Článek
Rozplétání vlasů po umytí může být někdy peklo, zejména pokud máte vlasů hodně nebo jsou suché a více se cuchají. „Základní pravidlo je, že hřebeny by neměly být z tvrdého materiálu. Můžete totiž poškodit strukturu vlasu, potrhat je, a ani to nesvědčí pokožce hlavy,“ vysvětluje Pavel Filandr, technolog firmy New Flag.
Celkově se na rozčesávání hodí kartáč, u dlouhých vlasů je to téměř nutnost. „Ideální kartáč je s kančími štětinami, který je jemný a vlasy nepoškozuje,“ upřesňuje kadeřnice Martina Malinová z kadeřnictví Hair by Martina. Kančí štětiny fungují skoro až magicky, vlasy neelektrizují a jsou hebčí a lesklejší (vyzkoušely jsme!).
Hřebeny podle typu vlasů
Na jemné a rovné vlasy se hodí obecně jemnější a měkčí štětiny, na husté naopak hřeben s širšími zuby nebo typu tangle teezer. Kudrnaté byste podle kadeřnice neměly česat za sucha vůbec, pokud ano, tak opět jedině hřebenem se širokými mezerami. Ten také stačí těm z vás, které preferujete kratší sestřih.
Za mokra pak bude ideální hřeben s pružnými a měkčími hroty, které vlasy rozčesávají šetrně a případné uzlíky si nepřetrháte. „Platí však pravidlo, že vlasy se vždy rozčesávají od konečků až postupně k hlavě. Nikdy ne hned od hlavy, hezky jemně, žádné tahání,“ radí Martina Malinová. Mokré vlasy jsou náchylnější k poškození.
Pro lepší rozčesávání používejte po šamponu kondicionér. Po prosušení ručníkem vám může pomoct ještě olejíček nebo kondicionér bezoplachový, který se dává do délek. (Tahle žena nepoužívá ani šampon)
Jak správně fénovat vlasy
Vlasy vypadají lépe, když je po umytí vyfoukáte přes kulatý kartáč. „Získají na objemu a opticky jsou vyhlazenější,“ říká Martina Malinová. Zkoordinovat ale kartáč v jedné ruce a fén v druhé, není úplně komfortní, a proto existují na trhu foukací kartáče nazývané jako kulmofény.
Vybírejte s rozmyslem: „Dnešní nabídka už je poměrně veliká, takže klient si vybere velikost podle potřeby a délky vlasů. Čím kratší, tím menší průměr kartáče,“ radí Pavel Filandr. Také dbejte na to, aby bylo možné u kartáče nastavit teplotu a sílu foukání, aby nedocházelo k přepálení vlasů.
Jaký je správný postup? Vlasy lehce prosušte fénem, hlavně u hlavy, do délek použijte rozhodně nějaký přípravek, který vlasy ochrání proti teplu. Jemně rozčesejte, a pak pramen po prameni vyhlazujte a sušte kartáčem. Začínejte od spodních partií, zbytek vlasů si vždy sepněte k temeni pomocí skřipce.
Když potřebujete objem nebo uhladit
Toužíte-li po objemu od hlavy nebo potřebujete vytvořit drdol na ples, bude se vám ve hřebenové výbavě skvěle vyjímat ten tupírovací. Je úzký a nejlepší je ten s kančími štětinami, které jsou k vlasům šetrné. Tupíruje se pomalejšími pohyby směrem od konečků ke kořínkům, žádné rychlé škubání. Tenhle typ hřebenu se hodí i na uhlazení, když se snažíte o pevný culík.
Mohlo by vás zajímat: Jak na správné foukání vlasů?