Článek
Šedivění znamená, že z vlasů mizí barvivo (melanin). „Nejčastěji kvůli procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu. Dochází k němu z části kolem 30. roku života, u někoho i dříve. Ve 40 letech už většina lidí pozoruje nějaké šedivé vlasy. V kolika letech začne člověk šedivět, ovlivňují především genetické dispozice,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Kromě změny barvy se ale mění i struktura vlasu. „Šedé vlasy jsou kvůli chybějícímu pigmentu porézní, tím pádem jsou na dotek tvrdší a více vysušené,“ popisuje kadeřník Libor Smrž ze salonu Hair We Are. Kvůli tomu se majitelky šedých vlasů mohou potýkat se suššími délkami, než byly zvyklé, může je také trápit žloutnutí barvy a absence lesku. Vyzkoušely jsme, co s tím jde udělat.
Cesta ke krásnějším vlasům
Doplňovat co měsíc odrosty, je často otrava. Proto jste se možná rozhodly nechat svoje přirozené šediny vyniknout, stejně jako naše kolegyně, editorka Irena Sládečková. „Poté, co jsem si vlasy přestala barvit, byly sice pevnější, ale trochu bez života. Navíc se u hlavy docela rychle mastily, kdežto konečky byly přesušené,“ popisuje problém, který zdaleka netrápí jen ženy s šedinami. Měsíc zkoušela péči na míru jejím problémům. Jaké jsou její poznatky?
Mastná pokožka, suché konce
Pokud vás trápí to samé, je vhodné zvolit šampon, který vlasy dostatečně odmastí a vyčistí, ale zároveň je nezatíží až příliš hutným složením. K tomu do party nesmí chybět hydratační kondicionér, který se použije pouze do délek vlasů, nikdy ne k pokožce hlavy. „Dosud jsem na vlasy používala to, co mi přišlo pod ruku. Ale není od věci využít přípravek, který se pro váš typ vlasů doporučuje. Tenhle opravdu zafungoval, vlasy byly po použití šamponu a kondicionéru pouze na konečky lesklejší a vyživenější. A rozhodně jsem druhý den večer neměla pocit, že bez umytí nemohu na veřejnost,“ popisuje Irena.
Jak na zářivě šedou?
Jeden problém vyřešen, ale druhý čeká: šedá, která žloutne a je bez lesku. Jak to napravit? Odpovědí je fialový šampon, kondicionér a klidně i maska. „Šedé vlasy mají tendenci žloutnout vlivem znečištěného vnějšího prostředí. Nejlépe jim vrátíte lesk pomocí fialových šamponů, nicméně musíte s nimi opatrně. Mohou vlasy vysušovat, proto je doporučuji používat maximálně jednou týdně a nenechávat ho tak dlouho působit,“ radí kadeřník. „Ať už tuto péči používáte nebo ne, myslete na silnou hydrataci v podobě kondicionéru, masky nebo oleje.“
Irena si vyzkoušela sadu pro chladný tón vlasů a i když měla s podobnými výrobky zkušenosti dříve, tenhle ji svým intenzivním účinkem překvapil. Efekt se dostavil okamžitě a ve velkém,“ popisuje. „Vlasy mají po jednom umytí šamponem a kondicionérem nádherný chladný kovový tón. Takový, že se mne i pár známých zeptalo, jestli mám stále své šediny, nebo jestli jsem nezačala chodit někam na přeliv.“ Protože se vlasy u pokožky mastily, tak je šampon nevysušoval, na délky opět použila barevný výživný kondicionér. Šampon fialovým pigmentem opravdu nešetří, a tak je lepší používat při mytí rukavice, jinak vám obarví ruce.
Pro udržení chladného odstínu lze také využít spreje nebo tužidla, které se používají jako bezoplachová péče. Hodí se tehdy, když si chcete dát pauzu od fialového šamponu a použít něco víc pečujícího a hydratačního. Třeba na dovolené. A přesně tak to Irena teď dělá, sprej kombinuje s (nefialovým) šamponem pro mastnou pokožku hlavy a kondicionérem.
Vláha pro konečky
Pro měkké vlasy plné lesku a života je vhodné zařadit jednou za týden nebo čtrnáct dní vyživující masku. Okamžitou hydrataci pak můžete dodávat olejíčkem do vlhkých konců. „Na radu kadeřníků jsem vlasy začala po mytí vždy citlivě vysoušet a tahle kombinace zajistila, že vydržím bez mytí klidně i pět dní. Ve výsledku tedy ušetřím i čas. Jednou za dva týdny ještě použiju vlasovou masku, a myslím, že jsem našla kombinaci, která mi nějakou dobu v koupelně vydrží,“ uzavírá svoji vlasovou péči Irena.