Článek
Ačkoli většina dětí ustojí rotavirovou nákazu bez těžkého průběhu, právě u nejmenších, tedy kojenců a batolat, hrozí riziko závažného průběhu s nutností hospitalizace. Budou nejspíš potřebovat kapací infuzi, aby se jim znovu zavodnil organismus.
Jak se rotavirová infekce projevuje?
Rotaviry napadají sliznici tenkého střeva a způsobují zejména u dětí do pěti let těžké průjmy, zvracení, bolesti břicha a někdy také teplotu. Nejvíce ohrožují děti mezi 6. až 24. měsícem, protože většinu hmotnosti jejich těla tvoří voda a dehydratace tak může být mnohem závažnější.
Inkubační doba je krátká, jeden až dva dny, onemocnění trvá dva dny až týden. U starších dětí a dospělých má infekce obvykle lehčí průběh.
Proč se rotaviry tak rychle šíří
Infekce rotaviry jsou velice časté, k nákaze stačí přímý i poměrně krátký kontakt s nakaženým nebo olíznutí infikovaného předmětu. Dodržování běžných hygienických zásad nepředstavuje dostatečnou prevenci, protože rotaviry jsou odolné vůči většině dezinfekčních prostředků. Stačit nemusí ani pravidelné mytí rukou. Když se infekce objeví v rodině, obvykle ji prodělají všichni členové, snadno se šíří i v dětských kolektivech.
Do pěti let věku prodělá infekci velké procento dětí, některé i opakovaně, protože nakažení v tomto případě nezanechává doživotní imunitu. To je také důvod, proč se nákaza tak moc šíří.
Kdy s rotaviry k lékaři
Kdy nastává chvíle jet s dítětem k lékaři nebo na pohotovost? Riziko u kojenců spočívá v dehydrataci způsobené velmi častým vodnatým průjmem a zvracením. Pokud by dítě nemělo dostatečný příjem tekutin, například v podobě infuzí, hrozí mu po několika hodinách ztráta vědomí, selhání orgánů a smrt.
Jak poznáte dehydratované dítě? Alarmující jsou okoralé rty, zapadlé oči, snížené napětí kůže, fakt, že dítě málo nebo skoro vůbec nemočí, má teplotu, průjem a zvrací. Je třeba ho vzít ihned k pediatrovi nebo na pohotovost, včas podat dostupné orální rehydratační roztoky (protože jen samotná voda nestačí), a pokud se to nedaří, dítě hospitalizovat. Naprosté většině pomůže infuzní léčba.
Hospitalizace ale není vždy nezbytná (navíc může dítě traumatizovat a nějaký čas rovněž trvá rekonvalescence po prodělání rotavirového průjmu). Zásadní je, zda dítě zvládá pít a příjem tekutin je vyšší než jejich ztráta. Sledujte tedy, kolik vypije a kolik vymočí. Domácí léčba se rovněž zaměřuje na tlumení případné horečky, pokud dítě zvrací, jsou lepší čípky, při průjmu sirup. Dítě by mělo být v klidu, jako strava je u nejmenších ideální kojení, u starších bezmléčná strava.
Pro koho se hodí očkování proti rotavirům
Lékaři jednoznačně očkování proti rotavirům doporučují. Je určeno pro nejmenší děti, první dávka se musí podat mezi šestým až dvanáctým týdnem života, pak zaručuje, že i kdyby se dítě nakazilo, bude mít infekce bezproblémový průběh.
Celkem má očkování dvě nebo tři dávky podle typu vakcíny. Má podobu sladké tekutiny podávané orálně, není potřeba žádná injekce. Chrání proti pěti v Evropě nejběžnějším druhům rotavirů. Účinkuje dlouhodobě, podle typu v řádu několika let.
Ceny za očkování
Očkování proti rotavirům zatím není součástí povinného očkování, ačkoli o to část odborníků už nějaký čas usiluje. Rodiče, kteří chtějí své děti nechat očkovat, si musí vakcínu platit sami. K mání jsou dva druhy: první má tři dávky – jedna stojí přibližně 1200 korun, druhá jen dvě a stojí 1600 až 1800 korun jedna. Některé zdravotní pojišťovny na očkování přispívají celkem 1000 až 3000 korunami.
V zemích, které zavedly plošné očkování proti rotavirům, výrazně ubylo počtu hospitalizací i závažných průběhů, včetně úmrtí kojenců na tuto infekční nemoc.
Rotavirová infekce
- Jiné pojmenování - Střevní chřipka
- Příznaky - Častý průjem či zvracení, vysoké horečky. Zatímco u starších dětí a dospělých nemívá těžký průběh, u kojenců a batolat může během několika hodin způsobit těžkou dehydrataci.
- Léčba - Léčí se příznaky, tedy zejména horečka, v případě potřeby se hospitalizačně podává infúze kvůli doplnění tekutin, živin a minerálů.
- Inkubační doba - Jeden až dva dny. Infekce je vysoce nakažlivá, virus se šíří dotykem, orálně, ze stolice.
- Prevence - Velmi přísné dodržování hygieny, ale ani to nemusí stačit. U nejmenších dětí se proto doporučuje očkování.
- Smrtnost - Velmi se liší podle země výskytu, v Česku jde o promile ročně. Rotaviry celosvětově stojí za více než půl milionem dětských úmrtí ročně.
Odborná spolupráce MUDr. Hana Cabrnochová, MBA; členka výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky