjemně naladí ke spánku.
Nezapomínejte na vlasy ani na pokožku hlavy
Stejnou péči jako pokožka těla si zaslouží i vlasy. Ano, šampon je stále základem vlasové kosmetiky, ale neměli bychom zapomínat ani na další kroky. Pro vlasy je velmi důležitý keratin, který je jejich základním stavebním kamenem. Najdeme jej ve vlasových balzámech a sérech, pomáhá posilovat vlasová vlákna a zlepšovat kvalitu vlasů.
Pečujte o sebe, vaše tělo vám to vrátí a i po psychické stránce se budete cítit mnohem lépe
Důležité je ovšem jít ještě dál, a to tam, kde vše začíná – k pokožce hlavy. Trendem dnešní doby je skinifikace. Tento pojem označuje skutečnost, že do vlasových produktů postupně pronikají aktivní látky, které známe z přípravků určených k péči o tělo a obličej. Například kyselina hyaluronová, aloe vera nebo glycerin, které hydratují, kyselina salicylová, jež má protizánětlivý účinek, odmašťuje a odstraňuje povrchové šupinky kůže, nebo niacinamid, ten pro změnu zklidňuje pokožku a posiluje kožní bariéru. Vítanými pomocníky jsou i další pomůcky určené pro novou vlasovou rutinu, například masážní kartáče, které stimulují krevní oběh a mohou dokonale zakončit pravidelnou péči.
Menstruační potřeby
Po luteální fázi hormonálního cyklu přichází menstruace. V průzkumu společnosti dm zaměřeného na téma menstruace (2024, agentura Spectra) téměř tři čtvrtiny dotázaných žen a dívek uvedly, že se během menstruace necítí dobře nejen z důvodu nepříjemných fyzických příznaků (bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, křeče, únava), ale i kvůli obavě z úniku menstruační krve na veřejnosti. Tato obava souvisí se skutečností, že je toto téma ve společnosti stále tabuizované a menstruace je považována za záležitost, která se týká pouze žen a má zůstat v soukromí.
Luteální fáze je část menstruačního cyklu, která následuje po ovulaci a trvá od 12 do 16 dnů. Během této fáze se hladina estrogenu snižuje a hodnota progesteronu stoupá. Jejím koncem je první den menstruace. Délka luteální fáze může ovlivnit plodnost a celkové zdraví každé ženy.
Stejný průzkum se zabýval i menstruačními potřebami a bylo zjištěno, že nejpoužívanější jsou vložky a tampony, přičemž vložky mají mírnou převahu. Z udržitelných menstruačních potřeb jsou nejoblíbenější menstruační kalhotky následované menstruačním kalíškem. Nejméně žen používá menstruační houbičku nebo disk. Menstruace je zároveň obdobím, kdy jsou intimní partie nejvíce náchylné k infekcím. Pravidelná hygiena by měla být samozřejmostí, stejně jako používání mycích prostředků určených pro intimní hygienu. Kvalitní produkty nedráždí sliznice a pomáhají udržovat fyziologicky kyselé prostředí intimních partií.
S produkty dm se můžete cítit sama sebou za každé situace
Cyklické stravování
Jakmile odezní menstruace, hlásí se o slovo folikulární fáze. Nyní vše zvládáme s lehkostí, jsme plné elánu a odhodlání. To je přesně ten správný čas na zkoušení nových věcí, například cyklického stravování. Tím, že svou stravu sladíme s cyklem, můžeme zmírnit hormonální výkyvy a přispět k naší celkové pohodě během celého hormonálního cyklu.
Folikulární fáze je první část menstruačního cyklu, trvající 12 až 14 dní. Během ní ve vaječnících dozrávají folikuly obsahující vajíčka. Hlavním hormonem je estradiol. Fáze končí ovulací, kdy se uvolní vajíčko. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko se zmenší a zaniká.
Ve folikulární fázi našemu tělu prospějí probiotické potraviny (klíčky, kysané zelí a jogurty), při ovulaci dostatek zeleniny (brokolice, rukola, fenykl) a antioxidantů (kurkuma) a v luteální fázi omega-3 mastné kyseliny, čočka, lněná semínka, celozrnné obiloviny, zelená zelenina a vitamíny skupiny B. A při menstruaci? Zdravé tuky (avokádo, olivový olej a ryby) a vitamín A v podobě mrkve, dýně či batátů. Zeleninu je lepší konzumovat vařenou, aby se předešlo nadměrnému nadýmání. A jak je to s mlsáním? Zdravě mlsat můžeme během celého hormonálního cyklu. Širokou nabídku sušeného ovoce, oříšků a dalších laskomin od dmBio najdete v aplikaci Moje dm, v online shopu dm.cz a v prodejnách dm.
Samozřejmě i strava má na psychiku vliv
Ovulace
V této fázi se nám nic nezdá být nemožné. Cítíme se fantasticky a jsme připravené k maximálním výkonům. Během ovulace je naše tělo hojně zásobené estrogenem a progesteronem, hormony důležitými nejen pro plodnost, ale ovlivňujícími také metabolismus, kvalitu spánku, zdraví srdce, hustotu kostí, psychiku a mnoho dalšího. Není divu, že se v této fázi cítíme být obzvláště atraktivní a sebevědomé. Vše je dílem přírody. Naše tělo ví, že nastal správný čas pro začátek nového života a dává to svými signály vědět i svému okolí.
Všechny fáze hormonálního cyklu mají svůj význam, svá specifika a své příznaky a všechny jsou nepostradatelné. Důležité je umět svému tělu naslouchat a vyjít mu v maximální možné míře vstříc. Přizpůsobit cyklu stravu, pohybovou aktivitu a vymezit si čas samy pro sebe, abychom o své tělo mohly pečovat pravidelně a s láskou a cítily se co nejlépe.