Článek
Možná ještě vzpomínáte na drátěná a nepohodlná rovnátka svého mládí a říkáte si: už nikdy! Ale moderní rovnátka, to je něco jiného. Jen si za to musíte dost zaplatit a být odhodlaní kvůli nim leccos vydržet. Proč o nich tedy uvažovat a pro koho jsou správným řešením?
Zdravotní rizika křivých zubů
Nějaká ta mezírka mezi jedničkami, nebo jeden trochu vychýlený zub, který se u vás v rodině stal dědičným znakem, není nic strašného. Ovšem čím jsou zuby víc „šejdrem“, tím závažnější to je a může to mít i zdravotní dopad.
„Výrazně křivé zuby se špatně čistí a zároveň na nich ulpívá víc plaku. Výsledkem mohou být častější záněty dásní. Mohou způsobit i špatný skus, kvůli kterému dochází k nadměrnému přetěžování a opotřebování některých zubů,“ říká ortodontistka Mája Konvalinková. Tyto důvody platí po celý život. V důsledku stárnutí, ale třeba i ztráty zubů, se totiž jejich křivý růst zhoršuje.
Jaká rovnátka vybrat
O tom, jaká rovnátka jsou pro vás nejlepší, rozhoduje spousta faktorů. Současným standardem jsou fixní přístroje (zámečky a dráty), u dospělých jsou ale stále oblíbenější snímací foliové systémy (neviditelná rovnátka). Jejich výhodou je digitální plánování léčby, estetika, lepší hygiena. Nevýhodou je, že je nelze použít u všech vad.
Můžete mít rovnátka právě vy?
Je i otázka, zda jste schopni tuto léčbu absolvovat. „Překážkou může být špatné čištění zubů. Pokud nejsou zuby čisté a dásně zdravé, probíhá vše pomaleji, více to bolí, a může dojít i k poškození zubů a okolních tkání. Takovým pacientům se proto rovnátka nenasazují,“ říká MUDr. Jiří Petr.
Dále je potřeba rovnátkům přizpůsobit i jídelníček. „Pokud konzumujete sladkosti , zvyšuje se riziko zubního kazu. U foliových rovnátek navíc hrozí jejich zbarvení především kávou, čajem, červeným vínem, barevnými limonádami i ovocnými šťávami – před pitím takových nápojů je proto praktičtější folie sejmout. Nejlepší je pít čistou vodu,“ upozorňuje MUDr. Jiří Petr.
Kolik za ně?
To, co bude nejvhodnější právě pro vás, vybere odborník. „Záleží na typu vady, věku a vaší schopnosti spolupracovat,“ vysvětluje MUDr. Jiří Petr. Kolik vás budou rovnátka stát, to nelze dopředu říci. „Ceny se pohybují od několika tisíc korun až k cenám okolo sto tisíc korun,“ dodává lékař.
K této částce si musíte přičíst i náklady na daleko častější dentální hygienu. „Je to důležité i proto, že se postavení zubů mění a je třeba tomu přizpůsobit čištění,“ radí dentální hygienistka Zuzana Chmelařová, DiS.
Vlastní rovnání trvá od půl roku do tří let, stabilizace výsledku může trvat léta.
Víte o svých zubech opravdu dost? Tohle je 5 největších mýtů o zubech