Článek
Ve školce, škole, v době dospívání se kamarádství navazuje snadno. Ve staré škole, v té nové, na kroužku keramiky, v lidušce, na tenise, všude jsou potenciální kámoši. V dětství a mládí do vašeho života lidé porůznu přichází i odchází, někdo zůstává, někdo ne, je to prostě standardní koloběh života. Aničku, co se odstěhovala s rodiči na konec republiky, nahradí Maruška, která se přistěhovala místo ní… Moc o tom nepřemýšlíte, nezvažujete, zda se s ní bavit či ne, jednoduše si k sobě nové lidi pouštíte snáz než dospělí.
Ale umět si najít přátele i ve čtyřiceti, padesáti nebo sedmdesáti je důležité. Proč je to tak složité a jak na věc?
Méně příležitostí, více obezřetnosti
Dospělí si přátele hledají složitěji z několika důvodů, ale dva jsou opravdu zásadní. Za prvé, čím jsme starší, tím méně sociálních vazeb obecně máme. „V dospělém věku jsme tak trochu línější a rozhodně nemáme tolik sociálních kontaktů jako třeba na střední či vysoké škole,“ potvrzuje životní koučka Lenka Procházka.
Dospělí už jednoduše nevymetají večírky a různé společenské akce, z mnoha důvodů vyráží takzvaně ven méně často. „Přece jen více zůstáváme doma, s rodinou nebo sami,“ říká Procházka. Nezáleží, zda je to proto, že prostě nemáte hlídání pro děti nebo se vám po dni v práci jednoduše nikam nechce. „Výsledek je, že potkat nové přátele může být těžké, nevytváříme k tomu podmínky,“ upřesňuje.
Druhým faktorem je pak to, že dospělí jsou mnohem víc obezřetní a víc přemýšlí o tom, koho si k sobě pustí a koho ne. „Rozhodně zde hrají roli zkušenosti, které v oblasti přátelství nemusí být pozitivní. Je to vlastně úplně stejné jako s partnerstvím. Čím více máte negativních zkušeností, tím více se obáváte opakování nepříjemného, jako je zrada, pomluva nebo konflikty,“ říká Lenka Procházka.
A samozřejmě nejde jen o to, že vás třeba nějaký přítel v minulosti zklamal, ale jde o zkušenostmi s lidmi jako takovými. V dospělosti býváme mnohem víc podezíraví, více si lidi ve svém okolí prověřujeme, vlastně dopředu spíš očekáváme to špatné než to dobré.
Zkuste být zase trochu mladí
Nacházet si přátele je ale důležité v každém věku. Je fajn, že máte roky prověřenou kamarádku, ale co naplat, když se přestěhovala a vídáte se s ní teď jen dvakrát do roka. Pokuste se v sobě potlačit toho podezřívavého dospělého lenocha a zkuste být zase malinko mladí.
Překonejte lenost, vyrážejte mezi lidi a hlavně nezahazujte žádnou příležitost. Přátele můžete najít kdekoli – ve fitku, na třídních schůzkách, na kroužku, kam dvakrát týdně vozíte své dítě, na služební cestě, ale třeba i ve frontě v obchodě. Jen tomu musíte dát šanci!
Dospělé přátelství bývá trvalejší
Kamarádství navázané v dospělosti mívá oproti tomu z útlého mládí jednu velkou výhodu. Když si z někoho uděláte kamaráda třeba v padesáti, je to opravdu vaše volba, z nějakého důvodu jste si ho vybrali. Není to jen spolužák, s nímž jste seděli několik let v jedné lavici, a i když už zas tak moc společného nemáte, kamarádíte spolu tak nějak ze zvyku. „V dospělosti si za přítele vybíráme většinou někoho, kdo má podobné zájmy jako my, má podobný naturel a povahu,“ vysvětluje Lenka Procházka.
A většinou míváte i sladěné životní tempo a styl. Jen málokdy si bezdětný starý mládenec najde za kamaráda ženáče se třemi dětmi, naopak nás to táhne spíš k lidem, kteří mají život uspořádaný podobně jako my. „Mohou se tak přátelit celé vaše rodiny včetně dětí. Přátelství, která vzniknou v pozdějším věku, mají velkou šanci stát se celoživotním vztahem, jenž je poté pro všechny strany přínosný,“ dodává Procházka.