Článek
Když koukáte na Pretty Woman, bavíte se, ale samozřejmě moc dobře víte, že to je pohádka pro dospělé. Že ve skutečném životě by se bohatý a uhlazený podnikatel jen těžko zamiloval do prostitutky z ulice a změnil kvůli ní sebe i celý svůj život.
Když ale koukáte třeba na seriál Přátelé nebo na Sex ve městě, nejspíš věříte, že takhle nějak má kamarádství vypadat. Přitom je to stejně nereálný obraz jako zmiňovaná Pretty Woman.
Seriálové přátelství
V Sexu ve městě jsou to čtyři ženy, v Troufalkách tři mladé dámy, v Přátelích tři muži a tři ženy. Ale i když se počty aktérů film od filmu či seriál od seriálu mění, princip je stejný. Jde o partu kamarádů, kteří se znají dlouhé roky, téměř denně se vídají, přes den posedávají v kavárnách, večer v barech, cestují spolu, když má někdo z nich trable, vzájemně si pomůžou, pokud někdo musí učinit zásadní životní rozhodnutí, všichni mu skvěle poradí. A ano, čas od času si někdo z nich odskočí do práce.
Takhle kamarádství dospělých lidí ve skutečném životě nevypadá. Jenže když lidé tyto seriály hltají, může je trápit, že oni žádnou svoji Carrie Bradshaw, Mirandu, Charlotte a Samanthu nemají. „Lidé pak mají pocit, že když jejich přátelské vztahy takhle nevypadají, není s nimi něco v pořádku,“ říká Elizabeth Earnshaw, americká manželská a rodinná terapeutka.
Abychom ale byli fér, tenhle nereálný obraz kamarádství nevytváří jen filmy či seriály, ale i my sami, a to prostřednictvím sociálních sítí. Když na instagramu dnes a denně vidíte fotky lidí, jak si užili super výlet s partou přátel, jak dokonalou grilovačku zorganizovali o víkendu a podobně, opravdu snadno uvěříte, že jste jediní, kdo to takhle nemá. Jenže vy už z těch dokonalých instagramových fotek nevyčtete, že se na tom výletě půlka přátel pohádala a že ta grilovačka bylo jejich jediné setkání za posledních několik měsíců a teď se zas bůhví jak dlouho neuvidí.
Kolik máte kamarádů
Určitou představu o tom, jak to s kamarádstvím v dospělosti je doopravdy, můžete vyčíst třeba z průzkumu z roku 2023, který udělala společnost Pew Research Center věnující se nejrůznějším průzkumům veřejného mínění a podobně. Z něj vyplynulo, že víc jak polovina Američanů (53 %) má jednoho, maximálně čtyři blízké kamarády, s kterými se ale vídají jen občas, rozhodně spolu netráví celé dny. A 8 % dotazovaných dokonce uvedlo, že nemají žádného.
Čtyři kamarádi, to není málo, že? Vždyť holky ze Sexu ve městě byly také čtyři. Jenže ve skutečném životě je to trochu jinak. Jedna vaše blízká kamarádka je vaše spolužačka ze střední, druhou jste potkala na vysoké, třetí je vaše kolegyně z práce a čtvrtá sousedka. Se všemi máte relativně blízký vztah, ale ony se mezi sebou neznají buď vůbec, nebo jen velmi zběžně. Z tohohle prostě perfektně sladěnou grupu, co vyrazí na wellness víkend, nevytvoříte.
Přátelství stojí čas i peníze
A druhá, možná ještě zásadnější věc, je, že většina dospělých nemá na tenhle typ seriálového kamarádství čas ani peníze. Kdo se může každý den po práci sejít se svými přáteli v oblíbené kavárně, večer s nimi vyrazit do baru nebo posedět doma u lahve vína, courat se s nimi po obchodech, jezdit na prodloužené víkendy, v zimě na hory a v létě k moři?
Pokud jste vy i vaši přátelé single, bez jakýchkoli závazků, a navíc máte slušný plat, z něhož si tyhle radosti můžete dovolit, možná. Ale na většinu z nás doma večer čekají hladové děti, co si nevědí rady s domácími úkoly, složenky a hypotéka, kterou s partnerem jen tak tak splácíte. A když už něco ušetříte na hory nebo k moři, jednoznačně pojedete právě s rodinou.
A tak je většina dospělých ráda, že se se svými přáteli vidí aspoň jednou začas. Že si třeba s kamarádkou jednou za měsíc zajdete do divadla nebo na sklenku vína. A pokud víte, že kdyby vám bylo opravdu ouvej, zvedne vám telefon i o půlnoci, věřte, že jste vyhráli jackpot.