Článek
Proberme si společně možnosti, které nabízejí různé systémy trouby a varné desky, a zamysleme se nad vhodností jejich použití v konkrétních situacích.
Vestavné elektrospotřebiče nenarušují vzhled kuchyně a snadněji se udržují. Cenová relace je o něco málo vyšší než u volně stojících, připlatíte si za korpus a vnitřní prostor je zmenšený.
Variabilní deska
Výběr varné desky je natolik individuální a poskytuje tolik různých možností, že si vybere opravdu každý. Pokud budete řešit otázku, zda je lepší deska, anebo kompletní sporák, pravděpodobně vždy dojdete k tomu, že samostatná deska je praktičtější. Začněme u instalace. Deska se zapouští přímo do pracovní plochy a zpravidla se začišťuje dekorativním rámečkem. Ten nejen zdobí, ale navíc i vykrývá spáru, která logicky mezi oběma deskami vzniká.
Také výběr doplňků a sestav varných desek je prakticky neomezený. Pokud rádi a často vaříte, oceníte díly přímo určené pro pánev wok a grilovací plotnu, některé sestavy nabízejí dokonce vestavěnou fritézu. Součástí může být i štěrbinový odsavač par.
Pečicí trouba
Výhodou, kterou u vestavné trouby oceníte na první pohled, je možnost libovolného umístění v kuchyňské sestavě. Oproti tradičnímu sporáku, kde je trouba standardně umístěná ve spodní části, tak můžete zvolit pro obsluhu mnohem přijatelnější pozici ve výšce očí.
Při výběru nové trouby se neorientujte počtem pečicích programů (stejně nakonec budete péct podle vlastního nastavení), ale vybírejte přidané funkce, jako je například teleskopický výjezd. Při otevření dvířek se rošt s plechem či pekáčem automaticky vysune a kontrola připravovaného pokrmu proběhne snadno.
Další příjemnou vlastností moderních trub je samočisticí funkce. Známá je pyrolýza, energeticky značně náročný program, kdy se teplota uvnitř krátkodobě zvýší na 500 °C a nečistoty spálí na prach.
Mnohem zajímavější jsou trouby s takzvanou katalytickou vložkou. Ta pomáhá udržet troubu čistou absorpcí všech usazenin tuků a mastnoty a vypálí je během procesu pečení. Katalytická vložka se i snadno vyměňuje, ideálně to je každé 2–3 roky.Novinkou jsou povrchy s nanočásticemi, na kterých nemá nečistota šanci se udržet vůbec.
Tradiční sporák
Mohlo by se zdát, že tradičnímu, volně stojícímu sporáku odzvonilo. Hlavní nevýhodou je už samotná podstata spotřebiče – to že stojí samostatně. Ale v designové kuchyni volně stojící, tedy přiznané, spotřebiče slouží k ozvláštnění interiéru. Působí také na první pohled „profesionálně", zvlášť v nerezovém provedení.
Při postavení sporáku vedle kuchyňské sestavy zákonitě vzniká mezera, kam i přes sebevětší opatrnost padá nečistota. Navíc se tento úzký prostor velmi špatně čistí. Naopak výhodou je velmi snadná instalace a výměna. Také cena spotřebičů bývá výrazně nižší než u vestavěných.
Co se funkcí týká, moderní volně stojící spotřebiče mívají stejně kvalitní vybavení jako jejich vestavné protějšky. Nejčastěji se můžete setkat se sporákem plynovým, ale moderní varianty pracují s oběma médii najednou, tedy kombinují plyn a elektřinu. Nejlevnější sporáky jsou i dnes opatřené masivními litinovými plotnami, energeticky úspornější, ale také podstatně dražší, mají indukční varnou desku.
Elektrické spotřebiče musejí mít kromě hlavního jističe také jistič třicetiampérový a kabel pro velké zatížení. Plynové sporáky bývají buďto připojené k přívodu zemního plynu, anebo v úpravě pro propan butan. Poslední varianta je oblíbená zvlášť v rekreačních objektech.
Vyměnili byste sporák za vestavnou kombinaci?