Článek
Počátek fenoménu seriálů je jedním z poznávacích znamení sedmdesátých let minulého století. Diváci tehdejší výtvory milovali, a když bylo na programu pokračování, setkávali se u televizorů celé rodiny i se sousedy. Co v té době nejvíc frčelo u nás i v zahraničí?
M.A.S.H. (1972–1983)
Jedenáct let na obrazovce, celovečerní film a třináct cen Emmy, což je televizní obdoba Oscarů, má na svém kontě sitcom z válečného prostředí s názvem M.A.S.H. Pojednává o skupince amerických doktorů během Korejské války. Nezapomenutelný je zejména herec Alan Alda (83) v roli nenapravitelného vtipálka Hawkeyeho Pierce. Stejně tak se do seriálové historie vepsala i šťabajzna Margaret Houlihanová v podání Loretty Swit (81) či desátník Radar O'Reilly, zahraný Garym Burghoffem (76).
Nemocnice na kraji města (1978–1981)
Podíváme-li se do tuzemského televizního archivu, v žádném případě nelze opomenout Nemocnici na kraji města. Jak dopadne románek doktora Blažeje se sestrou Inou v té době s napětím sledovali snad všichni. A někteří dokonce nedokázali rozeznat realitu a fikci. Ladislava Chudíka (†91), který si zahrál primáře Sovu, pravidelně zastavovali na ulici a chtěli pomoci od nejrůznějších neduhů.
Columbo (1968–2003)
Poručík (Peter Falk, †83) v pomačkaném baloňáku s doutníkem, zápisníkem a hromadou otázek dokázal ve své době vyřešit i ten nejzapeklitější případ. Na obrazovkách vydržel deset řad. I když možná ještě větší legendou se stala jeho manželka paní Columbová, kterou nikdo nikdy neviděl, ale všichni ji v jedné z epizod spolu s manželem oplakali. Pilotní díl se vysílal v roce 1968, ale navázalo se na něj až o tři roky později.
Chalupáři (1975)
Klasikou jsou také Chalupáři. Zlidověl nejen seriál, ale také ústřední píseň Když máš v chalupě orchestrion, kterou nazpíval tehdejší idol Waldemar Matuška (†76). První díl sledovalo 93 % populace ve věku od 15 do 70 let, takže u obrazovky byl přilepený skoro každý. Našli se v něm totiž jak lidé žijící na vesnici, tak městská část obyvatel.
Dallas (1978–1991)
Seriál Dallas dal divákům nahlédnout do života naftařské rodiny Ewingových a jeho úspěch ukázal, že je to velmi lákavá podívaná. Diváci ho hodně prožívali, a když tvůrci nechali v jedné z epizod zemřít Bobbyho (zahrál si ho Patrick Duffy, 70 let), zvedla se taková vlna nevole, že byl Bobby následně do seriálu navrácen. Přežil tak vlastní smrt. V roce 2012 se Dallas dokonce dočkal pokračování.
Žena za pultem (1977–1978)
Mnoho pracujících žen se mohlo na konci sedmdesátých letech ztotožnit s prodavačkou Annou Holubovou, kterou ztvárnila Jiřina Švorcová (†83). A to přesto, že seriál nepokrytě propagoval tehdejší socialistické zřízení. O vždy příjemných prodavačkách či pultech plných potravin si tehdy mohli lidé nechat jen zdát. Anebo se podívat na seriál.
Kojak (1973–1978)
O nic méně úspěšný než Columbo nebyl při řešení nejrůznějších kriminálních zápletek ani poručík Kojak (další slavní plešouni). Jeho role se ujal Telly Savalas (†72) a v češtině ho namluvil Miroslav Moravec (†70). Ten propůjčil hlas také Belmondovi (86) či komisaři Moulinovi. Diváky v Česku i v zahraničí si Kojak získal svým specifickým smyslem pro humor i zálibou v lízátkách.
Taková normální rodinka (1971–1972)
Původně mělo jít o samostatnou komedii, ale divácký úspěch přispěl k tomu, že se z Takové normální rodinky stal osmidílný seriál. Ve společném soužití zástupců čtyř generací v jednom domě se také mnozí diváci našli. Jaromír Hanzlík (71) v jednom z pořadů zavzpomínal, že herci měli při natáčení možnost improvizovat.
Tak, co vzpomínáte si na ně? Schválně si udělejte test, jak dobře se orientujete v seriálech.