Článek
Proč by i v ložnici měly být živé květiny? Některé druhy dokážou fungovat jako čistička vzduchu, která zbaví prostředí škodlivých látek, jež se uvolňují z nábytku a koberců. Přitahují také prach, což platí hlavně o těch rostlinách, které mají jemné chloupky na listech. V panelákových bytech, kde je problémem suchý vzduch, se hodí jejich schopnost zvlhčovat ho.
I přes všechny klady byste to ale s počtem rostlin neměli nikdy přehánět – měl by odpovídat velikosti místnosti, ale i vaší ochotě a času se o ně postarat.
„Z pohledu feng-šuej představuj pokojové rostliny v bytě element Dřeva – symbolizují například dětství, rozbřesk, kreativitu, dynamiku a také peněžní toky.Vždy je ale udržujte v co nejlepší kondici, jejich zdraví a kvalita může odrážet i stav vašich financí. Není prospěšné, aby byl interiér přeplněn květinami, měly by jen inspirovat a potěšit,“ říká Jaroslav Vydržel, praktik feng-šuej.
Které rostliny do ložnice nedávat?
Jestli věříte na pověry, pak by se ve vaší ložnici neměly objevit rostliny pichlavé, s ostrými listy. Kromě nepokojné energie prý oslabují i chuť na sex. Nepříznivý vliv na okolí mají i odumřelé a uschlé rostliny nebo jejich části, stejně jako sušené květiny. Jde z nich energie smrti, která vám může kazit spánek, přivolávat zlé sny a způsobovat únavu.
Kvůli pylu a někdy i těžké a omamné vůni se do ložnice nehodí bohatě kvetoucí rostliny. Pyl z nich může vyvolat alergickou reakci, vůně zas láká hmyz. Ze zdravotního hlediska není dobré, aby zemina u rostlin zahnívala – spory plísní se pak šíří po celé místnosti. Abyste tomu stoprocentně zabránili, lze pěstovat rostliny hydroponicky.
Které rostliny do ložnice dát?
To, proč byste nějakou rostlinu do ložnice měli dát, už tušíte. Jakou ale vybrat? „Pokud chcete poradit s výběrem konkrétního druhu, zklamu vás. Takové doporučení vám feng-šuej nedá už z toho důvodu, že v Číně jsou běžné zcela jiné druhy,“ vysvětluje Jaroslav Vydržel. Poradit se můžete u zahradníka.
V ložnici bývá chladněji než ve zbytku bytu, nebývá tam průvan ani přílišné dávky slunce. Právě proto tam mohou být i rostliny, kterým se jinde v bytě až tak nedaří. Mezi ně patří například kapradiny, azalky, juka nebo klívie. „Rozhodně se tam bude dařit i orchidejím, které nemají rády průvan a k bohatému květu potřebují spíš chladnější prostředí a méně slunce,“ radí Ondřej Lukscheiter ze stejnojmenného e-shopu. Jaké další druhy se do ložnice hodí?
Aloe vera – čistí vzduch a může vás upozornit na to, že je ve vzduchu příliš škodlivin. V takovém případě se jí totiž na listech objeví tmavší skvrnky.
Eukalyptus – z jeho listů se do vzduchu dostávají silice, které působí antibakteriálně. Je skvělý pro astmatiky nebo v době nemoci horních cest dýchacích.
Bylinky – hlavně ty, které lehce voní a působí pozitivně na psychiku – tedy saturejka, rozmarýn, majoránka a třeba i levandule, která přináší klidnější a hlubší spánek.
Brambořík – babské rady praví, že by měl stát v ložnici všech, kteří potřebují odehnat špatné sny.
Tchynin jazyk – ačkoli většina rostlin tvoří kyslík za světla a v noci „vydechují“ oxid uhličitý, tchynin jazyk to má naopak a v noci produkuje kyslík.
Africká fialka – na její chlupaté lístky se zachytává prach, takže ho tolik nedýcháte. Z listů byste ho ale měli pravidelně odstraňovat. Květy nevoní tak, aby vám to mohlo vadit.
Brečťan, zelenec, fíkus, filodendron– jestli stojíte o přírodní čističku vzduchu, jsou tyto druhy správnou volbou. Zelenec se hodí do nově zařízených místností, protože zvládne zbavit vzduch formaldehydu, nejčastější škodliviny, kterou obsahuje nábytek a koberce. „Z těch, které čistí vzduch, lze doporučit i Chamaedoreu, Spathiphyllum, některé dracény nebo třeba Sansevieriu," radí Mgr. Martina Tonková ze Zahradnického centra Ferenčík v Českých Budějovicích.
Palma Areca – přezdívá se jí továrna na kyslík, který produkuje ve dne. Pokud nevěříte pověrám ohledně rostlin se špičatými listy, klidně si ji do ložnice dejte.
Lopatkovec – ten je dobrou volbou do místností, ve kterých potřebujete zvýšit vlhkost vzduchu.
Jaké rostliny máte v ložnici vy? Napište nám!