Článek
Rohové jídelní lavice prožívaly svůj boom hlavně v 70. letech. Panelová výstavba frčela a v kuchyních nebylo moc místa. Jenže v panelácích se žije dodnes. A s nedostatkem místa v interiéru bojuje kdekdo.
Prostor a zase prostor
Hlavní výhodou tohoto nábytkového kusu je úspora místa. „Rohová lavice nepotřebuje kolem sebe žádný další prostor, tak jako židle, které musíte od stolu odsunout, abyste se zvedli. Přitom nabídne posezení pro více lidí, využívá se rovněž její roh,“ připomíná designérka Eva Stalder. Což oceníte, když chcete doma vyplnit i takzvaná hluchá místa (sestava stolu a židlí tohle nedokáže).
Rohové lavice se ale nemusí situovat jen do koutu kuchyně, využití najdou jako funkční předěl rovněž v hlavním obytném prostoru, kde se spojuje kuchyňská část s jídelní a obývací.
Místo skříňky
Pokud je rohová lavice vybavena úložným prostorem, získáte další místo na ukládání různých věcí, které nemusí být vystavené na odiv.
„Úložný prostor může mít podobu klasického výklopného sedáku, zasouvacího boxu, nebo dokonce výsuvného šuplíku, a to různých velikostí. Takže existují i rohové lavice s výklopným úložným boxem, který sahá až k podlaze. Nohy by měly v kolenou při sezení svírat úhel 90 stupňů, proto by sedící osobě neměl vadit chybějící volný prostor pod sedákem, jako je u židlí,“ uvádí Romana Pištěková ze společnosti MT nábytek.
Používané materiály
Nejčastěji se vyrábí z masivního dřeva (například borovice, buk, olše…), které se dá mořit v různých odstínech, od světlého po tmavší, nebo povrchově upravit lakem či voskem. A také z lamina neboli z laminované dřevotřískové desky (LDT) v různých dekorech. Někdy se lavice zhotovují z kombinace těchto materiálů nebo ve spojení s kovem.
Některé výrobky jsou bez čalounění, jiné ho využívají částečně nebo zcela. Pak mají sedáky nebo i opěráky výplň většinou z polyuretanové pěny, kterou překrývá buď potahová textilie, kůže, nebo takzvaná eko kůže (umělá kůže, jež se snáze udržuje).
Jak bude velká?
Klasiku představuje rohová lavice s jednou delší a jednou kratší stranou, přičemž ta kratší kopíruje rozměry obdélníkového stolu. „Teoreticky by pak posezení mělo stačit čtyřem osobám, a to jedné na kratší straně, druhé v rohu a dalším dvěma na delší straně,“ vysvětluje Romana Pištěková. Pro porovnání nabízí následující příklad – na prostor 150 cm se pohodlně vejdou dvě židle a tudíž dva lidé, kdežto na lavici stejné délky posedí tři osoby.
Budeme-li ve srovnání se židlemi pokračovat, pak pro oba nábytkové kusy platí doporučená výška sedáku 42 až 48 cm. Lišit se však můžou (byť to neplatí vždy) hloubkou sedu – u rohových lavic najdete i hloubku 35 cm, kdežto u židlí většinou o několik centimetrů více.
Domů i na chalupu
Ač je vzhled rohové lavice svým způsobem daný, z pohledu designu se nabízí více možností. Kromě tradičního provedení, ať už v městském či venkovském stylu, se prodávají také rohové lavice, které představují ryze moderní nábytek. A někdy připomínají spíše pohodlnou sedačku. Na rozdíl od ní však ani při větších rozměrech nepůsobí tak masivně (dojmu odlehčení nahrává fakt, že zpravidla nejsou vybavené úložným prostorem).
Uvažujete o nákupu rohové jídelní lavice? Co je pro vás nejdůležitější parametr – cena, materiál, nebo design?