Článek
Na začátek zlaté pravidlo: rýži je potřeba před uvařením několikrát vypláchnout. Ať už je jasmínová, pytlíková, basmati, vhodná pro rizoto… V cedníku ji propláchneme střídavě studenou a horkou vodou. Při jejím vaření dáváme zpravidla na jeden hrneček rýže (na osobu) dva hrnečky vody.
Báječná rýže z trouby
Propláchnutou rýži osmahněte na másle (na tuku), a když se všechna zrníčka za stálého míchání obalí tukem, podlijte ji vodou, doplňte cibulí, do které jste napíchaly hřebíčky, osolte a v poměru jeden hrneček rýže – dva vody, vložte do trouby, kde ji nechte pod pokličkou asi 30 minut – do změknutí.
Taková rýže je výborná jako příloha k omáčkám – třeba ke kuřeti na paprice nebo na smetaně.
Tip: Tohle mě naučila kamarádka z Iráku – Na troše oleje osmažte kostičky cibule, máte-li málo rýže, klidně i vlasové nudle. Ona přidávala i rozinky, které krásně naběhnou, ale vy je nemusíte milovat. Opečte nudle do různých odstínů, nafoukněte rozinky a na oleji opečte rýži. Potom ji zalijte vodou tak, aby o dva prsty přesahovala osmaženou rýži, přiklopte poklicí a nechte třicet minut dusit.
V Iráku si k ní dávají vařené kuře. Skvěle chutná i s pečeným jehněčím.
Šunková rýže
Dva hrnečky propláchnuté rýže zalijte čtyřmi hrnečky vody, osolte a duste doměkka (30 minut). Na másle poduste 20 dkg šunky. Rýži promíchejte se šunkou, rozdělte na talíře a posypte drobně posekanou petrželkou.
Politá šťávou z pečeného masa, případně dozdobená pokrájeným vajíčkem natvrdo, nemá chybu. Nestydí se za ni ani kotleta.
Žampionová rýže
Propláchnutou rýži nasypte do hrnce na rozpálený olej, osmahněte, osolte a zalijte vodou (na 400 g rýže dva litry vody). Rýži nechte krátce provařit a poté doduste v troubě. Zatím oloupejte a pokrájejte asi 20 dkg žampionů, které na másle poduste doměkka, vmíchejte do horké rýže, dosolte, okořeňte bílým pepřem, drceným kmínem a posekanou petrželkou.
Nejlépe se doplňuje s dušeným hovězím masem.
Rýže s hráškem
Na kostičkách slaniny na pánvi nechte zesklovatět cibuli, na ni dosypte vypranou rýži – míchejte, osolte, opepřete a po chvíli podlijte vodou (vývarem). Až voda s rýží přijde do varu, ztlumte plamen a nechte dusit. Před koncem vaření (za dvacet minut) přidejte hrnek hrášku, chvíli prohřejte a zjemněte lžičkou másla. Sypte nadrobno nasekanou petrželkou, případně strouhaným parmezánem.
Tahle rýže udělá velkou parádu k vepřovým plátkům nebo vepřové roládě s párkem.
Kari rýže
Na třech lžících másla zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli, poprašte dvěma lžičkami kari, vložte 300 g propláchnuté rýže, kterou jste po propláchnutí promíchaly s olejem, zalijte asi litrem vody a nechte dodusit doměkka v troubě.
Působí velmi exoticky žlutou barvou, kterou z koření získá. Vegetariánům k ní přisypejte dušenou zeleninu, masožravcům plátek pečeného masa.
Jiná rýže
Rýži klasicky uvařte. Na oleji nechte pomalu zezlátnout cibulku nakrájenou na proužky, na cibulku dejte uvařenou a okapanou rýži, osmažte a přidejte arašídy (buráky). Opět osmahněte a zakapte sójovou omáčkou. Promíchejte, zaprašte trochou kari koření (jen pro barvu).
Podávejte k různým pokrájeným masům – samozřejmě se hodí k číně.
Zeleninová rýže ke kuřeti
Do propláchnuté rýže přidejte mrkev, hrášek, kukuřici, fazolky… Ochuťte kari a prolisovaným česnekem, osolte, zalijte vývarem z kuřete a duste doměkka. Před koncem dušení můžete rýži dochutit na kostičky pokrájeným oloupaným citronem.
Tahle variace může ozdobit i krůtí maso. Máte-li chuť a čas, vedle si ještě můžete upéci nádivku z vajec a namočených rohlíků.
Rizoto se zeleninou
Kousky kuřecího masa nebo vepřového plecka pomalu opečte na cibulce na tuku, po chvíli osolte, podlijte a duste. Balíček mražené míchané zeleniny (máte-li, samozřejmě čerstvou) přimíchejte, duste dál, a když je maso měkké, vmíchejte uvařenou rýži. Podávejte hustě sypané strouhaným sýrem.
Tip:Místo masa můžete použít konzervu ryb v rajském protlaku, kterou prohřejte spolu s kečupem či rajským protlakem. Dochuťte solí, pepřem a petrželkou. Zamíchejte hrášek a vařenou rýži, na talířích sypte strouhaným sýrem.
Milánské rizoto
Ve větším hrnci rozehřejte máslo a nadrobno nasekaný morek (nebo kapku oleje), přimíchejte nadrobno nakrájenou cibulku, za stálého míchání nechte zesklovatět a vmíchejte opranou rýži (hrneček na osobu). Až se rýže obalí tukem, zalijte ji horkým vývarem z kostí (nebo horkou vodou s kostkou masoxu), ochuťte šafránem nebo kari (pro barvu). Přiveďte k varu a zalijte ještě šálkem bílého vína. Chvílemi promíchejte, nechte na mírném plameni uvařit doměkka a na talířích sypte hustě strouhaným sýrem (parmezánem).
- Čínské rizoto připravujte podobně, ale použijte kostičky vařeného uzeného nebo tučného vepřového masa a vmícháte čtyři syrová vejce..
- Játrové rizoto: Do rýže vmíchejte kousky jater, které jste předem obalily v mouce s pepřem a opekly – potom osolily.
- Do srbského rizota zase přihoďte kostičky slaniny, lžičku mleté papriky a čtyři lžíce kečupu.
- Dobré rizoto vytvoříte i s na másle podušenými žampiony, kostičkami šunky a kolečky párku.
- Rizoto i pro miminka: Dvě lžíce rýže uvařte doměkka v kojenecké vodě a v ní poduste i kousíčky kuřecího masa spolu s mrkvičkou. Těm nejmenším ještě rozmixujte a nesolte.
Ať vám rýže chutná!