Článek
Bez pokojových květin si jde bydlení asi sotva představit. Většinou je k vidění množství větších či menších květináčů okupujících okenní parapety nebo poličky. Avšak velkým, minimalisticky zařízeným místnostem svědčí gigantická zeleň v dominantním květináči. Mohutné rostliny bývají díky odpařování vody z listů skvělými regulátory mikroklimatu, a navíc slouží i jako lapače prachu.
Kam postavit velkou pokojovku
Ve velkých místnostech mají tyto rostliny optimální podmínky pro růst do výšky i šířky. Velkoformátovému květináči to, nejenom z důvodu větší stability, nejlépe svědčí přímo na podlaze. Rostliny mohou pomoci při zařizování anebo členění místností – mohou z nich být přirozené zelené příčky, a hodí se do nevzhledných, těžko řešitelných koutů. A pozor: pokud jsou vzrostlé květiny umístěny v těsné blízkosti okna, mohou znesnadnit přístup světla do interiéru.
Nenáročné stromkové pokojovky
Hodně záleží na stylu interiéru i podmínkách, které jste schopni rostlinám poskytnout. Do již zařízeného bytu jsou vhodnější stromkové varianty.
Jednou z nich je fíkus. Běžně seženete několik vhodných druhů – nejrozšířenější je fíkus lesklý (Ficus benjamina), který poznáte podle množství drobných kožovitých listů. Skvěle snáší tvarování a řez korunky. Méně známý je atraktivní Fikus binnendijkii se zajímavými kultivary Alli a Amstel Queen s podlouhlými listy anebo Ficus microcarpa Hawai s bíle panašovanými listy. Klasiku představuje Ficus elastica nebo Ficus lyrata. „Díky odolnosti a nárokům na život v domácím prostředí se nemusíte bát umístit fíkus třeba i k severním oknům. Snažte se ale vyvarovat rychlých teplotních přechodů,“ říká Daniel Brychta, specialista marketů Hornbach.
Dalším oblíbeným druhem, který lze tvarovat do korunky, je nenáročný ibišek (Hibiscus rosa-chinensis), jeho pěstování zvládne i začátečník. Na vypěstování stromku je vhodná i pokojová lipka (Sparmannia africana) anebo kvetoucí abutilon (Abutilon pictum), popřípadě kroton (Codiaeum variegatum) s nádherně dekorativními listy. Ve starších bytech lze spatřit stále oblíbené araukárie neboli blahočet (Araukaria excelsa).
Výrazné pokojovky jako solitéry do bytu
Moderní interiéry se vyznačují minimem nábytku a velkorysým prostorem. Tato rozlehlá a světlá místa se stanou vhodným domovem pro některé z robustních rostlin. Mezi prvními se sluší jmenovat juku (Yucca alephantipes), při zajištění optimálních podmínek časem vytvoří efektní exemplář. Exotický nádech do interiéru vnese také banánovník (Musa), bytový bambus (Bambusa ventricosa) nebo různé druhy šefler (Schefflera arboricola).
Interiéru mohou dominovat ale i různé druhy palem, filodendron (Philodendron erubescens) nebo fatsia (Fatsia japonica) jež dobře snáší chladné místnosti, jako je hala nebo schodiště.
Vertikální zahrady
Zcela jinou možnost velkoplošné zeleně v bytě nabízejí krásné vertikální zahrady. Jejich výhodou je, že výrazně povznesou estetickou stránku bytu.
Většinou se pěstují na jednoduché kovové konstrukci, na niž se zavěšují speciální kapsy anebo lehké květináče. Lze je ale také pěstovat hydroponicky, tedy bez zeminy, kdy kořeny vrůstají do speciální textilie. „Na plochu jeden metr čtvereční se vysazuje 30 až 35 rostlin. Je z nich pak možné poskládat barevné obrazce dle vlastní fantazie. Veškeré květiny a rostliny včetně svítidel je možné si také vybrat a objednat po webu," říká Benjamin Raich, projektový manager firmy Němec Cascade Garden.
Na roštu zavěšené květináče lze zalévat konvičkou, ale hydroponie vyžadují složitější systém průběžné závlahy. V tomto řešení soustřeďujte vždy rostliny s přibližně stejnými nároky na pěstování. Využití zde naleznou například dracény či filodendrony.