Hlavní obsah

Jak vybírat porodnici? Nezáleží jen na vzdálenosti od domova. Zajímejte se o způsoby vedení porodu

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Jaké otázky by si měli položit nastávající rodiče při výběru porodnice? Podle čeho se rozhodnout, která bude nejvhodnější právě pro vás? Podle lékařů existuje celá řada faktorů, jež je dobré předem dobře zvážit.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Narození potomka je výjimečnou životní událostí a každý rodič samozřejmě touží po tom, aby byl porod co nejpříjemnějším zážitkem a vše proběhlo bez zbytečných stresů a komplikací.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou v každém kraji Česka minimálně tři porodnice, až na šest výjimek je nejméně jedna porodnice také v každém okrese. V každém kraji je pak alespoň jedno specializované perinatologické centrum. Volba, ve které porodnici přijde děťátko na svět, je čistě na budoucích rodičích. Ti by si měli ale dostatečně s předstihem ujasnit svá očekávání, priority a přání, aby se rozhodli správně.

Co si ujasnit před porodem

„Výběr porodnice záleží na mnoha faktorech. Pokud lékař indikuje císařský řez nebo vidí jiné možné komplikace, je důležité vybrat specializované centrum, které je na podobné situace zařízené, má potřebné vybavení (např. novorozenecké ARO, inkubátory apod.) a zároveň zkušený personál, zvyklý takové situace řešit. V případě, že se žena chystá na běžný (fyziologický) porod, záleží hlavně na jejích preferencích. Některá zařízení nabízejí větší soukromí, samostatné pokoje s koupelnou, umožňují rodit v různých polohách a podobně, někde jde téměř až o domácké prostředí,“ shrnuje lékařka Petra Filová, gynekoložka z kliniky Health+.

Ideální je, když vybranou porodnici ještě před porodem navštívíte. Seznámení může proběhnout v rámci těhotenské poradny či předporodního kurzu, mnohé porodnice umožňují i prohlídky prostor a možnost setkání a konzultace s porodními asistentkami.

Zvažte vzdálenost porodnice od bydliště

Pokud jste si vyhlédli porodnici, která se nachází třeba sto padesát kilometrů od vašeho bydliště, myslete na to, že tam nepojedete jen k samotnému porodu. Dojíždět tam budete na předporodní kontroly již několik týdnů před očekávaným termínem. Většina těhotných maminek se tak rozhlíží po nejbližších porodnicích z čistě praktických důvodů.

„I já osobně bych vybírala porodnici podle místa bydliště, abych měla pohodlnou cestu do porodnice a domů,“ říká Lucie Pecinová, porodní asistentka porodnice ve Slaném. Některé maminky jsou ovšem ochotny kvůli své preferované porodnici podnikat i delší cesty.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Rozhodnutí, ve které porodnici přivedete své dítě na svět, je čistě na vásFoto: New Africa, Shutterstock.com

Velká nemocnice, nebo komornější prostředí?

Záleží jen na preferencích a přístupu nastávající maminky, zda se bude cítit dobře ve velké porodnici, nebo dá přednost spíše intimnějšímu prostředí menší porodnice. Vždy je důležité, co žena od porodu očekává. Některé rodičky mohou mít obavy z případných komplikací, které nelze u žádného porodu dopředu vyloučit, a vybírají si proto raději zařízení s nejmodernější lékařskou péčí, včetně novorozeneckého ARO a jednotky intenzivní péče (JIP), jiným zase vyhovuje „rodinná“ atmosféra.

„V posledních letech se porodnictví ubírá spíše komunitním směrem. Rodičky se více informují o tom, kdo se o ně stará. I mně se líbí, že v menších porodnicích, jako je ta naše, se člověk potká s nastávající maminkou před porodem, během porodu i po porodu. Ženy mají šanci s námi komunikovat a také pro mě je zpětná vazba velmi důležitá, když za nimi mohu druhý či třetí den po porodu přijít a popovídat si s nimi. Když jsem pracovala ve velké porodnici, viděla jsem maminku pouze na porodním sále,“ uvádí porodní asistentka Jitka Benešová ze slánské porodnice. I malá porodnice by však podle jejích slov měla být vybavena a připravena pro případy nenadálých komplikací.

Porodnice pro rizikové těhotenství

Při výběru porodnice je velmi důležité, zda těhotenství ženy probíhá bezproblémově (fyziologické těhotenství) nebo jej doprovází zdravotní komplikace a jde o tzv. rizikové těhotenství.

„Od toho se odvíjí také možnosti výběru porodnice. Rizikové porody směřujeme dle daného rizika do perinatologických a intermediárních center, což je v rukách lékaře. Fyziologické či nízce rizikové těhotné v případě donošeného těhotenství pak mají větší možnost výběru,“ vysvětluje lékařka Daniela Fišerová z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. Organizace péče a centralizace patologických těhotenství do specializovaných center je v České republice na velmi vysoké úrovni.

Na co se ptát v porodnici

Maminky si dnes často přejí takzvaný přirozený porod, některé ale úplně přesně nevědí, co si pod tím vlastně reálně představit. Často přicházejí s porodním plánem, kde mají sepsané různé požadavky a přání.

„Ve většině případů si ženy přejí, abychom do průběhu porodu nijak nezasahovali. Když je to možné, nepřejí si žádné léky v průběhu porodu, odmítají protržení vaku blan, často chtějí omezenou monitoraci plodu, volný pohyb, intimní prostředí, doprovod v průběhu celého porodu, možnost výběru polohy při porodu, odmítají nástřih hráze. Po porodu pak obvykle žádají o dotepání pupečníku, bonding a takzvaný rooming-in, tedy nepřetržitý kontakt novorozence s maminkou,“ vyjmenovává lékařka Daniela Fišerová a dodává:

„Jsme ochotni vyhovět přáním rodiček, probíráme s nimi jejich porodní plány, snažíme se vysvětlit, co je a není reálné a za jakých podmínek. Vše záleží na průběhu těhotenství a porodu, zdraví rodičky a plodu.“

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Pokud chcete mít u porodu dulu, zjistěte si předem, zda je to možnéFoto: fizkes, Shutterstock.com

Doprovod duly nebo vlastní porodní asistentky

Přítomnost budoucího tatínka u porodu je dnes téměř samozřejmostí (pokud nenastanou náhlé komplikace nebo žena nerodí císařským řezem v celkové anestezii), velkým trendem jsou dnes ovšem také komunitní porodní asistentky a porodní duly, které chtějí mít ženy u sebe po celou dobu trvání porodu. Tyto služby jsou placené, a pokud o ně má žena zájem, je důležité včas si zjistit, zda to ve vybrané porodnici umožní.

V některých porodnicích musí být komunitní porodní asistentka pouze součástí stálého týmu porodnice, jiná zařízení umožňují i vedení porodu asistentkou na volné noze. Dula, na rozdíl od porodní asistentky, nemusí mít zdravotnické vzdělání, tudíž nesmí rodičku vyšetřovat, podávat léky ani rodit. Má ale důležitou roli jako psychická opora, může pomáhat nefarmakologickými způsoby tišit bolesti a funguje jako jakási „spojka“ mezi lékařem a maminkou.

Některé porodnice disponují nadstandardními nebo tzv. rodinnými pokoji, kde může doprovod zůstat s čerstvou maminkou a miminkem po celou dobu jejího pobytu.

Respektuje porodnice alternativní metody?

Některé maminky zaujímají k porodu lehce alternativní postoj a chtějí vyzkoušet různé nefarmakologické metody úlevy od bolestí. Poměrně běžně se v porodnicích setkáte s podpůrnými metodami, jako je například využití rebozo šátku, aromaterapie (Přírodní vůně, které zlepšují náladu, snižují stres a uklidňují), hydroterapie nebo spolupráce s fyzioterapeutem. Ve většině porodnic už nemusejí maminky rodit na klasickém porodnickém lůžku na zádech, ale mohou miminko přivést na svět i v jiných polohách.

Trendem, který se dostává také do České republiky, je například porodnický gauč, jenž umožňuje porod v různých polohách. V některých porodnicích jsou standardně k dispozici vany či porodnické bazénky, které jsou ale zpravidla k využití jen v první době porodní, kdy ulevují od bolesti. Porod do vody je u nás možný jen v několika málo porodnicích.

Ambulantní porody nejsou možné všude

Ambulantní porod znamená, že žena po porodu nezůstává standardně v nemocnici tři až pět dní, jak je obvyklé, ale odchází i s novorozencem (Jaké nemoci odhalí novorozenecký screening) domů již během několika hodin (zpravidla do 24 hodin). Samozřejmě pouze v případě, že je vše v pořádku, porod proběhl bez komplikací a zdravotní stav čerstvé maminky i dítěte toto dovoluje.

Umožňujeme propustit maminku po 12 hodinách od porodu, pokud má dopředu domluveného pediatra, který převezme zodpovědnost za novorozené dítě. To znamená, že za novorozencem dojede domů nebo se s maminkou domluví, že bude 24 hodin denně k dispozici,“ uvádí lékařka Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Slaný.

Kde hledat informace o porodnicích

  • Základní informace lze najít na webových stránkách či v informačních brožurách jednotlivých porodnic (bývají k dispozici například v ordinacích gynekologů)
  • Data o českých porodnicích poskytuje na svých webových stránkách Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)
  • K dispozici je Průvodce porodnicemi v ČR od Aperio – Společnosti pro zdravé rodičovství, kde najdete profily jednotlivých porodnic i hodnocení rodiček

Načítám