Článek
To, že jste kvůli něčemu, co partner udělal či neudělal, řekl či neřekl, naštvané, je v pořádku. Že máte ve vztahu občas neshody, i to je zcela normální. Pokud se ale místo dospělé komunikace a konstruktivního hledání řešení pasujete do role trpitelky, ničemu nepomáháte. Ba naopak, čím častěji a déle se takto chováte (i když je vaše naštvání oprávněné), tím rychleji vztah odsuzujete k zániku.
Můžeš za to ty, že jsem nešťastná
Možná vás opravdu ranil a udělal něco, co se někomu, koho milujete, nedělá. Nebo jde o malichernost, která vás vytáčí, a protože ji dělá opakovaně, chcete mu to dát pořádně „sežrat“. A když se budete tvářit ztrápeně, jasně mu dáte najevo, že za to, jak jste nešťastné, je zodpovědný on. Že on je ten trapič a vy jeho nebohá oběť. Dotkne se ho to, bude mu to líto, bude se stydět, bude se cítit, jako by měl na čele nálepku „vinen“. A dobře mu tak, říká si nejspíš vaše podvědomí.
Manipulace narušuje důvěru ve vztahu
Jenže netrestáte tak jen jeho, ale i sebe – a v ohrožení je váš vztah jako takový! „Rozhodně se nejedná o zdravý přístup, protože vykazuje jasné známky manipulace, což si ženy mnohdy neuvědomují,“ říká vztahová a životní koučka Lenka Procházka. A asi není překvapení, že manipulace ve vztahu nepřináší nikdy nic dobrého. „Kvůli ní vládne mezi partnery strach, nejistota, ztráta důvěry i pohody. A dříve či později se vztah rozpadne, protože v takovém klimatu se v pohodě žít nedá,“ varuje koučka.
Proč lidé citově vydírají
Proč se takto někdo chová, když je jasné, že tím vztahu, sobě i partnerovi škodí? Příčiny mohou být různé, ale podle Lenky Procházka jde nejčastěji o jednu z těchto dvou věcí: „Ženy to často viděly doma u vlastních matek a nevědomky jejich chování kopírují. Často jde také o nedostatečnou schopnost komunikovat své potřeby a pocity. Než aby se naučily sdělovat, co potřebují, volí strategii manipulace. Jedná se tak trochu o dětinské chování, které je doopravdy nezralé a vztahově nízké.“
Jak se projevuje manipulátor
Jak poznáte manipulaci? Podle tří základních emocí: viny, strachu a lítosti. „Pokud tyto emoce ve druhém vzbuzujete, manipulujete s ním,“ říká vztahová a životní koučka Lenka Procházka.
Jak komunikovat ve vztahu
Je tedy jasné, že pokud máte k takovému chování sklony, je potřeba začít u sebe. Ne u toho, jak by se měl chovat váš partner, ale jak byste se měly vy chovat v komunikaci s ním. „Jestli chcete změnu, musíte změnit nejdřív samy sebe. Odstranit své vztahové vzory z rodiny a dětství, přiznat si, že vaše chování není dospělé ani zdravé. A začít komunikovat své potřeby a pocity správným způsobem a ve správnou chvíli,“ radí koučka.
Pro partnerskou komunikaci jsou nejzásadnější tato dvě pravidla:
- Správné načasování: Pokud máte něco důležitého prodiskutovat, probrat a vyřešit, musíte na to mít klid a čas. Správné načasování je zásadní. Těžko to zvládnete, když se partner právě vrátil utahaný z noční směny a vy sama za dvacet minut odcházíte do práce.
- Mluvte o svých pocitech, ne o jeho chybách: Máte chuť mu říct, co všechno dělá špatně, ale zadržte. Jakmile začnete protějšek nemilosrdně kritizovat a zasypávat ho výčitkami, buď se stáhne do sebe, nebo vyrazí do protiútoku. Takže spíš než věty typu „ty děláš špatně tohle a tohle“ zkuste věty typu „když uděláš to a to, já se pak cítím tak a tak“. Takže ne ty, ale já.
Schopnost komunikace je komplexní soubor dovedností a zásad, které se vyplácí dodržovat. Přečtěte si článek Desatero správné komunikace, kde najdete stručný návod, jak s lidmi mluvit, abyste problémy a neshody řešili konstruktivně.
A podobné je to i s milováním. Je u vás sex jako trest či odměna? Svůj vztah tím odsuzujete k zániku!