Článek
Bezproblémových výjimek a žen hladce proplouvajících těhotenstvím i mateřstvím je málo. „Porod a dítě jsou události, jež zcela rozvracejí sexuální život ženy a hluboce postihují oba dva, ženu i jejího partnera,“ zastává názor sexuolog a sexuální poradce Glenn Wilson z londýnského Institutu psychiatrie, podle něhož si vysoký počet čerstvých matek stěžuje na ztrátu sexuality. I proto tedy doporučuje vracet se v prvních týdnech a měsících po porodu ke znovuobjevování smyslných radostí předehry.
Konfrontujte představy a realitu
To by teoreticky mělo, spolu s trpělivostí a otevřenou komunikací, napomoci tomu, že se stav „sexuální půst“ promění na „aspoň nějaký sex“. Otázkou však zůstává, jak se člověk může honit za něčím, co možná nikdy neměl? Tato myšlenka podnítila amerického sexuálního terapeuta Iana Kernera a jeho kolegyni Heidi Raykeil k zamyšlení. Podle nich by se měl každý pár zahloubat nad dobou před dětmi a před těhotenstvím a analyzovat ji: Jaký opravdu byl váš milostný život? Nepodvádějte a odpovězte si na šest zásadních otázek – naprosto upřímně. Pomůže vám to totiž určit, v jaké fázi milostného života se právě nacházíte. Nádech, výdech, vraťte se v čase. Co jste dělali kdysi dávno?
Otestujte se, jaké to doopravdy bylo
1. Psali jste si přes mobil či sociální sítě…
- jen tak – prostě se vám chtělo -
- po večerech, když jste měli čas -
- jen výjimečně -
2. Představte si sex jako balíček či zásilku. Poslali byste jej…
- jako cenné psaní -
- doporučeně -
- úplně běžně – čas a místo určení není důležité -
3. Vlak či letadlo. Přirovnejte cestu k pocitům ze soulože
- jednoznačně první třída -
- obchodní třída, tedy cestování s výhodami -
- turistická třída – nic moc služby, málo místa, uf! -
4. Mluvit o svých plánech, tužbách a přáních bylo dřív…
- přirozené skoro jako dýchání -
- poměrně náročné -
- nepřijatelné a nemožné -
5. Typická oslava výročí měla podobu…
- večeře, ponocování, romantiky či milování -
- filmu, domácí pohody a mazlení na gauči -
- běžného dne -
6. Co se týče schopnosti dávat najevo city, byli jste jako…
- hrdličky -
- gorily (čechrání srsti, poplácávání) -
- leklé ryby -
Podívejte se, jak jste dopadli
Většinou a.
Dřív jste si vyhověli a uměli jste chlípně řádit. To je ta dobrá zpráva. Špatná je, že vášeň na dlouhou dobu utlumilo přebalování a dětský pláč. Chce to trošku zapracovat na vyčlenění volného času i nastartování libida – a horké večery se vrátí zpátky!
Většinou b.
Ani tak, ani onak. Váš vztah charakterizovala známka tři, tedy „dobrý“. Je třeba zaměřit se na překonání poporodní krize, ale také na rozvoj partnerství, které se může stát mnohem uspokojivější než kdy dřív. Otevřete oči, začněte komunikovat a konečně se do toho opřete!
Většinou c.
Tak tohle není moc dobré – ale to se dalo postupně čekat. „Ovšem nestačí se vrátit tam, kde jste byli kdysi. Své současné obtíže byste měli brát jako výzvu a příležitost vylepšit to, co bylo poněkud nemastné už předtím,“ apeluje Ian Kerner, který na diagnostiku sexuálního života upozornil v publikaci „Miminko, nebo manžel“. Nutno říct, že to bude to fuška. Třeba pomůže, když do toho dáte celé své srdce!
A jak se s příchodem dítěte změnil váš milostný život?