Článek
I v pevných a spokojených svazcích jsou hádky běžné. A podle psychologů vlastně i zdravé, jsou totiž normální součástí partnerských vztahů. Když tedy po sobě zrovna neházíte hrnce, že? Věci a problémy je dobré si vyříkat, nedusit to v sobě, probrat to.
Jsou hádky ku prospěchu?
Všechno má ovšem své ale. „Zatímco některé spory rychle a bez větších následků odezní, jiné mohou na duších partnerů zanechat dlouhodobá hluboká zranění,“ upozorňuje psychoterapeutka Petra Uhlíková působící na portálu Terapie.cz. A dodává, že co bude se vztahem dál a jak bude pokračovat, záleží nejen na tom, jakým způsobem se hádáte, ale mnohdy i na tom, co se děje poté, když hádka skončí. To je někdy mnohem důležitější než samotný spor. Co tedy můžete udělat, aby vám hádka byla ku prospěchu a neničila vám vztah? Petra Uhlíková považuje za nejdůležitější následující body.
1. Zklidnění
Pokud hádka už skončila, dopřejte si navzájem prostor na uklidnění. Zklidnění emocí je nezbytnou podmínkou toho, abyste mohli společně řešit problém, kvůli kterému jste se hádali.
2. Vzájemná úcta a respekt
I když se stejně jako většina hádajících snažíte ve sporu zvítězit, nikdy by vaším záměrem nemělo být partnera zranit, ublížit mu. Platí to jak pro hádku samotnou, tak pro chvíle usmiřování. Vyvarujte se osobních útoků typu „Jsi stejný jako tvůj otec“, ironických výroků jako „Kdo by řekl, že takový borec jako ty něco nedokáže?“ nebo generalizování ve stylu „Ty vždycky…“, „Ty nikdy…“. S velkou pravděpodobností totiž takový přístup vyvolá jen další konflikty. Namísto toho dejte najevo snahu o ukončení hádky a pokuste se v klidu poslouchat, co se vám partner pokouší sdělit.
3. Omluvy namísto výmluv
Omluvit se pomáhá prolomit ledy. Vyvarujte se ale fráze „Já jsem to tak nemyslela“ - protože ve chvíli, kdy jste to říkala, jste to tak pochopitelně myslela. Při omluvě je naopak důležité konkretizovat, za co se omlouváte. Například za to, že jste vzteklí, protože jste unavení, přetažení nebo za to, co se vaší vinou, byť nezáměrně, přihodilo.
4. Stručně pojmenujte své pocity
Nezacházejte ale do detailů ani své pocity nedávejte za vinu partnerovi, pouze vyjmenujte ty, které jste měli. Například „Cítila jsem se nepochopená“ nebo „Jsem hrozně unavená, mám pocit, že je toho na mě moc“. Užitečné je také popsat spouštěče vašich silných emocí. Příklad? „V situaci, kdy se tohle děje, vnímám, že mě chceš zastrašit a ovládnout.“
5. Partnera neignorujte
Tichá domácnost totiž vzniklé dusno rozhodně neodstraní. Mlčení je vlastně formou pasivní agrese, na kterou se velmi špatně reaguje.
6. Vyřešte problém, kvůli kterému hádka vznikla
Dohodněte se, co s tímto konfliktním tématem uděláte, nebo jak budete postupovat, pokud na tuto věc opět narazíte, a opravdu to udělejte.
Smiřte se
„Zároveň je ale pravděpodobné, že část sporných témat, jež vaše hádky vyvolávají, možná nikdy nevyřešíte,“ upozorňuje psychoterapeutka. Vycházejí totiž z přirozené odlišnosti vašeho osobnostního nastavení a životního stylu. Čím dříve to přijmete, tím spíše se budete schopni na vzájemné hádky podívat s nadhledem a uvědomit si, že mohou vyčistit vzduch, a tedy do vztahu přinést uvolnění napětí a pojmenování věcí, které bychom se měli společně pokusit vyřešit.
A rada na závěr: Pokud máte pocit, že váš vztah hádkami skutečně trpí nebo že hádky mezi vás staví těžko překročitelné hranice, zvažte párový koučink nebo terapii. Odborná pomoc může v takových situacích vašemu vztahu opravdu pomoci, nebo ho dokonce zachránit.