Článek
Odborníci na řeč těla rozdělují postavení nohou při sezení do čtyř kategorií. Přátelské, znuděné, úzkostné a šťastné nohy. Jak se která skupina pozná a jaké informace díky ní odhalíte? Teď už nebudete tápat ani na pracovním obědě, ani na romantické schůzce!
1. Přátelské nohy
Jedna z věcí, na kterou byste si měli dávat pozor, je, zda chodidla druhého směřují přímo k vám, nebo naopak od vás. Jedná se totiž o znak zájmu a nezájmu. Natočí-li daný člověk prsty u nohou vaším směrem, má o vás zájem – ať už profesní, nebo soukromý. Pokud jsou jeho sympatie větší a přesahují běžnou pozornost, nohy se dostávají do pozice písmena V. Je to jako otevřené objetí, které přivítá každého uvnitř svého tvaru. Jakmile něco takového zaznamenáte, máte v konverzaci zelenou.
Protějšek se navíc postavil čelem přímo k vám? Pak tím dává najevo projev úcty! Můžete mu to příjemně oplatit tím, že jednu svoji nohu vysunete vpřed (uděláte malý krok blíž k němu), čímž zkrátíte vzdálenost mezi vámi. To ho upozorní, že si můžete být bližší.
2. Znuděné nohy
Pokud jste někdy vedli plytký, povrchní, nudný rozhovor, měli jste se nenápadně podívat pod stůl. S největší pravděpodobností vaše nohy směřovaly k nejbližšímu východu a hledaly únikovou cestu. Totéž se samozřejmě dá tvrdit i o protistraně, jež si o vás myslí svoje: nebaví se s vámi, často bývá znechucena a konverzaci touží udržet pouze po nezbytně nutnou dobu.
Dolní končetiny směřující jinam, ven, mohou signalizovat nezájem a nechuť, ale také sníženou úroveň pohodlí způsobenou třeba časovou tísní či spěchem. Aby bylo možné tuto situaci správně rozklíčovat, je nutné společně s děním pod stolem dekódovat horní polovinu těla. Studie chování v soudních síních ukazují, že když porotci nemají svědka rádi, ze zdvořilosti k němu otočí trup, ale jejich nohy směřují od něj. Je to i váš případ? Odpovíte-li ano, použijte návod, jak slušně ukončit konverzaci.
3. Úzkostné nohy
Když člověk náhle zkříží nohy, pravděpodobně se cítí nepříjemně nebo v obraně. Přesto však mohou být chodidla přátelská. Proto dávejte pozor na jejich směr, i když má dotyčný jeden kotník přes druhý. Mimochodem, Allan Pease, známý odborník na řeč těla, sledoval 319 pacientů u zubaře a zjistil, že kotníky během vyšetření kříží celých 89 procent, přičemž je to významem podobné kousání rtů.
Co se týče šoupání dolních končetin, tak to signalizuje nízké sebevědomí. Lidé šoupají nohama, aby získali silnější pocit „uzemnění“ a ujistili se, že pod sebou mají pevnou půdu. „Šoupači“ také mívají velmi často nějaké tajemství a něco skrývají.
Samostatnou kapitolou je pak pohupování nohou, jež připomíná kopání do imaginárního míče. Má tři fáze: občasný vánek, pravidelné kývání, kdy chodidlo jde rytmicky tam a zpět, a razantní, silné kopání. Co to znamená? Roste úzkost a člověk chce odkopnout to, co se mu nelíbí. Takže si nedělejte plané naděje, že vás ten sexy „fotbalista“ pozve na druhé rande. Jestli o něj přece jen stojíte, přestaňte tlačit na pilu (třeba se ho moc vyptáváte na osobní záležitosti) nebo mu nabídněte emocionální podporu.
4. Šťastné nohy
Šťastné nohy směřují k nebesům, prsty ukazují přímo do stropu! Zkrátka a dobře, když se váha přesune na zadní část paty a prsty vzdorují gravitaci a míří vzhůru, může to znamenat opravdu dobrou, pohodovou náladu. Bohužel pro všechny komunikační partnery: ve válenkách, kozačkách a jiné zimní obuvi to nemusí být poznat.