Článek
Jsou dvojice, které kolem sebe neustále šíří dobrou náladu, jsou optimisticky naladěné a inspirují ostatní. Takové působí jako magnet a je radost s nimi trávit čas. A pak jsou takové, kterým se raději vyhýbáte.
Možná jste zažili večírek, kde byl mezi pozvanými i pár, který se neustále hádal. Těm jste asi pozvánku na vlastní party neposlali. Nebo jste strávili dovolenou s dvojicí, jež se často sarkasticky urážela, ale už to bylo daleko za hranicí jemného škádlení. A příští rok jste jeli raději sami.
Přítomnost toxických párů umí být vyčerpávající a mnozí zvažují, zda s nimi trávit drahocenný čas. Přitom si často ani neuvědomují, jak na okolí působí, jak nepříjemné je pro přátele a rodinu být svědky napětí v jejich vztahu nebo negativních projevů jejich vzájemné komunikace. Jak poznat, jestli právě vy takovou dvojicí nejste?
Proč lidé toxické páry nevyhledávají?
To, s kým budou trávit čas, si lidé zcela intuitivně vybírají podle toho, jakou energii jejich přátelé a známí vyzařují. A pokud bývají společná setkání plná hádek, dramatických scén, z kamarádů je cítit napětí, pak si toho blízcí všimnou. A postupně mohou začít upřednostňovat klidnější společnost, ve které se cítí lépe, uvolněně.
Jak se pozná toxická dvojice?
O tom, jak poznat, že je váš partner toxický, se (naštěstí) píše čím dál častěji. Ale toxická dynamika mezi dvěma lidmi neovlivňuje jen jejich samotné partnerství, má dopad i na atmosféru kolem nich. Když se z „my“ stane bariéra, která odrazuje okolí, může to být znamení, že něco není v pořádku.
- Neustálé hádky před ostatními: Pokud se často vášnivě dohadujete a vyměňujete si před svými blízkými názory, logicky to vyvolává napětí v celé společnosti a je to varovný signál. Hádky do zdravé párové komunikace sice patří, ale nechte si je na doma a nezatěžujte blízké svými konflikty. Slýcháte-li poznámky typu „Vy asi máte doma divočinu!“ nebo „S vámi je to vždy napínavé“, vězte, že nejde o komplimenty.
- Sarkastické a cynické poznámky: Je velký rozdíl mezi humorem lehce říznutým sarkasmem a mezi urážkami, ponižováním a zesměšňováním, které ve finále nezraňuje jen partnera, ale ubližuje i okolí. To jednak neví, jak reagovat, a navíc cítí, že rádoby humor ve skutečnosti signalizuje potlačované problémy ve vztahu.
- Absolutní závislost: Neumíte bez sebe být ani na okamžik a neustále se vzájemně kontrolujete? To je roztomilé a romantické možná v úplných začátcích vztahu, kdy se jeden druhého nemůžete nabažit. Pro zdravý vztah je naopak zcela zásadní, aby partneři měli i své vlastní koníčky, zájmy a přátele. Jste-li neustále jedno tělo a jedna duše, kamarádi začnou mít pocit, že kolem sebe budujete hradbu.
Změňte dynamiku vztahu
Problémy se vyskytují i v ráji, ale pokud cítíte, že se vás okolí začíná stranit, zapřemýšlejte, co může být důvodem a zda kolem sebe jako pár vytváříte zdravé prostředí.
- Pracujte na komunikaci: Místo dohadování, zraňujících poznámek a žárlivých scén se soustřeďte na to hezké mezi vámi. A na ostatní, kteří vám věnují čas, protože to není samozřejmost. Buďte empatičtí a zkuste se víc zaměřit na potřeby svých přátel a rodiny. Ve společnosti nejde jen o vás dva.
- Dopřejte si navzájem soukromí: Znakem zdravého vztahu není to, že spolu umíte být 24/7, ale to, že spolu umíte i nebýt. Dejte si prostor a důvěru, dovolte si vlastní zájmy a věnujte svým přátelům vás, jen vás. Vyšlete tím okolí signál, že váš vztah je stabilní a zdravý.
- Nesoutěžte před druhými: Není nic otravnějšího než dvojice, které mají pocit, že do společnosti přišly vyhrát. Nesnažte se působit jako „dokonalý pár“, protože tím jen dokazujete, jak si sami sebou nejste jistí. Naopak buďte zdrojem humoru a legrace, uvolněnosti. Ne, neznamená to klaunská vystoupení, ale nadhled a schopnost zasmát se sami sobě.
- Jděte příkladem: Možná jste zjistili, že máte znaky toxického páru... Co teď? Zapracujte na změně svého chování a nebojte se o tom mluvit, okolí se nejen uleví, ale třeba někoho i inspirujete.