Hlavní obsah

Vybíráte si stále stejný typ mužů a vždycky je to špatně? Kořeny často vězí hluboko v dětství

Foto: Just Life, Shutterstock.com

Foto: Just Life, Shutterstock.com

Říká se, že dvakrát nevstoupíte do stejné řeky a jen blbec se dvakrát spálí o stejná kamna. Ale láska a vzorce milostného chování se tím jen málokdy řídí. Mnozí totiž opakují ve vztazích stále stejné chyby a stále znovu se zamilovávají do nevhodných partnerů. Děje se to tak často, až tento fenomén dostal název: fleabagging.

Článek

Do každého vztahu vstupujete s těmi nejlepšími úmysly, poučené z minulých chyb. A přesto máte pocit, že se historie opakuje a vy opět máte co do činění s žárlivcem, narcisem nebo chlapíkem, který tráví víc času v hospodě než s vámi…

Vybíráte si pořád stejně špatně

Ve vašich vztazích se opakuje stále stejný scénář. „Máte partnera, který si vás neváží, nekomunikuje, zanedbává vztah, je nevěrný nebo má závislosti. Znovu a znovu se ocitáte ve vztahu s podobným typem muže. Proč se to děje? Odpověď není jednoduchá. Často za tím stojí hluboké vzorce chování, které si nesete z minulosti, psychologické mechanismy, jež vás nevědomě nutí opakovat stejné chyby,“ vysvětluje vztahová koučka Jana Řehulková.

Tento fenomén se v angličtině nazývá fleabagging a jde o zacyklení v navazování vztahů s nevhodnými, až toxickými partnery. Název je odvozen od komediálního seriálu Fleabag (česky Potvora), kde hlavní hrdinka dělá slovy scenáristky Phoebe Waller–Bridge „špatná vztahová rozhodnutí znova a znova“.

Co je to fleabagging: Nemůžu si pomoct…

Když jednou či dvakrát sáhnete při výběru partnera vedle, nic hrozného se neděje. Ale čekalo by se, že se zamyslíte, zda vám srdce neláme pokaždé stejný typ. Pokud ale naopak tvrdíte, že si nemůžete pomoct a toto je přesně muž, který vás přitahuje, je to už na hlubší zamyšlení. O fleabaggingu se hovoří i tehdy, vstupujete-li do vztahů bez rozmyslu (třeba proto, abyste nebyly samy) nebo se neustále vracíte k člověku, který pro vás není ten pravý, ale je to „silnější“ než vy.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Pátý egocentrik během čtyř let. Zdá se mi to, nebo jedu podle nějakého vzorce?Foto: fizkes, Shutterstock.com

Příčiny špatného výběru partnera

Co stojí za tím, že máte opakovaně špatnou ruku, a třebaže všichni okolo vidí, že se zase řítíte do neštěstí se stejným typem muže, vy si nedáte říct? Podle Jany Řehulkové může být příčin vícero a přidává příklady svých klientek:

1. Vzorce z dětství

Jestliže žena vyrůstala v rodině, kde byl otec třeba emočně chladný, manipulativní, despotický nebo alkoholik (jde o tzv. daddy issues), její podvědomí si takový model „uložilo“ jako normální. I když to racionálně vnímá jinak, emocionálně ji to táhne k tomu, co dobře zná: k mužům, kteří jí poskytují podobné emoční prostředí.

  • Moje klientka Klára (32) vyrůstala s otcem, který byl věčně nespokojený, křičel na matku, ale měl i charismatickou, dominantní stránku. V dospělosti si podvědomě vybírala stejný typ mužů: ponižovali ji, ale dokázali být i okouzlující.
  • Jaké potíže mají dcery špatných tátů?

2. Nízké sebevědomí

„Lepšího nenajdu…“ Žena, která si nevěří, se spokojí s málem. Má strach být náročnější a zůstává i ve vztahu, který ji ničí. A i nízké sebevědomí mívá kořeny v dětství.

  • Nikola (29) měla úspěšnou kariéru, ale vždy si našla muže, který ji využíval – finančně nebo citově. Proč s nimi zůstávala? „Bála jsem se, že nikoho lepšího nenajdu,“ odpovídala.
  • Jak se projevuje nízké sebevědomí?

3. Syndrom zachránkyně

Některé ženy věří, že láska má moc člověka změnit a že jsou to právě ony, kdo partnerovi ukážou lepší cestu. Myslí si, že muže s problémy (například s drogami, gamblerstvím, nevěrou či nezodpovědností) změní, když mu ukážou dostatek lásky.

  • Kateřina (35) ke mně chodila tři roky. Zamilovala se do muže s dluhy a sklony k hazardu. Neodešla od něj, snažila se mu pomoci, platila za něj dluhy a uvěřila, že se sázkami a hráčstvím skončil. Zůstala s ním sedm let, nezachránila ho a sama skončila v dluzích.
  • Život s gamblerem: Kdy vzít nohy na ramena?

4. Manipulace a gaslighting

Toxičtí muži umějí s partnerkou dokonale manipulovat, používají přitom i gaslighting: nejdříve ji zahrnou láskou, ale postupně si ji začnou podmaňovat, omezují ji, kritizují a srážejí jí sebevědomí. Žena, která by takové zacházení na začátku vztahu nikdy nepřipustila, si na to postupně zvykne a nakonec hledá chybu u sebe.

  • „Mám několik klientek, které mají díky takovému vztahu značně narušenou sebehodnotou a obavy, že už si nikdy nikoho nenajdou,“ říká koučka.
Související témata:
Fleabagging
Gaslighting

Načítám