Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Tak ta má jasné daddy issues,“ podotkne kamarádka a vy se ani nemusíte otáčet a je vám jasné, že komentuje pár s výraznějším věkovým rozdílem, tedy mladší ženu a staršího muže…
Co znamená daddy issues? Nejedná se o oficiální odborný termín, ale o populární výraz, který se dnes často používá, a zdá se, že zdomácněl. „Obvykle označuje soubor problémů nebo vzorců chování, jež mohou vzniknout u osob s problematickým vztahem k otci, s absencí otce nebo v důsledku nevhodného chování otce vůči matce,“ vysvětluje Ingrid Molnárová, psycholožka online poradny Mojra. A vysvětluje, že v souvislosti s tímto pojmem lze říci, že to, co jim chybělo v dětství, lidé často hledají ve vztazích, a snaží se tak nahradit nevyřešené záležitosti spojené s otcem.
Intenzivní nebo nulový vztah s otcem
Navštívíte-li odborníka, abyste s ním řešili emocionální nebo vztahové problémy, a on se dopátrá vašeho komplikovaného vztahu s otcem nebo jeho nepřítomnosti během dětství, pravděpodobně vám do karty „daddy issues“ jako diagnózu nezapíše. „V odborné psychologii mluvíme o problémech s attachmentem, tedy se vztahovou vazbou, která může ovlivnit pozdější navazování vztahů s muži v dospělosti,“ vysvětluje Beáta Koňařík Bakošová, psychoterapeutka z online platformy Hedepy.
A dodává, že se může jednat třeba o úzkostnou vazbu, která vede k závislosti na partnerovi a potřebě ustavičného ujišťování, zda má dotyčnou ženu partner rád. „Pokud žena jako dítě zažila s otcem typ vyhýbavé vazby, může potlačovat vlastní emoce, mít strach z intimní blízkosti s partnerem i zklamání. Její vztahy vypadají dost chaoticky a dezorganizovaně.“
Problémy s otcem
Jaký vztah s otcem ženy s daddy issues mívají nejčastěji? Buď velmi intenzivní, nebo prakticky nulový. Podle Ingrid Molnárové tyto ženy jako dcery většinou zažily:
- nedostatek otcovy lásky nebo pozornosti
- emocionálně nebo fyzicky nepřítomného otce
- kritické, kontrolující nebo jinak škodlivé otcovské chování
Touha po uznání i hledání táty v partnerech
„Každý si nese nevyřešené záležitosti z dětství, které ovlivňují jeho automatické reakce. Tyto nevědomé impulzy a pocity jsou výsledkem toho, co se jsme se naučili v raných letech,“ vysvětluje Ingrid Molnárová. Podle ní je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a ne každý, kdo vyrůstal bez otce nebo s problematickým vztahem k otci, si nevyhnutelně osvojí následující vzorce chování. Obvykle ale mívají ženy s daddy issues tyto potíže:
- Vztahové vzorce: Mohou mít tendenci vyhledávat partnery, kteří připomínají jejich otce nebo naopak mohou mít problémy s důvěrou (žárlivost) a intimitou ve vztazích.
- Nižší sebehodnota a sebedůvěra: Dotyčné se mohou cítit nehodné lásky nebo neustále vyžadovat ujištění.
- Strach z opuštění: Obavy mohou vést k úzkosti nebo závislosti na partnerovi a k setrvávání v nefunkčních vztazích.
- Hledání uznání: Někdy se projevuje potřeba neustálého potvrzování od mužských autorit nebo partnerů – že jsou dostatečně dobré, atraktivní, schopné...
Hodně sexu, věkový rozdíl i násilí
A na terapeutické platformě Talkspace se v článku od poradkyně pro duševní zdraví Bismy Anwar dočtete, že ženy s daddy issues:
- Mívají pocit, že jim sex může nahradit lásku, které se jim v dětství nedostávalo, a posílí jim sebevědomí.
- Randí se s staršími muži, protože podvědomě touží, aby je někdo chránil a dodal jim stabilitu.
- Nezřídka se dají dohromady s násilníky, protože podvědomě touží napravit narušený vztah s nefunkčním otcem a chtějí se mu zavděčit.
Máte dojem, že s daddy issues bojujete? Pak Beáta Koňařík Bakošová doporučuje terapii, pomocí níž můžete zmírnit dopady těchto typů vazeb, měnit vzorce chování a hledat zdravé naplnění v partnerských vztazích.