Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
O přátelství mezi mužem a ženou toho bylo napsáno hodně. Nejčastěji se můžete dočíst, že jde vždy o jasnou červenou vlajku, tedy znamení, že i to nejcudnější přátelství může přerůst v zalíbení či lásku. Zejména tam, kde dochází k hlubokému emocionálnímu propojení. I to hodně lidí už považuje za nevěru.
Vadí nám to
Podle průzkumu z roku 2023 pro magazín Newsweek až 45 procent dospělých Američanů uvedlo, že by jim blízký vztah jejich partnera – například s kolegou či kolegyní z práce – vadil. Souhlasilo by s ním jen 21 % dotázaných. V zahraničí se pro takové blízké přátelství vžil termín pracovní manžel/ka a je zajímavé, jak jej jednotlivé generace vnímají různě.
Ti z generace Z (lidé narození mezi lety 1997 a 2010) většinou tvrdili, že blízký kamarád je přijatelný, přičemž pouze 39 procent uvedlo, že to „není v pořádku“. Mileniálové (lidé narození v letech 1982–2000) to však vidí jinak. 57 procent z nich uvedlo, že mít „pracovního“ partnera je nepřijatelné. Pouze 18 procent si myslí, že mít blízkého kamaráda je normální, zatímco 17 procent uvedlo, že to závisí na okolnostech. Osm procent uvedlo, že neví. A ti starší (55+) jsou už mnohem smířlivější, pouze 40 procent si myslí, že takový vztah není správný.
Ženy jsou tolerantnější
Zajímavé je, že podle studie z roku 2016 mají ženy tendenci pohlížet na svá přátelství s muži spíše jako na sourozenecké vztahy, zatímco muži vztahy s dalšími ženami nejčastěji označují za přátelství. Ať už to pro ně znamená cokoli. „Nezištné přátelství mezi mužem a ženou existovat může, ale je třeba vzít do úvahy, že se něco může časem zvrtnout“, upozorňuje vztahový kouč David Shorf z terapeutického centra Calmea. Muži se podle jeho zkušeností neumí zbavit pocitu, že se své kamarádce líbí a často svůj, i mylný, pocit v sobě přiživují. „V takovém případě je otázkou času, kdy špatně vyložená náklonnost přeroste v touhu po opravdovém sexuálním zážitku. Ženy jsou naopak schopné udržet přátelství na trvale platonické vlně,“ dodává kouč.

Dobří přátelé, nebo něco víc? Foto: fizkes, Shutterstock.com
Nežárlete, může to být dobré
Psychologové ale zároveň dodávají, že žárlivost není tou nejlepší reakcí na fakt, že váš partner má blízkou kamarádku. Dívat se na to můžete také tak, že jde vlastně o velmi pozitivní věc. Důkazem může být i výzkum, který se přesně touto otázkou zabýval a dospěl k závěrům, že člověk s více přáteli projevuje vůči svému partnerovi více empatie i soucitu. Na rozdíl od těch, kteří tolik kamarádů nemají a soustředí se jen na vztah s vámi. Autoři studie mají za prokázané, že přátelství jsou cenná, zejména proto, že v nás posilují porozumění vůči druhým, povzbuzují optimismus, naději a učí nás, jak se k sobě vzájemně chovat lépe a s větším porozuměním i respektem.
Bez důvěry to nejde
A pokud se vám nedaří žárlivost na přátelství svého partnera zvládnout, zkuste si připomenout, co nejvíc zabíjí vztahy. „Nejčastější příčinou rozpadů vztahů je postupné odcizení partnerů a ztráta vzájemné blízkosti. Tento proces bývá často velmi pozvolný a nenápadný, “ upozorňuje psycholog Pavel Pařízek. Partneři se přestanou zajímat o každodenní radosti a strasti toho druhého, omezí společně strávený čas a přestanou sdílet své myšlenky a pocity. Což je přesně ta chvíle, kdy právě tohle může jeden z nich začít hledat jinde. Proto se raději vždy zeptejte nejdříve sami sebe, jestli jste k úniku ze vztahu nezavdali příčinu vy sami.