Článek
Zatímco interiérové stínění slouží hlavně jako ochrana proti slunci, exteriérové slibuje něco navíc. Když ho k tomu vybavíte motory, prodloužíte tím i jeho životnost a sobě ušetříte čas i svaly.
Praktické žaluzie
Venkovní stínění má v první řadě za úkol zadržet sluneční paprsky ještě dříve, než by dopadly na okenní sklo. Které je nejpoužívanější? Žaluzie. „Podle tvaru lamel rozlišujeme žaluzie C, Z, F… Například C patří mezi nejběžnější typ, lamely lze naklánět z obou stran. Z zase slibuje lepší zaklopení lamel, tedy i zatemnění místnosti. U každého typu se uvádí číslice, a ta značí šířku lamel v milimetrech,“ vysvětluje David Žabčík ze společnosti Climax.
Šikovné rolety
Stejně jako venkovní žaluzie poslouží také exteriérové rolety: chrání váš interiér před nadbytkem slunce (nejen) v létě, a když vytápíte příbytek, zamezují úniku tepla okny, rovněž představují ochranu oken před velmi špatným počasím, třeba před vichřicí. Se žaluziemi se však lépe reguluje osvětlení interiéru, kdežto rolety představují přece jen účinnější protihlukovou bariéru i lepší bezpečnostní prvek.
Kam se žaluziemi
U staveb či rekonstrukcí je lze zabudovat do připravených nadokenních schránek, které pohledově nejsou vidět. Toto řešení se označuje jako podomítkové. Ale dají se instalovat i dodatečně, tedy „nad omítku“ – pak jsou žaluzie doplněné viditelnou schránkou neboli kastlíkem, do něhož se „schovávají“ při vytažení. Klasické žaluzie a rolety se vyrábějí hlavně z hliníku, ovšem prodávají se i z odolného plastu.
A kam s roletami?
Podle odborníka se u rolet nabízí více řešení. Platí tu totéž, jako v případě instalace žaluzií, a navíc je ještě možná například realizace rolet do nadokenních překladů.
„Nadokenní překlady se montují už při stavbě nebo kompletní rekonstrukci a jsou v nich připravené schránky, do nichž se roleta následně montuje. Stejně jako v případě podomítkového provedení dosáhnete esteticky čistého vzhledu fasády,“ vysvětluje David Žabčík. A přidává další možnost – roleta se dá přimontovat také na okno, které se pak jako kompletní stavební díl zabuduje do připraveného stavebního otvoru.
Screeny se představují
Patří do skupiny rolet a jde o exteriérové stínění, které využívá speciální technickou tkaninu vyrobenou například ze skelných vláken potažených PVC (možností je více). Také chrání domov i vás před nechtěným sluncem, zvenku je hůř vidět do interiéru, vy však ven máte šanci vidět – což u stažených klasických rolet či žaluzií není možné. Z druhé strany zase screeny nepředstavují ochranu před hlukem ani další bezpečnostní pojistku.
Jak je ovládat?
- Manuálně klikou, umístěnou v interiéru
- Motoricky, s pomocí elektrické energie (případně solárního pohonu)
Motorické ovládání může být rovněž dvojí: buď stiskem tlačítka, které musíte držet po celou dobu stahování/vytahování stínění, nebo pohodlněji s dálkovým ovladačem. Nutno podotknout, že nejde jen o komfort: „Motorické ovládání na rozdíl od manuálního probíhá plynule, a právě tato plynulost prodlužuje životnost samotného stínění,“ podotýká David Žabčík.
Víte, že v létě se teplota v domě díky venkovním roletám či žaluziím může snížit až o 9 stupňů Celsia, a v zimě s nimi lze ušetřit na vytápění až 10 procent?