Článek
Postup
01.
Okurky pečlivě omyjte a na několika místech je propíchejte vidličkou. Z vinných a višňových listů odstraňte stonky a společně s koprem je opláchněte. Očistěte křen a nakrájejte ho na kolečka.
02.
Na dno velké sklenice dejte višňový a vinný list a začněte skládat okurky. Prokládejte je koprem, křenem a dalšími listy, až je sklenice téměř plná. Nahoře nechte volné místo na zatížení.
03.
Připravte si solný nálev. Přiveďte k varu vodu, na jeden litr přidejte dvě vrchovaté lžíce soli a míchejte, až se sůl rozpustí. Horkým nálevem zalijte okurky tak, aby byly potopené a z nálevu nic netrčelo. Zatižte je, aby zůstaly pod hladinou. Můžete použít několik způsobů: vyvařený kámen, menší lahev naplněnou vodou nebo i čistý igelitový pytlík naplněný solným nálevem.
04.
Sklenici s okurkami pro jistotu postavte do větší mísy, kvasné procesy bývají často bouřlivé a nálev může vytéct. Nechte v teple kvasit 7 až 10 dní a hlídejte, aby byly pořád ponořené, případně dolijte solný nálev. Zkvašené okurky přeložte do menších sklenic, zalijte lákem a uchovávejte v chladu.
Tip
Experimentujte. Kromě křenu a česneku můžete podle své chuti přidat i cibuli, kolečka mrkve nebo petržele. Jako koření se hodí i bobkový list, pepř, nové koření či lžíce hořčičných semínek.
Máte rádi nakládanou zeleninu? Možná jsou vám bližší sýry a uzeniny. Zkuste ten nejlepší nakládaný hermelín či klasické utopence.