Hlavní obsah

Tři druhy žárlivosti. Jedna neškodná, druhá nepříjemná, třetí zničí každý vztah

Foto: DimaBerlin, Shutterstock.com

Foto: DimaBerlin, Shutterstock.com

Někdo vnímá žárlivost jako důkaz lásky, pro jiného je to známka toxicity ve vztahu. Oba tábory mají pravdu, protože není žárlivost jako žárlivost. Existují tři základní typy, přičemž jeden z nich opravdu zabije i tu největší lásku světa.

Článek

Žárlivost je relativně běžná emoce, pokud ji máte pod kontrolou, může být takovým bezva kořením vztahu. Ale hranice mezi tím, co je v pořádku a co už je moc, se snadno přehlédnou. A navíc, jde především o to, jaký typ žárlivosti se ve vašem soužití zabydlel. Existují tři základní typy.

1. Reakční žárlivost

Když už žárlit, tak reakčně. Tahle žárlivost pramení ze skutečných událostí, z něčeho, co se doopravdy stalo a vás to nutí reagovat. Přistihli jste partnera, jak flirtuje (byť neškodně), nadbíhá mu sousedka a je zjevné, že by si „dala říct“, jeho příspěvky na sítě neustále srdíčkuje jakási neznámá kráska… Jednoduše řečeno, máte důvod žárlit.

Pokud má tato žárlivost rozumné meze, je to vlastně důkaz, že vám na vašem partnerovi záleží, je pro vás důležitý. „Pokud se to nestává moc často, není tenhle typ žárlivosti problém. Vlastně nám připomíná, jak moc milujeme a vážíme si svého partnera a vztahu s ním,“ říká britská expertka na sex a vztahy Tracey Cox.

2. Majetnická žárlivost

Je váš a jen váš. Tihle žárlivci si svůj protějšek usurpují jako vlastní majetek, mají potřebu ho mít kompletně pod kontrolou. Chtějí vědět, kam jde, s kým tam jde, co budou dělat a kdy se vrátí. Jsou to ti, co se neumí ovládnout a tajně svému protějšku prohlížejí mobil a počítač, předstírají milé překvapení, ale je jasné, že vám do práce bez ohlášení vlítli jen proto, aby se ujistili, že nic nevyvádíte. Jen představa toho, že jde jejich partner třeba s kamarádem na pivo nebo si vyrazí s kolegyněmi do divadla nebo nedejbože na welness, je děsí k smrti. Mají nutkavou potřebu být své lásce neustále v patách.

Tohle je velké zlo, protože je jen otázka času, kdy se váš protějšek bude cítit jak ve vězení, udušený vaší láskou a majetnickými choutkami. A nejjednodušší formou úniku z tohohle zajetí je paradoxně to, čeho se žárlivec nejvíc bojí – nevěra! Přesto je tahle žárlivost skoro nic proti třetímu typu.

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Lézt partnerovi do mobilu se nedělá a také se to nevyplácíFoto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

3. Úzkostná žárlivost

Nemáte jediný reálný důvod žárlit, vše je jen výplod vaší fantazie, přesto s vámi tato emoce cloumá v podstatě neustále. Máte pocit, že si partner vaří čaj v kuchyni nějak příliš dlouho, protože nejspíš potají esemeskuje s milenkou. Pracovní schůzka? Kdepak, vaše žena je stoprocentně v hodinovém hotelu s kolegou. Přesčas? Rozhodně si s někým užívá!

Kvůli těmto představám jste vlastně neustále v totálním strachu. A jste nesnesitelní, protože vyčítáte kdeco, propukáte v pláč, který střídáte s hysterickými výlevy, hádáte se skoro pořád – u vás doma je všechno možné, jen ne pohoda. Tohle nikdo moc dlouho nevydrží, váš vztah jste sami odsoudili k zániku.

Jak se zbavit žárlivosti?

Týká se žárlivost i vás? Jste buď příliš majetničtí, nebo dokonce je váš případ třetí a nejhorší druh žárlivosti? Měli byste s tím začít něco dělat, protože jinak vám bude troskotat jeden vztah za druhým. Tady je základní návod, jak na to.

  • Proč žárlíte? – Hledejte odpověď, protože v ní je jádro pudla. Nesete si nedůvěru ve věrnost už od dětství, protože se vaši rodiče podváděli? Nebo je to nezpracované trauma z předešlých vztahů, kdy vám byl expartner nevěrný?
  • Pracujte na svém sebevědomí – Žárlivost často souvisí s nízkým sebevědomím, nemáte rádi sami sebe, a proto nedokážete uvěřit, že by někdo mohl doopravdy mít rád vás.
  • Komunikace – Mluvte o svých pocitech s partnerem, ať ví, jak se cítíte. Na oplátku by měl on říct vám, jak je jemu. Když uslyšíte, jak ho vaše žárlivost trápí, pochopíte, že je potřeba se jí zbavit.
  • Vyhledejte odbornou pomoc – Pokud se vám nedaří mít svou nedůvěru a žárlivost pod kontrolou, nestyďte se vyhledat pomoc odborníka. Tohle je věc, kterou řeší různí psychoterapeuti a vztahoví koučové dnes a denně.
Související témata:

Načítám