Článek
Konec roku? Někdo bilancuje, někdo odpočívá u pohádek a cukroví, někdo si užívá pohodu s blízkými. A někdo řeší nečekaný rozchod. Je to nepříjemné o to víc, že ze všech stran slyšíme ono známé „na Vánoce by nikdo neměl být sám“. Rozchody koncem roku jsou fenoménem, který má název snow storming.
Požádali jsme vztahovou koučku Janu Řehulkovou, aby nám o něm řekla víc. „Snow storming popisuje situaci, kdy jeden z partnerů dramaticky a nečekaně ukončí vztah. Děje se to v posledních měsících roku a rozchod připomíná bouři emocí a chaosu.“
Příběh klientky
Jana Řehulková doplnila i zkušenosti ze své praxe. Karolína (32 let) byla ve vztahu tři roky a těšila se na společné Vánoce, dokonce doufala, že přijde žádost o ruku. Místo toho její partner začal mluvit o svátečních plánech vyhýbavě a stále častěji se uzavíral do sebe. „Pak mi jednoho večera prostě řekl, že už necítí, co dřív a nechce mě dál tahat za nos. Do nového roku chtěl vstoupit s čistým štítem, uvědomil si prý, že vztah nikam nevede, a nechtěl dál předstírat. Jen mi připadá kruté, že to udělal těsně před svátky,“ řekla zničená Karolína. A ve stejnou dobu se Janě Řehulkové z naplánovaného setkání omluvily další dva páry s tím, že se nečekaně rozešly. „V podstatě uváděly stejný důvod – že už si napětí nechtějí tahat do dalšího roku, chtějí prožít Vánoce v klidu a nic neřešit.“
Proč se to děje? Příčinami snow stormingu jsou určitý tlak a emoce, které se k zimnímu období vážou, navíc s koncem roku lidé mnohdy přemýšlejí, co si do nového roku vzít a co ponechat v minulosti. I proto není správné na něj nahlížet jen negativně.
Důvody snow stormingu
Konec roku je typicky vnímaný jako období, kdy toužíte po blízkosti a chcete lásku rozdávat i dávat, ovšem snow stormig jde vlastně proti tomu. Tina Wilson, zakladatelka seznamovací aplikace Wingman, říká, že jde o přetrhání pout s minulostí, která vás nedělá šťastnými. A budoucnost chcete začít lépe.
Důvody podle Jany Řehulkové jsou následující.
- Bilancování a nové začátky: Konec roku nutí k zamyšlení se, co chcete do budoucna. „Často slýchám, jak si klienti pokládají otázku, zda je jejich vztah opravdu to, co chtějí. No a někteří dojdou k závěru, že ne, a raději se rozloučí dřív, než začne nový rok,“ vysvětluje.
- Sezonní deprese a emoce: Cítíte-li delší dobu, že vztah nefunguje, zimní čas vám ještě přidá... „Krátké dny, málo slunce a chladné počasí ovlivňují naši psychiku. V zimě jsou lidé citlivější a náchylnější k negativním emocím a to může vést k impulzivním rozhodnutím,“ říká Jana Řehulková.
- Stres ze svátků a závazků: Vánoce a silvestr jsou období, kdy je tlak na „dokonalé vztahy“ obrovský. Pokud už ve vztahu existují neshody, tento stres je může jen umocnit a dojde k uvědomění, že to mezi vámi nefunguje podle představ.
Jak předejít sněhové bouři ve vztahu?
Pokud nechcete, aby váš vztah skončil uprostřed „sněhové bouře“, má Jana Řehulková několik rad, jak tomu předejít:
- Mluvte o očekáváních. Pokud si nejste jistí, co váš partner od svátků a vztahu očekává, nebojte se zeptat.
- Nedramatizujte svátky a netlačte na dokonalost. Zaměřte se na malé radosti a buďte flexibilní v plánování programu.
- Nepřehlížejte varovné signály. Vyhýbání se plánování, emocionální uzavřenost nebo náhlé změny v chování mohou upozornit na problémy.
Nový rok, nový začátek
Pokud jste se pro bouři ve vztahu rozhodli vy, využijte konec roku k přemýšlení o tom, jak opravdu začít jinak a lépe. Zvažte, zda neopakujete stále stejné chyby, a rozhodně se nehrňte do nového vztahu. Dejte si čas.
Pokud jste se stali nečekaně „obětí“ snow stormingu, vězte, že v tom nejste sami. A využijte toho ve svůj prospěch. Ač jsou nečekané rozchody vnímané jako nefér, je možná lepší rázný řez než se dlouho trápit a konec oddalovat.