Článek
Ruční vysavač je přesně to, co je pohotově po ruce, nevyžaduje velkou manipulaci se šňůrou a hadicí a nepotřebuje moc místa na skladování. Celý byt s ním neuklidíte, ale každodenní úklid ulehčí. Na trhu najdete ruční vysavače v mnoha podobách a dokonce i velmi speciální modely. Poradíme vám, jaký pro vás bude tím pravým.
Výhody a nevýhody ručního vysavače
Bateriový či akumulátorový vysavač je skladný, takže může být po ruce. Většinou se velmi jednoduše ovládá, je lehký, takže zvládnete jednou rukou zlikvidovat nějakou nehodu, co se stane přesně ve chvíli, kdy jste oblečení a nachystaní odejít z domova. K tomu všemu je tento pomocník většinou i cenově dostupný.
Výdrž ručního vysavače
Valná většina ručních vysavačů je akumulátorová. Jsou tak mobilnější, ale zas za cenu omezené doby použití. Ručních vysavačů se síťovým napájením je velmi málo. Mívají vyšší výkon, ale jste při použití limitováni délkou kabelu.
Jak dlouho baterie udrží vysavač v provozu, to je základní údaj, o který byste se měli při výběru zajímat. Rozpětí je tam velké, přibližně od 15 do 45 minut. Čím vyšší výkon vysavač má, tím rychleji energii spotřebuje. Důležitá je i doba nabíjení, ta se může pohybovat od 1,5 až do 16 hodin. Některé ruční vysavače nabíjíte připojením k nabíjecímu kabelu, jiné mají nabíjecí stanici, kterou lze případně i zavěsit třeba na stěnu, což je praktické. Velmi praktická je kontrolka, která ohlásí, že je nabitý.
Dobře si také přečtěte návod, zjistíte například, jaký druh baterií vysavač má, jestli je dobré je například zcela vybíjet a podobně.
Sáčky a filtry
Akumulátorové ruční vysavače jsou většinou bezsáčkové, nečistoty sbírají do nádoby, kterou je ideální po každém vysávání vysypat a občas ji i vymýt. Nádoba se většinou uvolňuje tlačítkem, měli byste si vyzkoušet, jak to je pohodlné. Objem této nádobky bývá do 1 litru, což bohatě vystačí.
Každý vysavač, i ten ruční, potřebuje filtry. Na vstupu ty, které zabrání, aby se do jeho motoru dostaly nečistoty, ty ve výstupu pak zabraňují vylétávání prachu zpět do vzduchu. Dle ceny vysavače bývají papírové, textilní, omyvatelné, ale i kvalitní HEPA, které zachytí až 99,9 % alergenů.
Hlučnost
I když se s ručními vysavači nepracuje většinou dlouho, velký hluk většinou obtěžuje. Proto vybírejte i podle tohoto parametru, za přijatelný se považuje údaj do 70 dB (decibelů), do cca 83 dB to je ucházející a nad tuto hodnotu už by mohl hluk obtěžovat.
Specialisté mezi ručními vysavači
Pokud chcete jen pomocníka, který vás zbaví drobků na stole nebo prachu mezi polštáři sedačky, není asi potřeba nic víc, než štěrbinový nástavec, který zvládne i úzké prostory. Do kategorie ručních vysavačů patří i ty, které vysají vodu, další nabízejí možnost zbavit se roztočů a bakterií v posteli nebo v čalouněném nábytku díky integrované UV lampě. Patří sem i zcela specifická kategorie vysavačů na okna. Lepší představu získejte z následujícího přehledu tipů z nabídky obchodů.