Článek
Není seriál jako seriál a je jasné, že ty nekonečné, kde se denně musí natočit obrovské množství scén a text se herci učí narychlo v kantýně, velké umělecké ambice nemají. Pak jsou tu seriálová díla, která získávají prestižní ocenění, kritici jim udělují plný počet hvězdiček a herci o role v nich usilují. Znáte seriálové skvosty posledních let a víte, v čem je jejich síla?
Temný případ (2014)
Vyšetřování rituální vraždy spojilo v roce 1995 dva naprosto rozdílné detektivy a ovlivnilo jejich pracovní i osobní vztahy. Po sedmnácti letech je případ znovu otevřen a jim se otevírají staré rány. Na seriálu byla nejvíce chválena ponurá jižanská atmosféra, propracovaná psychologie postav a herecké výkony Matthewa McConaugheyho (51) a Woodyho Harrelsona (60). Pro veliký úspěch byly natočeny další dvě série, které na první příběh dějově nijak nenavazují.
Perníkový táta (2008–13)
Padesátiletý Walter White je učitel chemie, má rakovinu a bojí se, že před smrtí nezvládne zaopatřit rodinu. A tak začne vařit pervitin (perník), během pěti sérií vybuduje ilegální impérium a ještě navíc zvládne všechno utajit před rodinou. Do projektu nebyly původně vkládány příliš velké naděje, ale stal se naprostým kultem a sbíral prestižní ocenění. Má silnou vizuální stránku a kameraman Michael Slovis řekl, že je to větší filmařina než většina současných filmů. Na seriál navazuje i úspěšný celovečerní film El Camino: A Breaking Bad Movie (2019).
Bratrstvo neohrožených (2001)
Válečný příběh podle skutečných událostí vypráví o elitních vojácích z jednotky Easy Company, kteří se v roce 1942 zapojili do bojů v Evropě. Prošli mimořádně náročným výcvikem a později mnoha tvrdými boji, osvobozovaly Evropu (a mimo jiné i vězně z koncentračního tábora), a když válka skončila, zůstali přáteli na život a na smrt. Velkolepý projekt stál 120 milionů dolarů, produkovali ho Steven Spielberg (74) a Tom Hanks (65) a slavil celosvětový úspěch.
Gangy z Birminghamu (2013–19)
Píší se 20. léta minulého století a v poválečném Birminghamu zakládá početná rodina Shelbyů nemilosrdný gang Peaky Blinders. Název dostávají podle žiletek zašitých v kloboucích. Drsné prostředí, kde zákony neplatí, dramatické hospodářské změny, zbraně propašované ze zákopů, které jejich majitelé bez váhání použijí... Jedinečná atmosféra i zpracování oslnily. A stejně tak i herecké výkony, kdy zejména hlava gangu, krutý Tommy v podání Cilliana Murphyho (45), budí hrůzu. A skvělý hudební podkres byl jen třešnička na dortu.
Fargo (2014–20)
Seriál vychází ze stejnojmenného oscarového snímku bratří Coenů z roku 1996. Původní tvůrci se na seriálu podíleli jako výkonní producenti, což dávalo záruku, že půjde o dílo podobně zdařilé. A povedlo se! Děj se odehrává zapadlém městečku v Minnesotě (odkud Coenové pocházejí): stane se tu zločin a odstartuje vlnu brutalit a nejrůznějších zvratů. Herecký koncert Billyho Boba Thorntona (66) jakožto nájemného vraha a Martina Freemana (50) jako pojišťovacího agenta kritici hodnotí jako jednu ze silných stránek seriálu.
Koruna (2016–22)
Ikonický seriál mapuje život a vládu nejdéle vládnoucí panovnice královny Alžběty II. (95) a její rodiny. Diváci ji tak poznávají jako dceru britského krále, která zakládá vlastní rodinu, ale nečekaně brzy musí usednout na trůn a její život už nepatří jen jí. Svým zpracováním, velkou historickou přesností a hereckými výkony si zasloužil uznání a mnoho ocenění.
Hořící keř (2013)
Třídílný seriál produkce HBO začíná 16. ledna 1969 upálením Jana Palacha (†20) a kromě vykreslování tíživé atmosféry ve společnosti se věnuje žalobě na poslance Viléma Nového (1904–87), kterou podala advokátka Dagmar Burešová (1929–2018) zastupující Palachovy příbuzné kvůli Nového lživým prohlášením o použití tzv. studeného ohně. Šlo o jeden z nejnákladnějších projektů evropské HBO a kritici ho označují za kinematografickou perlu i díky scénáři Štěpána Hulíka (37) a režii Agnieszky Holland (72).
Znáte 10 nejlepších českých seriálů, které byly natočeny po revoluci?